Teplota: 10 / 4 - obcasny-Déšť

Americký fotbal: Dietos vs Gladiators 20:14

11. června 2015 - 08:04

Klub si připisuje třetí vítězství v sezoně

Zlomový zápas, který měl Dietos napovědět, jak moc se přiblíží play-off byl v nedělním parném odpoledni bitvou až do posledních vteřin a opravdovou reklamou na americký fotbal.

výsledek a průběh zápasu zdroj FB Dietos

Šumperk do utkání nenastoupil zrovna v nejlepším stylu, když po necelých čtyřech minutách hry dokázala Vysočina pro ni netradičně skórovat touchdown pomocí akce passem. A to když volného Mašitu našel hostující quaterback Pavlas. Gladiators na nic nečekali a šli do pořadatelského týmu naplno a s vervou uzmout si pro sebe další body navíc. Když se prosadil opět ze vzduchu tentokrát Calta, byl rázem stav 0:8 z pohledu domácích.

utkání Dietos vs Gladiators 2015 foto: sumpersko.net

To byla poněkud studená sprcha pro celek z podhůří Jeseníku, který na tento zápas vyhlásil ve fanouškovské obci mobilizaci, a v duchu hesla červené peklo vyzvali návštěvníky utkání, aby dali jasně najevo, pro kterou týmovou barvu jejich srdce bije. Obrana Dietos poté držela na uzdě útočné pokusy hostujícího celku, který dostál své pověsti a bušil yard za yardem do defenzivních řad taktikou, která se v tvrdé většině skládala z běhových pokusů.

Již brzy měla přijít chvíle pro touchdownovou akci zakončenou 21 yardovým passem, který proměnil v šestibodový příděl na konto Vysočiny jeden z těch mladších hráčů šumperského klubu Denis Weinlich. Pro vysílatele přihrávky quaterbacka Jana Kolaříka to byl jeho padesátý jubilejní touchdownový pass v kariéře v rámci zápasů pod hlavičkou České asociace amerického fotbalu. Rázem tedy bylo na domácí straně veseleji, bohužel Šumperku se nepodařilo vyrovnat skóre, jelikož dvoubodové běhové potvrzení kýžené ovoce nepřineslo.

První čtvrtina se blížila ke svému konci, když na míči v tu dobu byla Vysočina, domácí obrana ji dokázala velice dobře přečíst, dostat pod tlak a hostující quaterback si připsal tzv. intrerception, kdy došlo k zachycení přihrávky jedním z obránců jmenovitě Romanem Langerem, který dokonce dokázal proměnit tuto šanci v bodový zápis, když po zachycení přihrávky donesl po svém 46 yardovém běhu míč zpět do endzóny Gladiators. V tu chvíli byla domácí lavička společně s bouřícími tribunami na nohou a mířila za dvoubodovým pokusem, který by navýšil stav utkání. Bohužel ani podruhé v zápase se Dietos nepodařilo přelstít v tomto momentě hostující obranu, přičemž vše vypadalo velice slibně, když Lubomír Niče zachytil pass, ale bohužel byl tacklován ještě před koncovou zónou a stav tedy tak zůstával 12:8 pro domácí.

FOTOGALERIE: Dietos vs Gladiators

Druhá čtvrtina změnu skóre nepřinesla a domácí obrana musela opět bojovat s velice účelnou běhovou hrou Vysočiny. Útok domácích zaznamenal několik vydařených akcí, ale k bodům to ne a ne vést. V závěru si opět interception připsal další z hráčů obrany Jan Vomlel. Bohužel Šumperk již neměl dostatek času a herního klidu na to, aby dokázal navýšit tolik potřebný náskok, protože pakliže by Dietos porazili Gladiators o více než 16 bodů měli by jistotu vyřazovacích bojů zaručenu, bez ohledu na jejich poslední utkání základní části.

Třetí čtvrtina se nesla v podobném duchu jako před odchodem do šaten, kdy ani jeden z týmů se nedokázal prosadit a stav tak stále zůstával 12:8.

Vše se mělo změnit se začátkem poslední části, kdy se běhovým touchdownem prosadil sám quaterback Pavlas, který využil tlaku své ofenzivní linie, a i přes tuhý odpor defenzívy Dietos si došel pro vedení 14:12. Šumperk poté Vysočině nedovolil navýšit skóre o další dvoubodový příděl, což jako by domácím hráčům vlilo pozitivní energii do žil. Útok vedený domácím quaterbackem Kolaříkem společně získával yard za yardem, ale přesto mu nebylo přáno, aby si připsal touchdownový zápis. A když v posledních třech minutách musel ze hřiště ven, tak situace nebyla pro šumperské barvy vůbec příznivá.  V tu chvíli již bylo jasné, že Dietos svého soupeře rozhodně neporazí o 16 bodů, ale stále zůstávala naděje na výhru, která by tak oživila scénář, kdy by Šumperk musel porazit v dalším domácím utkání Přerov či by musel sázet na prohru Vysočiny na půdě Ostravy. Ovšem po velmi koncentrované a dobré hře Gladiators byla i tato možnost více a více vzdálená. Nicméně ke slovu se i za ryku tribun a hlasitého povzbuzování dostala obrana domácích, která zatlačila Vysočinu blíže své endzóně. A to také díky nedisciplinovanosti hostujícího celku.

