Středa 21. března 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nejlepší kniha o fake news

21.03.2018 - Nejlepší kniha o fake news - LiStOVáNí v zábřežském...

Počasí

skorojasno

21.03.2018 - Středa

Teplota: 0 / -5 - SkoroJasno

polojasno

22.03.2018 - Čtvrtek

Teplota: 3 / -5 - PoloJasno

Historickým vlakem na výstavu For Model

01. března 2018 - 21:53

Zpět na seznam článků

Olomoucké výstaviště Flora Olomouc

Na olomouckém výstavišti se od 2. do 4. března koná výstava modelů, hraček a sběratelských předmětů s názvem For Model 2018.

V sobotu 3. března se k areálu Výstaviště Flora mohou zájemci svézt historickým vlakem, který potáhne nejstarší provozuschopná parní lokomotiva v Česku – Kocúr z roku 1898.

Nostalgický vlak bude v sobotu 3. března vyjíždět z olomouckého hlavního nádraží v 9:30, 11:30 a 13:30 a pojede přes zastávky Olomouc-Nová Ulice a Olomouc město do Řepčína a zpět. Jednosměrné jízdné vyjde dospělé na 50 korun, děti od 6 do 15 let platí 30 korun, menší děti mají jízdné zdarma. Za přepravu kočárku zaplatí cestující 30 Kč. Jízdenky lze koupit přímo ve zvláštním vlaku u personálu.

jízdní řád zdroj: ČD

Kromě vláčků, letadel, vrtulníků, dronů nebo aut na dálkové ovládání patří k atrakcím výstavy For Model také pojízdná šlapadla nebo třeba letecké trenažéry. Letošní novinkou je Playzone, v níž si lze zahrát počítačové hry či se přenést do virtuální reality. Součástí kouzelného světa her a fantazie bude také ukázka železniční a bojové techniky včetně unikátního tanku Praga AH-IV-R z roku 1938. Na interaktivní výstavě si pak malý i velcí mohou vše vyzkoušet na vlastní kůži.

Nadšenci železnice a drážní historie nechají veřejnost v rámci akce také nehlédnout do míst, kde se starají o historické parní i motorové lokomotivy a udržují je ve funkčním stavu. V sobotu 3. března tak otevřou od 10 do 16 hodin brány ČD Muzea Olomouc (v Hodolanech u výstupu z podchodu). Vstupné do ČD Muzea je 50 korun. Děti od 6 do 15 let 25 korun, mladší pak zdarma.

K prohlédnutí v muzeu budou tři parní lokomotivy – například tzv. „Rosnička“. Zcela unikátní je, že zájemci uvidí vedle sebe dvě poslední elektrické lokomotivy s přezdívkou „Bobina“, které mají České dráhy k dispozici, nebo nejsilnější a také nejpočetnější dieselovou lokomotivu ČSD „Sergej“.

Lokomotiva Kocúr (314.303) je v současnosti nejstarší provozuschopnou parní lokomotivou v majetku ČD. Byla dlouhou dobu použita jako lokomotivní pomník vedle staniční budovy ve Valašském Meziříčí. Díky nadaci Okřídlené kolo, která projekt zprovoznění lokomotivy zaštítila, získaly České dráhy další jedinečný 120 let starý klenot, který se znovu rozjel po téměř 40 letech.

Autor: red., M. Bezuchová

Fotogalerie

Další články z rubriky

Elektrárna Dlouhé stráně se dočkala poštovní známky

Elektrárna Dlouhé stráně se dočkala poštovní známky

Autor zvolil pohled od jihozápadu k severovýchodu

Vychází nový zpravodaj o Jeseníkách

Vychází nový zpravodaj o Jeseníkách

Zdarma nabízí čtení pro patrioty i turisty

Letos vyprší desetiletá platnost řidičského průkazu téměř 626 tisícům řidičů

Letos vyprší desetiletá platnost řidičského průkazu téměř 626 tisícům řidičů

Za první dva měsíce si o výměnu dokladu požádalo 30 tisíc motoristů

Exkluzivní Fotogalerie

Keltský večer v Šumperku I.

Keltský večer v Šumperku I.

Fotek: 41
Přidáno: 04.03.2018

Keltský večer v Šumperku II.

Keltský večer v Šumperku II.

Fotek: 67
Přidáno: 04.03.2018

Keltský večer v Šumperku III.

Keltský večer v Šumperku III.

Fotek: 31
Přidáno: 04.03.2018

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.