Zdravotní indispozice řidiče během jízdy

24.04.2024 - Zdravotní indispozice řidiče během jízdy - Skončila...

Americký fotbal:Šumperk těsně porazil Ostravu 22:20

21. května 2015 - 08:52

Důležité vítězství pro klub Dietos

ilustrační snímek zdroj foto:archiv

Dietos odjížděli do Ostravy s vědomím, že případné zaváhání s posledním celkem skupiny Východ by pro ně znamenalo velice nepříjemnou komplikaci v případné cestě za play-off a dostali by se tak ještě pod větší tlak.

Aby toho nebylo málo, tak družina pod vedením hrajícího trenéra Jana Kolaříka odjela do Slezska s poněkud prořídlým kádrem, když zvláště ofenzivní linie mohla pocítit nepřítomnost vysoké věže Josefa Latzela. Na jeho místě tedy musel zaskočit nováček na pozici defenzivního lajnaře Jan Tinka. A že to nebude mít vůbec jednoduché, naznačil hned samotný úvod utkání, kdy velice namotivovaní a nabuzení domácí hráči se do soupeře ze Šumperka pustili se vší vervou. Zpočátku mohlo 120 diváků sledovat zbytečnou nervozitu na straně hostů, kteří pod vlivem důležitosti utkání chvíli hledali svoji tvář.

Domácí quaterback Adam Kavický dělal hostující obraně problémy, ať již svými přesnými passy na své spoluhráče v bílo-modrých dresech či když sám vzal na sebe odpovědnost a posouval tým z Ostravy dopředu k endzóně Dietos tzv. po svých.

ostravský průběh hry zdroj M. Kolařík

Vůbec první zápis si Kavický připsal necelých pět minut po začátku první čtvrtiny, kdy 2 yardovým během otevřel účet nedělního zápasu. Neúspěšný kop domácího celku znamenal stav 6:0. Šumperk se trápil a těžko hledal cestu v defenzívě Steelers, přičemž celkově hra Dietos působila poněkud roztěkaně a neuspořádáně. Toho využili velice dobře připravení Oceláři a opět Adam Kavický tentokrát pouze 1 yardovým během navýšil skóre již na 12:0. Po prvotním nezdaru se Ostrava odhodlala k dvoubodovému potvrzení, ale to bylo také neúspěšné.

Druhá čtvrtina přinesla pár nadějných akcí pro hosty, a ještě více pro domácí, ale nakonec čtvrtina skončila ‘‘dietním‘‘ skóre 0:0. Ovšem během ní došlo ke zranění domácího velitele útočných řad a do té doby velmi dobře hrajícího quaterbacka Kavického, což do jisté míry z pohledu Ostravy ovlivnilo zápas více, než by se na první pohled mohlo zdát.

V poločase si vzal slovo nejen hlavní trenér, ale také zkušený matador Jan Šmíd, jenž se později v průběhu zápasu měl stát jak hrdinou, tak i smolařem, aby společně promluvili k hráčům a řádně je nahecovali do druhé poloviny utkání. Šumperk si byl totiž i přes nepříznivý poločasový stav vědom toho, že na hřišti Ostravy uspět může, ovšem za podmínky, že dojde k přeřazení rychlostního stupně v jejich hře směrem nahoru.

Na samotném startu třetí čtvrtiny se ukázalo, že přeci jen si celá hostující ‘‘lavička‘‘ vzala slova dvou veteránů k srdci. Po devadesáti vteřinách hry snížil 34yardovým passovým touchdownem Denis Weinlich – nutno podotknout, že zcela po právu a zaslouženě, jelikož v předchozích dvou utkáních už k takovému zápisu měl velmi blízko, ale až na půdě Ocelářů  se vše konečně sešlo, tak jak mělo. Následným úspěšným kopem stálice Jaroslava Duse byl rázem stav o pouhých pět bodů 12:7 z pohledu domácích. V euforii hrající hostující celek poté zastavil útočné snahy Ostravy a donutil je zbavit se míče puntem tzv. odkopem.

Special team Dietos dokázal zblokovat tento odkop, když jej jmenovitě Michal Bock zblokoval tak dobře, že z toho bylo následné safety – a tudíž zisk dvou bodů. Stav v polovině třetí čtvrtiny tak byl 9:12 z pohledu Dietos.

V tuto chvíli se zdálo, že rozjetý Šumperk bude pro Steelers velice těžké zastavit, jelikož přesné přihrávky z rukou quaterbacka Kolaříka nacházeli častokrát ruce jeho receiverů Lubomíra Ničeho, Denise Weinlicha, Jaroslava Duse a dokonce si do útoku našel cestu i obránce Jan Šmíd, jenž prokázal, že šikovné ruce mu fungují dobře také při útočných výpadech. Nicméně dobře rozjeté akce nakonec Šumperk nedokázal dotáhnout k dalšímu bodovému zápisu a překlopení vývoje utkání na svoji stranu. Tohoto stébla se chytila Ostrava, která okamžitě kontrovala touchdownem, který z běhu zaznamenal Sléžka. Jako bonus navíc poté přidal dvoubodovou konverzi Dominik Dvorský – stav 20:9. V tu chvíli byla situace zcela jiná a výhoda byla zpět na straně Ostravy.

