Úterý 16. ledna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Muzeum Šumperk oslovuje letecké modeláře

16.01.2018 - Muzeum Šumperk oslovuje letecké modeláře - Připravuje...

Počasí

snih

16.01.2018 - Úterý

Teplota: 0 / -6 - Sníh

snih

17.01.2018 - Středa

Teplota: 0 / -4 - Sníh

František Josef I. ve Vlastivědném muzeu Olomouc

28. listopadu 2016 - 22:30

Zpět na seznam článků

Výstava o císaři, který patří k těm nejznámějším,ale současně i k nejrozporuplněji vnímaným osobnostem

František Josef I. ve Vlastivědném muzeu Olomouc

Olomouc - hejtman Oto Košta na výstavě František Josef I. ve Vlastivědném muzeu Olomouc zdroj foto: Olk

Sto let od úmrtí rakouského císaře Františka Josefa I. (1830–1916) uplynulo 21. listopadu1916, který setrval na trůně celých 68 let a řadí se tak k nejdéle vládnoucím panovníkům v historii.

pozvánka VMO na výstavu zdroj foto: Olk

Mezi panovníky, kteří se v průběhu historie vystřídali na českém trůně, patří František Josef I. k těm nejznámějším, ale současně i k nejrozporuplněji vnímaným osobnostem. Přispěla k tomu jednak císařova politická rozhodnutí a jednání, jednak pohnutý rodinný život, protknutý několika osobními tragédiemi. Vláda Františka Josefa I. vyplňuje celou druhou polovinu 19. století a sahá až do počátku první světové války.  

pozvánka VMO na výstavu zdroj foto: Olk

V souvislosti se zmíněným výročím připravilo Vlastivědné muzeum v Olomouci výstavu, která připomíná osobnost Františka Josefa I. jako častého hosta Olomouce. Představuje podobu a průběh jeho návštěv, ale i to, jakým způsobem se odrazily v životě města.

V závěrečné části pak výstava seznamuje s významnými jubilei císaře a jejich slavením.  „Takovouto výstavu jsme dlužili dějinám naší krajské metropole. Je dobře, že vyplňuje jedno z bílých míst na mapě relativně nedávné olomoucké, moravské, ale i celé české historie. Určitě není jen o jedné osobnosti, ale je cenným příspěvkem připomínajícím nemalý kus života našich předků,“ uvedl Oto Košta, hejtman Olomouckého kraje, které je zřizovatelem Vlastivědného muzea v Olomouci.

pozvánka VMO na výstavu zdroj foto: Olk

Téma císařových návštěv ukazuje, že Olomouc sehrála v dějinách monarchie, ale i v životě panovníka důležitou roli. Právě zde, v trůnním sále Arcibiskupského paláce, se 2. prosince 1848 ujal tehdy osmnáctiletý arcivévoda František Josef vlády a od této doby začal vystupovat jako císař pod jménem František Josef I. Nebylo to však poprvé, co do Olomouce ještě jako arcivévoda zavítal.

Hradbami chráněnou pevnost měl možnost poznat již při svém prvním krátkém pobytu ve čtrnácti letech. O dva roky později si zde dokonce procvičoval dovednosti a znalosti z vojenské výchovy. „Na olomouckém arcibiskupství bývalo vždycky živo, ale abdikace císaře a nástup nového monarchy byly přeci jen velmi výjimečné a neopakovatelné události.  Na několik měsíců se biskupský palác stal centrem monarchie, odkud mladý císař František Josef I. vládl své říši, ovšem pokud ho poslouchala. I když se po normalizaci situace vrátil do Vídně, na Olomouc nezapomínal a několikrát se k nám vrátil. Ani v Olomouci na něj nezapomínáme a místo jeho nástupu na trůn navštěvuje stále mnoho turistů,“ zdůraznil Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský.

pozvánka VMO na výstavu zdroj foto: Olk

Středem panovníkova zájmu se Olomouc stala poté ještě několikrát. „Na výstavě najde návštěvník exponáty různého charakteru. Mezi nimi i takové, které dosud nebyly vystaveny a které se vzhledem ke svému účelu a výjimečnému dochování řadí mezi unikáty,“ uvedl ředitel olomouckého muzea Břetislav Holásek.

pozvánka VMO na výstavu zdroj foto: Olk

„Příkladem je soubor průsvitných mozaik používaných ke slavnostnímu osvětlení města ve večerních hodinách. Návštěvník se může těšit také na autentické předměty z osobního majetku císaře jako např. na císařův dětský stolek či jeho maršálskou uniformu. Nebudou chybět ani památeční předměty – pero, kterým se císař v Olomouci podepsal, nebo terč, do kterého vystřelil,“ doplnila Markéta Doláková, kurátorka výstavy.

Těšit se mohou zájemci o historii 19. století na komentované prohlídky výstavy s Markétou Dolákovou. „Výstava František Josef I. v Olomouci poskytuje vzácnou příležitost k setkání ‚s dobou za císaře pána’, jak ji prožívala ‚hanácká metropole’, a alespoň částečně splácí pomyslný dluh Olomoučanů vůči ‚stařičkému mocnáři’, za jehož panování město zažívalo nebývalý rozkvět,“ uzavřel Holásek.                         

Autor: red., K. Navrátilová

Fotogalerie

Olomouc - hejtman Oto Košta na výstavě František Josef I. ve Vlastivědném muzeu Olomouc   zdroj foto: Olk

Další články z rubriky

Popraviště, popravy a popravení

Popraviště, popravy a popravení

Poslední poprava na Pankráci se konala 2. února 1989

Jak jsme pomáhali socialistickému zemědělství

Jak jsme pomáhali socialistickému zemědělství

Osobní historka známého advokáta a publicity Milana Hulíka

Vlastivědné muzeum připravilo vzpomínku na Josefa Pavlíčka

Vlastivědné muzeum připravilo vzpomínku na Josefa Pavlíčka

Pozvánka na výstavu „Kouzlo fotografie“

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.