Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 27. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Štěpán Rak vystoupí v Šumperku

26.04.2024 - Štěpán Rak vystoupí v Šumperku - Světově uznávaný...

Počasí

27.04.2024 - Sobota

Teplota: 17 / 5 - SkoroJasno

28.04.2024 - Neděle

Teplota: 21 / 10 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

ČOI varuje před telefonními zloději

10. srpna 2013 - 14:36

Zpět na seznam článků

Nové triky při půjčkách na telefon!

ČOI varuje před telefonními zloději

ilustrační snímek zdroj foto:čoi

Česká obchodní inspekce varuje spotřebitele před inzeráty a nabídkami úvěru přes telefon. V poslední době šetří několik podání nejen od spotřebitelů, ale také od policie, na niž se poškození občané obrátili s žádostí o pomoc.

 Inspektoři ČOI při šetření podnětů spotřebitelů a podání postoupených Policií ČR zjistili, že zprostředkovatelé úvěrů nadále používají při nabízení finančních půjček telefonní čísla s vyšší než běžnou sazbou, zpravidla ve výši hovorného 95 korun za minutu, jejichž použití novela zákona o spotřebitelském úvěru omezila s účinností od 25. února 2013.

Ing.Vladimír Velčovský „Neberte toto varování na lehkou váhu,“ upozorňuje Vladimír Velčovský, ústřední ředitel ČOI. „Jste-li operátorem odkázáni na linku s vysokým tarifem, okamžitě jednání ukončete. Pokud na takovou linku zavoláte, nezískáte požadovaný obnos, ale účet za telefon dosahující až desítek tisíc korun, což vaši finanční situaci dále zkomplikuje!“

Při nabízení, sjednávání nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru prostřednictvím hlasové telefonní komunikace, textové nebo multimediální zprávy nelze použít telefonní číslo pro přístup ke službám s vyjádřenou cenou podle právních předpisů upravujících podnikání v oblasti elektronických komunikací.

Zprostředkovatelé úvěrů si však našli způsob, jak zákon obejít a dál žadatele o půjčku prostřednictvím drahých telefonních linek připravovat o desetitisíce. „Pokud zájemce o půjčku zavolá na číslo uvedené v inzerátu, je mu poskytnuta informace, že půjčku sice dostane, ale až na základě „certifikátu“, k jehož získání však musí zavolat právě na linku s vyšší než běžnou cenou. Pokud spotřebitel na takovou linku skutečně zavolá, padá do připravené pasti opakujících se otázek ohledně osobních údajů, adresy, výše půjčky, zadlužení…,“ popisuje praktiky tisková mluvčí ČOI Jana Jelínková.

Zájemce o půjčku by si měl uvědomit, že za pětiminutový hovor zaplatí téměř pět set korun. Hodinový hovor pak ho stojí bezmála šest tisíc korun a to vše bez jakékoliv záruky, že půjčku opravdu získá! Z toho je zřejmé, že cílem subjektů, nabízejících inzerátem rychlou půjčku na telefon, není zprostředkování ani poskytnutí půjčky, případně získání nějakého „certifikátu bonity klienta“, ale co nejdelší hovor.„Podle dostupných informací dosahují účty za telefon na tyto linky, které musí volající následně uhradit, až 50 tisíc korun. To znamená, že se v tomto případě jednalo o několik telefonních hovorů, trvajících v součtu téměř devět hodin,“ uvedla mluvčí Jana Jelínková.

Česká obchodní inspekce proto doporučuje spotřebitelům, kteří žádají o poskytnutí půjčky, aby v případě odkazu operátora na linku s vysokým tarifem v jednání o půjčce nepokračovali, ale nejprve si ověřili, kdo je provozovatelem konkrétního telefonního čísla s vyšší sazbou, a následně si o něm zjistili nějaké informace - zejména to, zda vůbec některý z žadatelů jejich prostřednictvím půjčku získal.

Autor: red.,J.Jelínková

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto:čoi

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.