AMERICKÝ FOTBAL:Bílovec Sígrs vs Dietos Šumperk 34:8

24. června 2014 - 21:47

Šumperští hráči bojovali až do posledního hvizdu

Dietos Šumperk zdroj foto:archiv sumpersko.net

Jestliže na začátku sezóny ještě dokázali Dietos bodově držet krok se svými soupeři, tak v jeho finiši zcela propadli. V neděli 22.června v Brně proti domácím Sígrs to ani tentokrát nebyla žádná hitparáda, ale ke cti všem hráčům nelze odepřít, že bojovali až do posledního hvizdu a i přes prohru tento zápas jeden milník měl – Šumperk zaznamenal své první body proti Bílovicím v historii.

Sígrs Bílovec vs Dietos Šumperk zdroj:FB Dietos

Dietos odjeli na jih Moravy v poněkud rozloženém stavu a to hlavně díky četné absenci některých klíčových hráčů letošní sezóny a to se proti silnému soupeři krutě neodpouští. Nejvíce předzápasových ztrát utrpěli útočné řady, kde by fanoušci na soupisce marně hledali duo runningbacků Michal Bock a Tomáš Šlahorek, tight enda Jaroslava Duse, útočné eso widerecivera Jana Hofschneidera, pakliže k tomu přičteme dalšího dlouhodobě zraněného Denise Weinlicha, tak hra útoku tím musela být do značné míry poznamenána. A aby toho nebylo málo tak do Brna neodcestoval ani defenzivní lajnař Ondřej Trofim.

Na souboj obou loňských semifinalistů si našlo cestu přes sto diváků, kteří si mohli zakřičet touchdown po více než dvou minutách, když skóre zápasu otevřel 19 yardovým během Robert Šamšula. Pro druhý touchdown Sígrs si doběhl domácí trenér a runnigback v jedné osobě Petr Švanda. Zajímavostí je, že oba z těchto bodových přídělů nebyli potvrzeni kopy a tato disciplína zpočátku utkání dělala domácím značné problémy. Že to nebude žádná švanda, poznal Šumperk během první čtvrtiny ještě jednou, když tentokrát zaútočili domácí ze vzduchu a po povedeném 14yardovém passu se z bodů radoval Petr Zmeškal. I tento touchdown zůstal nepotvrzen. Sígrs se do soupeře tzv. obuli s řádnou kuráží, zatímco hostující útok dokázal vyrobit dvě hrubky při běhových hrách, které jej stáli lepší pozici na hřišti.

Druhá čtvrtina pokračovala ve zcela stejném duchu, jako skončila ta první. Ovšem tentokrát dokázala hostující defenzíva odolávat o nějakou tu vteřinku déle, než si Šamšula doběhnul pro svůj druhý touchdown v utkání. Navíc ještě přidal další 2 body kopem Luděk Skoupý. Už to vypadalo, že po úvodní kanonádě se odehraje do poločasu utkání bez dalších výraznějších změn, ale proti byl již zmiňovaný Skoupý, který si svůj dlouhý passový touchdown měřící uctihodných 52yardů ještě navrch potvrdil dalším úspěšným kopem. Útoku Dietos se prostě nedařilo a kupila se chyba za chybou – ze dvou passových pokusů se urodilo akorát na straně Bílovic, když oba skončili interceptionem (zachycená přihrávka soupeřem). Celková bilance se nakonec zastavila na nelichotivých čtyřech interceptionech. Za zmínku rozhodně stojí velmi pěkné kick-returny, jejichž prostřednictvím zachraňoval pošramocenou pověst Dietos hostující Jan Šmíd, jehož chvíle v zápase měla ještě přijít.

Po přestávkové pauze mohli diváci sledovat čtvrtinu, která žádné výraznější změny ve skóre nepřinesla ani na jedné ze stran. Sígrs pokračovali ve své trpělivé běhové hře, kterou sbírali potřebné yardy, ale častokrát byly k vidění situace, kdy domácí Sígrs hráli i na čtvrtý down, ale další bodový přínos jejich snažení nepřineslo. V tuto chvíli se jednoznačně dá říci, že obrana Dietos hrála nejlépe v celém utkání, a když ještě i útoku se podařilo zařadit vyšší rychlostní stupeň a hru řádně rozběhat, začala se mezi hráči šířit velká chuť zaznamenat své první body v historii proti týmu z Bílovic.

Ve čtvrté čtvrtině ovšem dlouho nic nenaznačovalo tomu, že by se ještě měl měnit stav skóre, který do té doby byl 34:0 pro domácí Sígrs. Ale necelé tři minuty před koncem rozjásal hostující sideline ryzí obránce, který byl pro tento zápas využit ve službách útoku, Jan Šmíd, jenž zachytil 38 yardový pass od quaterbacka Kolaříka a Dietos si tak připsali šestibodový příspěvek. Kolařík si poté ještě vyzkoušel jak chutná fotbalový chlebíček z pozice kickera a ukázal, že jeho minulost čítající zkušenost z trávníků klasické kopané je bohatá.

Šumperk si tak tedy připsal další dva body navíc. Dietos posilněni úspěchem se hnali za další korekcí výsledku a nebyli daleko od další šestibodové radosti, ale dlouhá passová akce na konci zápasu celou 1 sekundu před koncem již změnu nepřinesla.

Pro Dietos tak tedy skončila sezóna, v níž zaznamenali ústup z vydobytých pozic z loňského roku. Ve skupině Východ obsadili předposledním páté místo s bilancí 2 výher a 4 proher. Nakonec lze ovšem říci, že přeci jen neděle nebyla pro šumperský klub úplně smutná, jelikož někteří z hráčů Dietos finančně podpořili akci Šumperský Hafan 2014 a v jejím průběhu byla celková částka 2255 korun předána do rukou zástupce šumperské městské policie formou pamlsků pro psy, které budou předány provozovatelům psích útulků.

Lucie Kolaříková předává za klub Dietos poukaz na pamlsky pro pesky v útulcích

logo DietosJan Kolařík (hlavní trenér Šumperk Dietos):,,I když poslední utkání již nic neřešilo, připravovali jsme se na něj takticky stejně precizně a důkladně jako na předchozí utkání. Bohužel z několika důvodů nás k utkání odcestovalo pouze šestnáct, kdy nejvíce byl postižen útok, který měl jen sedm stabilních hráčů. Do útoku tedy nastoupil Jan Šmíd. Absence širší soupisky nás limitovala při volení akcí a formací, což se na naší hře hodně projevilo. První půli nám vůbec nešla běhová hra a v passové to bylo ještě horší, kdy snad první tři akce skončili v rukou soupeře. Ve druhé půli jsme trošku změnili styl a přeci jen jsme již ukrajovali potřebné yardy, přičemž právě díky zmíněnému Šmídovi jsme nezakončili utkání s nulou na kontě. Obrana pracovala hlavně ve druhé půlii výborně a nedovolila soupeři skórovat. Nebýt hrubých individuálních chyb v první půli, kdy jsme soupeři lacině darovali 3 touchdowny, mohlo utkání dopadnout daleko lépe. Samozřejmě obraně to neusnadnil útok, kdy soupeř pokaždé začínal z velmi výhodné pozice. Je za námi hodně nepovedená sezóna a jak jsem klukům říkal již v šatně po utkání, každý musí začít u sebe a říct si, zda-li udělal vše co mohl, a nebo zda-li tomu mohl dát víc."