Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 21. března 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

HOKEJ: Šumperk vs Hodonín 7:5

21.03.2018 - HOKEJ: Šumperk vs Hodonín 7:5 - Reportáž ze zápasu

Počasí

skorojasno

21.03.2018 - Středa

Teplota: 0 / -5 - SkoroJasno

polojasno

22.03.2018 - Čtvrtek

Teplota: 3 / -5 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Bojová cesta čs. armádního sboru při osvobozování Československa

01. března 2018 - 11:19

Zpět na seznam článků

Pozvánka do Muzea silnic

Bojová cesta čs. armádního sboru při osvobozování Československa

pozvánka na výstavu zdroj: MSV

Od 26. února až do 26. května mají návštěvníci vikýřovického silničního muzea možnost zhlédnout jednu z výstav, kterým Muzeum silnic připomene 100 let Československa.

Výstava, instalovaná ve spolupráci  s Technickým muzeem Olomouc  1. ČSTSOB, je zaměřena  především na poslední měsíce okupace  a osvobozování Olomoucka. Právě zde se totiž odehrály bojové  střety mezi  Němci  a  Rudou armádou,  po jejímž boku bojovali i příslušníci čs. armádního sboru.

pozvánka na výstavu zdroj foto: MSV

Olomouc měla na konci války velký strategický význam, Němci o ni do poslední chvíle nechtěli přijít, protože jejich jednotky ještě na jaře 1945 operovaly na východní Moravě a právě přes Olomouc a okolí vedla jejich strategická ústupová cesta. Proto se také veškeré zbývající síly německé armády na Moravě koncem dubna 1945 soustřeďovaly do olomoucko – prostějovského prostoru, kde probíhaly největší boje. Výstava připomíná jak osvobozování samotné Olomouce a okolí, tak i tankovou bitvu u Klenovic, letecký souboj u  Tovačova ad. Vzpomenuta jsou také zvěrstva páchaná Němci na civilním obyvatelstvu. Dobovou atmosféru ukazuje řada fotografií a přepisy záznamů obecní kroniky ze Štěpánova. K nejpoutavějším na výstavě patří trojrozměrné exponáty. Vystaveny jsou „archeologické“ nálezy nejrůznějších částí a součástek tanků a výzbroje, unikátní vojenská výstroj, nábojnice, padák a mnoho dalších zajímavých exponátů.

pozvánka na výstavu zdroj foto: MSV

Muzeum silnic ve Vikýřovicích také vystavilo zajímavou kolekci fotografií silničních mostů na Olomoucku a Prostějovsku, zničených ustupujícími německými jednotkami.

Hlavní význam výstavy spočívá především v připomínce toho, že na znovuzískání svobody pro  Československo se podíleli i sami Čechoslováci. Řada z nich opustila svoje rodné obce a města už v roce 1938, po německé  okupaci Sudet, a do vlasti se vraceli s nadějí,  že jejich boj i oběti jejich kamarádů přispějí ke svobodnému životu v osvobozené republice.

Autor: red., A. Turková

Fotogalerie

pozvánka na výstavu      zdroj: MSV

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Keltský večer v Šumperku I.

Keltský večer v Šumperku I.

Fotek: 41
Přidáno: 04.03.2018

Keltský večer v Šumperku II.

Keltský večer v Šumperku II.

Fotek: 67
Přidáno: 04.03.2018

Keltský večer v Šumperku III.

Keltský večer v Šumperku III.

Fotek: 31
Přidáno: 04.03.2018

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.