Blues Alive přilákal rekordní množství návštěvníků
18. listopadu 2014 - 11:06
V Šumperku zářily hvězdy z tuzemska, zahraničí i ze zámoří
The Cyborgs foto:sumpersko.net
Na dvě desítky kapel i zpěváků blues zavítaly o víkendu do Šumperka. Třídenní festival přilákal tisícovky návštěvníků, kteří zaplnili Dům kultury, H-club i Pivnici Holba.
Spokojení byli fandové blues, účinkující i organizátoři. „V pátek dorazila necelá tisícovka diváků, v sobotu a v neděli bylo vyprodáno. Po oba tyto večery jsme měli patnáct stovek návštěvníků. Narváno bylo i na nedělním koncertě v H-clubu. Prostor nabízí 350 míst a někteří zájemci se dovnitř ani nedostali. Už tradičně byl velký zájem také o afterparty a sessions v pivnici, kam přicházejí i Šumperáci, kteří festival jinak nenavštíví, a přesto si chtějí užít jeho atmosféru,“ vylíčil produkční Ondřej Polák.
FOTOGALERIE: pátek Blues Alive I.
FOTOGALERIE: pátek Blues Alive II.
Páteční večer odstartoval Marcel Flemr Band. V čele kapely stanul bravurní kytarista a zpěvák, jemuž Blues Aperitiv před lety pomohl nastartovat kariéru. Přizval si tři hosty. Představila se americká zpěvačka Kaia Brown, evropsky proslulý slovenský hráč na foukací harmoniku Erich Boboš Procházka a zpěvák a kytarista Jan Švihálek.
Zbytek večera organizátoři festivalu věnovali připomínce jedné z nejvýznamnějších osobností žánru Muddymu Watersovi. Slavného otce připomněli synové Mud Morganfield a Big Bill Morganfield.
Sobotní hlavní koncert zahájil polský Jan Galach Band, vítěz letošního Blues Aperitivu. Následovala plzeňská Electric Lady, po ní americké duo Bill Barrett a Ryan Donohue a Finové Black River Bluesman & Bad Mood Hudson. Nechyběla ani největší současná skandinávská hvězda Thorbjørn Risager a kapela The Black Tornado. V energickém projevu Norů se blues snoubilo s prvky gospelu, soulu a funku.
Večer vyvrcholil vystoupením Američana Johna Németha. „Už dlouho mě nikdo tak nenadchl jako tento vynikající harmonikář a zpěvák, který nehraje klasické blues, vydává se spíš za hranice žánru, což je pro jeho styl velice obohacující,“ pochvaloval si Polák.
FOTOGALERIE: sobota Blues Alive I.
FOTOGALERIE: sobota Blues Alive II.
Nabitý program pokračoval i v neděli. Polská kapela Joanna Knitter Blues, zaměřující se na tradiční americkou lidovou hudbu, která spojuje folk a blues, zaujala už porotu letošního Aperitivu. Stylově bohatou produkci předvedla slovenská skupina Bluesraiders, loňský vítěz Aperitivu. Německou scénu reprezentovali pianista a zpěvák Georg Schroeter a harmonikář Marc Breitfelder.
Velký úspěch publika sklidila italská dvojice The Cyborgs, vystupující v přilbách imitujících image robotů.
„Předvedli zajímavý experiment, spojení blues s garážovým rockem. Byl to nejtvrdší a nejsyrovější projev v celém letošním ročníku. Když začali hrát, ozval se z davu hlas, že to není blues, ale sál se okamžitě zaplnil. Italové si získali přízeň publika a právem si vysloužili ovace,“ popsal jeden z diváků.
Uznávaný americký bluesový kytarista Mike Zito přivezl do Šumperka jako hosta Samathu Fish. Mladá Američanka zaujala nejen svou krásou, ale především zpěvem a hrou na kytaru.
Festival vyvrcholil vystoupením hvězdného Otise Taylora, jehož hudba je fúzí stylů s kořeny v syrové podobě blues. V textech vypovídá naplno o problémech, jako je násilí, bezdomovectví a bezpráví, reflektuje brutalitu, rasismus i sociální nerovnost.
Až do rána se jamovalo v Pivnici Holba a ve foyeru Domu kultury. „Festival nabídl jak klasické blues, tak výpravy jinam i zajímavé experimenty. Každý si mohl vybrat, co mu vyhovuje. Spokojeni byli jak diváci, tak účinkující,“ popsal Polák. Spokojenost zavládla nejen s kvalitou produkované hudby, ale také s výkonem moderátora Marka Hlavici a s prací pořadatelů. „Organizace byla vynikající, festival šlapal jako hodinky, kapely nastupovaly jedna po druhé podle programu,“ pochvalovala si návštěvnice festivalu.
Ačkoliv Šumperáci věnovali Blues Alive již tradičně svou přízeň, většinu diváků tvořili přespolní. „V publiku je asi dvacet procent místních, jinak se sjíždějí milovníci blues z celé republiky, ale i ze Slovenska, Polska, Rakouska,“ přiblížil Polák, podle kterého typickým příznivcem Blues Alive je muž kolem padesátky.
Letošní festival navštívil také Jay Sieleman, předseda největší světové bluesové nadace The Blues Foundation. „Byla to pro nás velká pocta. Vzácný host nevynechal žádný z festivalových dnů. V Šumperku se mu líbilo, byl nadšený a ocenil i publikum. Jeho pochvala pro nás představuje velkou morální podporu,“ uvedl Polák.
FOTOGALERIE: neděle Blues Alive I.
Autor: red.,V.Krejčí foto:sumpersko.net
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.