Během třetí čtvrtiny předvedl skvělou individuální akci podpořenou jistými bloky Jan Šmíd, který při kick-off returnu prokličkoval téměř tři čtvrtiny hřiště a donesl míč do koncové zóny Ostravy. Bohužel ke smutku hostujícího celku se dopustil faulu obránce Matin Urbášek a touchdown tak tedy neplatil.

Před závěrečnou čtvrtinou tedy vše hrálo do karet Ocelářům, ale Dietos věřili své hře, která jim nakonec přinesla úspěch. Předcházel tomu nejdříve brzký touchdown Ničeho, který se několikrát v druhé půli zaskvěl zachycenými přihrávkami. Ona vůbec spolupráce na trase Kolařík-Niče (resp. quaterback-receiver) byla v tomto zápase stejně jako již několikrát v minulých letech více než sázkou na jistotu. Po devíti yardové přihrávce přišlo snížení a úspěšně potvrzený kop Duse znamenal rozdíl ve skóre pouhé 4 body – 20:16 z pohledu domácích. Hostující obrana v čele s defenzivním koordinátorem Davidem Manglem držela na uzdě útočné nájezdy Steelers.

V dobrém světle se ukázala i dvojice defenzivních lajnařů Polách-Kvapil, kterým častokrát v případě potřeby sekundovali jejich parťáci z útoku. Co se týče linebackerů tam si své maximum odehráli také nováček Jakub Tinka podpořený veteránem Vackem. Odčinit svůj faul ze special teamu mohl v průběhu čtvrté čtvrtiny cornerback Urbášek, ten ale nakonec nepovedený pass nestihnul dostat pod kontrolu. Co bylo ovšem důležité, tak to, že v posledních čtyřech minutách se k balónu postavil hostující útok. Ten trpělivě ukrajoval yard za yardem, ale přeci jen se dostal do situace, kdy byl pod tlakem a potřeboval se posunout na první down či nejlépe co nejblíže domácí endzóně. V tomto momentě se právě zaskvěl zároveň i smolař utkání Šmíd, který zachytil dlouhý pass  a stíhán obráncem se ještě necelý yard před koncovou zónou snažil dovršit svůj únik šestibodovým zápisem. Ovšem po zásahu obránce upadl tak nešťastně, že si pochroumal klíční kost a co hůř…v letošní sezóně dohrál. Obrat symbolicky poté dokonal jeho velký kamarád Michal Bock, který v endzóně zkompletoval přihrávku čítající 2 yardy. Dietos se poté logicky snažili zahrát konverzi za dva body, ale neuspěli. Nicméně na výsledku to již nic nezměnilo, jelikož ve zbývajících 100 sekundách jSteelers nedokázali ohrozit koncovou zónu šumperského týmu. A tak Šumperk slavil veledůležité vítězství, v němž celý tým prokázal velkou morální sílu.

Již tuto sobotu na ně čeká další utkání na hřišti soupeře - přesněji od 14.00hodin se střetne s lídrem skupiny Východ Přerovem Mammoths.

Vyjádření hl. trenéra Šumperka J. Kolaříka: ,,I přes důrazný proslov v šatně před zápasem jsme vstoupili do utkání vlažně a to trvalo celou první čtvrtinu, což mi nemile připomnělo minulý zápas na Vysočině. Bezzubý útok, který dostávala ostravská obrana pod neustálý tlak a v obraně opět stejné chyby – i přesto, že se na to upozorníme, tak je opakujeme dále. V poločase jsme si řekli, že nic není ztraceno, ale je zapotřebí se vrátit k naší hře a dát do toho vše! Druhá půlka začala přesně, jak jsme chtěli. Je zcela neoddiskutovatelné, že nám k obratu pomohlo také zranění domácího quaterbacka Kavického, který do doby, než se zranil, byl naprosto nezastavitelný. I přesto, že Ostrava poté protočila na jeho postu snad dva hráče, tak nikdo z nich nedosáhnul jeho kvalit. I přesto, že se poté Steelers vrátili do hry, tak díky zlepšené obranné práci a úspěšným útočným akcím se nám povedlo tento zápas dovést do vítězného konce. Pro nás velmi důležitá výhra, ale přesto zůstává stále mnoho negativ na kterých zkusíme v krátkém čase zapracovat. Byl to zápas dvou polovin, v nichž každé se představilo zcela jiné mužstvo se jménem DIETOS. Čeho si, ale moc cením je to, jak se tým dokázal semknout a zabojovat, protože přesně takto se hraje o výhru či účast v play-off. Na tom musíme do dalších zápasů stavět!‘‘

Autor: red., M. Klařík

ilustrační snímek               zdroj foto:archiv