Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 25. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zdravotní indispozice řidiče během jízdy

24.04.2024 - Zdravotní indispozice řidiče během jízdy - Skončila...

Počasí

25.04.2024 - Čtvrtek

Teplota: 10 / 3 - Přeháňky-Déšť

26.04.2024 - Pátek

Teplota: 13 / 2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Jak nás šidili někteří obchodníci v roce 2012

27. prosince 2012 - 12:31

Zpět na seznam článků

Inspektoři České obchodní inspekce popisují některé předvánoční akce

Jak nás šidili někteří obchodníci v roce 2012

ilustrační snímek zdroj:sumpersko.net

Padělky skla s chráněným vzorem Versace klamaly

Mimořádná kontrolní akce 18. prosince proběhla v centru Prahy a byla zaměřena  na výrobky, na nichž bylo umístěno označení  zaměnitelné s ochrannou známkou Versace. Jednalo se o různé druhy výrobků ze skla, které jsou často předmětem zájmu návštěvníků Prahy.

"K tomu, aby mohla začít kontrola ve všech vytipovaných prodejnách současně, bylo třeba posílit inspektory Prahy o  pracovníky dalších inspektorátů. Při kontrolní akci, na níž se podílelo dvačtyřicet inspektorů, bylo prověřeno sklo v devatenácti prodejnách v centru Prahy. Celkem bylo zabráno 600 kusů padělků," uvedla tisková mluvčí ČOI Jana Jelínková. Majiteli práv duševního vlastnictví by jejich prodejem vznikla škoda ve výši téměř 5 milionů korun.

Byly hody – ale ne pro každého…

Pracovníci inspektorátu ČOI v Ústí nad Labem se opakovaně „pozvali“ na předváděcí akci společnosti, jejíž protiprávní jednání a poškozování práv spotřebitelů dlouhodobě sledují a také pokutují. Jedná se o společnost, u níž bylo v předchozím období zjištěno opakovaně porušení zákona o ochraně spotřebitele, včetně nekalých obchodních praktik.

"Ani při kontrole prezentační akce „Vepřové hody“ dne 7. prosince v Teplicích tomu nebylo jinak. V průběhu prezentace byla vyhlášena „soutěž“ o pět obálek, s avizovaným obsahem 200 tisíc korun v hotovosti, o které se měly podělit čtyři vylosované osoby. Kontrolou však bylo zjištěno, že ve čtyřech obálkách byly nastříhané noviny, pouze v jediné obálce bylo vloženo několik tisícikorunových bankovek," popisuje tisková mluvčí ČOI Jana Jelínková.

U účastníků akce byl zástupcem společnosti vyvolán dojem, že při koupi vysavače Turbo Bomber II v ceně 64 tisíc korun bude kupujícímu poskytnuta sleva 34 tisíc korun. Konečná prodejní cena pro spotřebitele měla být tedy 30 tisíc korun. V ceníku společnosti předloženém na vyžádání inspektorům při kontrole však byla uvedena prodejní cena tohoto výrobku 20 tisíc korun. Na konci předváděcí akce byl nabízen výrobek Aloe Vera Lanolin s uvedenou cenou 419 korun, údajně za zvýhodněných 200 korun. Na ceníku společnosti byla cena za tento výrobek 60 korun.

"Společnost pro tento rok „dohodovala“ a za četná porušení povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele ji čeká správní řízení a vysoká pokuta," doplnila Jana Jelínková.

Chcete si půjčit? Nejdřív se zadlužte!

V minulých dnech obdržela ČOI několik podání spotřebitelů týkajících se praktik společnosti Rickabys. Ta prostřednictvím inzerátů v tisku nabízí půjčení peněz „ihned, až do domu, bez doložení příjmu…“

Pokud se spotřebitel nechá takovou nabídkou zlákat, a na číslo uvedené v inzerátu zavolá, dostane pouze informaci o telefonním čísle, začínajícím 900…, které je zpoplatněno 95 korun za minutu. Jestliže nezpozorní a i přesto toto číslo vytočí, hlas na druhém konci hovor stále prodlužuje, neustále ověřuje totožnost spotřebitele, dokud cena hovoru nepřekročí částku 10 tisíc korun, aniž se podaří spotřebiteli získat úvěr. Téměř totožně popsali průběh jednání o úvěru všichni spotřebitelé, kteří se na Českou obchodní inspekci obrátili. Ani jeden z nich půjčku nezískal, zato jejich účty u telefonní společnosti narostly do tisíců.

