David Jílek získal bronz na MS v dlouhém kvadriatlonu

09. června 2017 - 09:42

REPORT ze závodu

David Jílek získal bronz na MS v dlouhém kvadriatlonu zdroj foto: Petr Jílek

Triatlonista David Jílek sobotu 3. června startoval na mistrovství světa v dlouhém kvadriatlonu, které se konalo na přehradě Křetínka u Letovic.

Disciplíny 4km plavání, 90 km kolo, 20 km kajak a 20 km běh a zvučná jména na startovní listině,  slibovala vzrušující závod. Především vítěz posledních čtyř šampionátů na této distanci Thoralf Berg (GER) chtěl obhájit svůj světový titul. O titul chtěl bojovat i Španěl  Enrique Peces, protože toto je jediná distance mistrovství světa, kterou ještě nevyhrál. Podobně na tom byl také Leoš Roušavý, český sportovec, který již v této vzdálenosti vyhrál dvakrát a bylo to jeho domácí mistrovství světa. Mezi kandidáty na stupně vítězů patří také Dennis Möller (GER), Laurent Martinou (FRA).

David Jílek získal bronz na MS v dlouhém kvadriatlonu -plavání - zdroj foto: Petr Jílek

Očekával se tedy vzrušující závod. Jasné modré nebe slibovalo horký den.

Závod odstartoval plaveckou částí v 8:15 jediným 4 km dlouhým okruhem v místní nádrži Křetínka. Po několika metrech se utvořila vedoucí skupina Möller, Martinou, Jílek a Peces, která v tomto složení Opouštěla i první depo. Za nimi měl Roušavý ztrátu 5 minut, Berg  dalších 10 minut.

David Jílek získal bronz na MS v dlouhém kvadriatlonu - kajak zdroj foto: P. Jílek

Cyklotrasa o délce 90 km se skládala z 6 x 15 km kol. Povrch byl velmi dobrý, silnice byly uzavřeny. Celkové převýšení cyklistické části bylo asi 1200 m. V průběhu prvního kola se Jílek ujal vedení a s nejrychlejším časem ovládl cyklistickou část s náskokem cca 3 minut na Martinou (FRA) a Mollera (GER), Asi 12 minut následovali Roušav Berg, a Peces

David Jílek získal bronz na MS v dlouhém kvadriatlonu - cíl zdroj foto: Petr Jílek

Další část –kajak 20km,pak zamíchal pořadím. Jelo se 5 kol na 4 km okruhu s povinným výstupem na břeh po každém kole. Jílek jako triatlonista, zde ztratil na čelo závodu cca 25 minut. Zdálo se, že je již vše ztraceno. Moller se podle očekávání ujal vedení a s nejrychlejším časem vybíhal na poslední běžeckou část s nákokem 25minut na Jílka. Před Jílka se během kajaku dostal i Martinou, Berg a Roušavý. Jílek tak do poslední běžecké části vybíhal na pátém místě.

Konečná disciplína byla náročná 20 km běžecká trasa. Každý ze čtyř okruhů začínal krátkým strmým stoupáním a pokračovala mírným vlněním v okolí centra závodu. Na začátku každého kola byla občerstvovačka a kvůli vysoké teplotě (přes 30 ° C) byla na trase přidána vodní sprcha. Velké horko si vybralo svoji daň a  Möller, Peces, Berg na běhu výrazně zpomalili a Jílek je během prvních dvou kol dotáhl a šel před Mollera a Pecese. V posledních dvou kolech se ještě pokusil stáhnout náskok Berga a Roušavého, ale to se mu již nepodařilo a tak skončil celkově na třetím místě.

Autor: red., zdroj foto: Petr Jílek

David Jílek získal bronz na MS v dlouhém kvadriatlonu       zdroj foto: Petr Jílek