Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 29. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Agresor obtěžoval kolemjdoucí na náhraží v Šumperku

29.04.2024 - Agresor obtěžoval kolemjdoucí na náhraží v Šumperku -...

Počasí

29.04.2024 - Pondělí

Teplota: 24 / 11 - SkoroJasno

30.04.2024 - Úterý

Teplota: 23 / 14 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Energetická společnost varuje zákazníky před nekalými praktikami

17. dubna 2018 - 09:12

Zpět na seznam článků

A falešnými obchodníky s energiemi

Energetická společnost varuje zákazníky před nekalými praktikami

ilustrační snímek zdroj foto: V. Sobol

Záměrné uvádění cen elektřiny bez DPH, právní kličky ve smlouvách, nátlakové metody: případů nekalých praktik od obchodníků slibujících takzvané „výhodnější“ ceny energií přibývá.

Někteří podomní prodejci se přitom lživě představují jako obchodní zástupci ČEZ, ačkoliv nás ve skutečnosti nezastupují a nemáme s nimi nic společného. „Naše společnost podomní prodej při kontaktu s domácnostmi nevyužívá, a proto v takových případech doporučujeme s těmito obchodníky vůbec nejednat a kontaktovat naši zákaznickou linku nebo některé ze zákaznických center,“ uvedl tiskový mluvčí Vladislav Sobol.

zákaznické centrum zdroj foto: V. Sobol

Ačkoli jsou mnohé nekalé praktiky včetně nátlaku při podomním prodeji už všeobecně známé, na českém trhu stále přetrvávají. „V posledních měsících výrazně vzrostl počet případů, kdy podomní prodejci lákají zejména starší občany na výhodnější ceny elektřiny a slibují nereálné budoucí úspory. Dochází ale též ke slovnímu a psychickému nátlaku k okamžitému podpisu smlouvy. Roste přitom počet cizích obchodníků, kteří se lživě vydávají za naše pracovníky. Oblíbenou záminkou ke kontaktu se zákazníky bývá takzvaná výměna elektroměru, vrácení přeplatku, kontrola údajů, ukončení produktové řady či poskytnutí slevy. Objevuje se také mnoho případů, kdy zákazníci některému z dodavatelů nevědomky podepíšou plnou moc a ten za ně bez jejich vědomí poté uzavírá smlouvy,“ přibližuje mluvčí.

nekalé obchodní praktiky zdroj: V. Sobol

Dochází i k tomu, že dodavatelé využívají tuto plnou moc několik let poté, co ji zákazník podepsal. „Nekalosoutěžní praktiky a neetické jednání při obchodování s elektřinou odmítáme. V zájmu ochrany našich zákazníků před nimi si je dovolujeme důrazně upozornit na skutečnost, že jsme přímý prodej v terénu, takzvaný podomní prodej, zrušili a domácnosti se u sebe doma nemohou setkávat s obchodními zástupci naší společnosti,“ říká generální ředitel společnosti ČEZ Prodej Tomáš Kadlec a dodává: „Při kontaktu s podomním prodejcem, který koncového zákazníka přemlouvá k odběru či změně smlouvy jménem naší společnosti nebo si jakýmkoli způsobem vynucuje osobní a platební údaje, doporučujeme obrátit se na bezplatnou zákaznickou linku 800 810 820 nebo na naše zákaznická centra.“

Právě při podomním prodeji se zástupci některých dodavatelů energií nejčastěji uchylují k nekalým praktikám. Někteří ve svých nabídkách uvádějí koncové ceny bez DPH, čímž je uměle snižují. Častým trikem je „dárek“ k podpisu smlouvy, například ve formě úsporných žárovek. Když se zákazník následně rozhodne v rámci svého zákonného práva smlouvu zrušit, je mu za žárovky naúčtován nesmyslně vysoký poplatek v řádu tisíců korun. Další lstí neseriózních prodejců je to, že zákazníkům nabízejí produkt, který vypadá výhodně, skutečná smlouva podepsaná spotřebitelem je ale na zcela jiný – a výrazně dražší – produkt. Objevují se také skryté případy, kdy zákazník bez upozornění obchodníka podepíše smlouvu, která mu zaručuje stanovenou cenu jen po krátkou dobu a pak se bez jeho vědomí automaticky výrazně zvýší.

nekalé obchodní praktiky zdroj: V. Sobol

Obvyklým doplňkem těchto praktik bývá nátlak a spěch. Neseriózní obchodníci přesvědčují spotřebitele k okamžitému podpisu smlouvy a argumentují přitom časově omezenou nabídkou. Nenechávají zákazníkovi dostatečný čas na prostudování podmínek pro správné rozhodnutí.  „Zákazník by se neměl nikdy nechat zahnat do kouta a začít hned smlouvu podepisovat na místě. Měl by si dát třeba i několik dní čas na to, aby si smlouvu pečlivě přečetl, porovnal se stávající nabídkou a případně se i poradil s příbuznými nebo kamarády,“ vysvětluje Michal Kovařík, ředitel pro prodej a obsluhu společnosti ČEZ Prodej. „Důležité je nepodepisovat nic, o čem nejste skálopevně přesvědčeni. Bohužel, u některých firem může být to, co obchodník říká, jedna věc, a k čemu se zavážete ve smlouvě, věc zcela odlišná.“

Nechybí ani extrémní případy, kdy podvodníci oběť zaměstnanou hledáním dokumentů mezitím okradou. Před nekalými obchodními praktikami některých prodejců energií varují rovněž Česká obchodní inspekce (ČOI) a Energetický regulační úřad (ERÚ), na kterou se mohou lidé se svými případy a podněty obracet.

Autor: red., V. Sobol

Fotogalerie

ilustrační snímek                     zdroj foto: V. Sobol

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.