"Inspektoři ČOI v rámci kontroly požádali majitele telefonního čísla – firmu Rickabys, aby doložila, kolik úvěrových smluv uzavřela od začátku roku. Zjistili, že žádnou, že pouze zprostředkovávají úvěry pro firmu Fiusit. Tuto informaci však během telefonního hovoru spotřebitel nedostane, stejně jako půjčku – jediným výsledkem je vysoký telefonní účet," řekla k podvodným praktikám Jana Jelínková.Společnost nemine správní řízení o uložení pokuty za porušení zákona o spotřebitelském úvěru.

Na pizzu se slevou si v Liberci nechte zajít chuť

Slevových portálů je jako hub po dešti, ale ne vždy se spotřebitelé mohou spolehnout, že za svoje peníze také dostanou to, co jim bylo slíbeno. To se stalo spotřebiteli, který si zakoupil přes slevový portál voucher na pizzu v Liberci. Přestože platnost kupónu byla téměř dvouměsíční, nepodařilo se mu jej uplatnit. Nedařilo se mu objednat konzumaci na žádný termín, protože mu provozovatel neustále tvrdil, že má plno.

"Když se s platným voucherem osobně dostavil do provozovny, dostal vyhazov – že prý obsluhují pouze platící zákazníky. Obrátil se tedy na slevový portál s reklamací - ten jeho reklamaci uznal jako oprávněnou a vrátil spotřebiteli peníze. Současně mu sdělil, že s tímto podnikatelem ukončí spolupráci," uvedla k případu v Liberci mluvčí Jelínková.

I přes vstřícný přístup slevového portálu vůči spotřebiteli se bude Česká obchodní inspekce tímto případem zabývat. Předběžné poznatky nasvědčují tomu, že poskytovatel služby, který neumožnil spotřebiteli konzumaci pizzy, kterou si řádně zaplatil, se mohl dopustit užití nekalé obchodní praktiky, za což mu hrozí pokuta až do výše 5 milionů korun…

Drzé podomní obchodníky vykažte

Česká obchodní inspekce varuje spotřebitele před podomními prodejci pracího prášku, údajně zastupujícími firmu Univers. Bez ohlášení nebo objednání obcházejí byty a domy v Liberci, zvoní na zvonky, a pokud jim někdo otevře, mají připravenou historku o tom, že někdo z členů domácnosti si objednal prací prášek. Než se obyvatel bytu vzpamatuje, drží v ruce dvě balení prášku, zalisovanou kartičku s názvem Univers a jejich www adresou, a nic víc. Za prášek požaduje prodejce 1200 korun, a když je dostane, bez vydání jakéhokoliv dokladu o zaplacení odejde.

Pokud se překvapený spotřebitel ohradí, že si nic neobjednal, a proto prášek odmítne převzít, nebo chce odstoupit od smlouvy, prodejce vyhrožuje, ohání se „právním oddělením“ a požaduje vrácení zboží poštou jako obchodní balík.  Vráceno však prý bude o 250 korun méně za „zrušení registrace“.

Takové jednání považuje Česká obchodní inspekce za nepřípustné a doporučuje spotřebitelům, aby si nenechali nic vnutit a za neobjednané zboží neplatili. Pokud nemají možnost si u uváděného člena rodiny ověřit pravdivost tvrzení podomního prodejce, mohou ho odkázat na pozdější dobu, až dotyčný objednatel zboží přijde. Do bytu nemusí nikoho vpustit, a pokud se tak stane a prodejce odmítá i po vyzvání opustit byt nebo dům, je třeba zavolat policii.

 

 

Autor: red., J.Jelínková

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj:sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.