Na hřiště se naposledy v utkání dostal útok Dietos a šel na něj s vědomím, že buď bude po neděli bez play-off či stále zůstane ve hře. Své reputaci dostal v závěrečných útocích runningback Michal Bock, jenž dokázal diváky svými povedenými běhy ještě více vtáhnout do utkání a hlasití fanoušci Šumperka hnali své miláčky blíž a blíž endzóně Gladiators. Dietos nevymýšleli nic speciálního a v závěru poznali, že hostujícím hráčům dochází sil, načež domácí borci jich měli najednou na rozdávání. Lehce hrané a účelné běhové akce přibližovali domácí k dalšímu šestibodovému zápisu a převážení pomyslných misek vedení na stranu Dietos.

Zakřičet touchdown si mohli domácí příznivci a s nimi celá střídačka Šumperka přesně 34 sekund před koncem a následný oslavný touchdownový taneček v podání M. Bocka byl už pouze zaslouženou třešničkou na dortu. Pro Michala to byl jeho sedmý touchdownový zápis v sezóně. A aby toho nebylo málo tak dokázal navrch ještě přidat další dva body opět jak jinak, než během a skóre zápasu bylo v tu dobu 20:14 pro domácí.

Vysočině nezbývalo nic jiného, než se za tohoto stavu uchýlit k passovým akcím, ale to si s přehledem obrana Dietos pohlídala, když si ještě mohl připsat druhý interception v utkání Vomlel, ale ten nezkrotil ve svém náručí letící míč. A když pak ještě zblokoval přihrávku na volného widereceivera Vysočiny Denis Weinlich, který na závěrečné sekundy naskočil do obrany, nebylo o vítězi tohoto utkání pochyb.

Tribuny tak mohli společně s hráči propuknout v jásot ze třetího vítězství v sezóně. Hráči se jim ještě ve společné děkovačce odměnili za jejich skvělé celozápasové fandění a podporu, a to i přes nepříznivý vývoj utkání či v kritických chvílích zápasu. Odměnou jim pak bylo tzv. standing ovation v podání 220 diváků, kteří ocenili jejich srdnatý boj, který tým Dietos dovedl k vítězství a stále má tak naději na případné účinkování v play-off.

Co se týče postupové matematiky zaručující Dietos účast ve vyřazovacích bojích, tak situace vypadá následovně:

Aby Šumperk zůstal na druhé postupové příčce, tak v šestém kole musí na domácí půdě porazit Přerov nebo Vysočina musí prohrát v Ostravě. Pokud Šumperk prohraje a Gladiators porazí Ostravu, tak se do play-off podívá právě Vysočina.

Soupeřem by byl vítěz skupiny Západ, kterým se stal tým Karlovy Vary Warriors na jehož hřišti by Šumperk hrál případný zápas vyřazovací části.

Vyjádření hl. trenéra Šumperka Jana Kolaříka:,,Do zápasu se nám nepodařilo vstoupit úplně optimálně, když jsme do vedení pustili soupeře. Naštěstí se nám podařilo ještě v první čtvrtině skóre otočit. Jen škoda, že jsme nebyli schopni potvrdit obě dvoubodové converse, a ještě jeden touchdown do poločasu přidat. Do druhé půle jsme vstoupili odhodlaní utkání dostat tam, kam jsme potřebovali, ale soupeř skvěle využil time-management, kdy si takřka celou 3. čtvrtinu držel míč pro sebe a ukrajoval potřebné yardy, až míč doslova dotlačil do endzóny. V tuto chvíli jsme potřebovali třikrát skórovat a čas hrál proti nám. Myslím, že soupeři docházeli síly a je škoda, že jsme dali vítězný touchdown až tak pozdě. Samozřejmě výhra mě těší a pomohlo nám k němu i skvělé publikum, které hlavně poslední drive táhlo, jak útok, tak i obranu neustálým skandováním. Mrzí mě ale, že jsme nevyhráli potřebným 16-ti bodovým rozdílem, protože jsme na to určitě měli a soupeř nebyl v takové formě, jak v prvním utkání. Čeká nás letošní poslední domácí zápas, ve kterém máme Přerovu co vracet, ale stačí nám jakákoliv výhra, a tak k tomu také musíme přistoupit. Věřím, že pokud se fanoušci předvedou ještě víc, jak teď, tak to zvládneme!‘‘

Autor: red.,M. Kolařík, foto: sumpersko.net