Jak probíhalo restaurování mramorové lavice v Jeseníku
08. května 2012 - 12:35
Diplomová práce studentů Evy Míčkové a Pavla Charypara
Jak probíhalo restaurování mramorové lavice v Jeseníku zdroj:V.Janků
Před více jak devadesáti lety byla pro městský park v Jeseníku zhotovena mramorová lavice s reliéfem Germánů navracejících se z lovu. Těchto více jak devadesát let na sochařském díle zanechalo své stopy.
Proto poslední rok a půl lavice podstupovala náročnou omlazovací kúru, kdy se jeseničtí Germáni těšili té nejlepší péči pražských restaurátorů. Jedno z nejvýznamnějších sochařských děl Jesenicka svoji navrácenou tvář představí 19. května 2012 při příležitosti zahájení turisticko-lázeňské sezóny.
Mramorovou lavici s ústředním antikizujícím motivem starověkých lovců navracejících se z lovu zhotovil pro městský park v Jeseníku akademický sochař a místní rodák Engelbert Kaps v letech 1913 až 1914. Na svém místě u bývalé vily Erwina Weisse zůstala až do roku 2010. Mechanická poškození včetně zdevastovaného sochařského reliéfu si vynutily její kompletní rozebrání a rozsáhlé zásahy, bez kterých by stěží dožila svého stého jubilea. V květnu roku 2010 byla lavice zapsána do Ústředního seznamu kulturních památek České republiky. V říjnu 2010 byla kompletně, včetně sochařské výzdoby, rozebrána a převezena k restaurování.
Restaurátorské práce probíhaly na půdě Restaurátorské sochařské školy Akademie výtvarných umění v Praze. Pod vedením profesora Petra Siegla se znovuzrození lavice věnovali v rámci své diplomové práce studenti Eva Míčková a Pavel Charypar.
Restaurování bylo jak časově tak technicky velmi náročné. Nejprve byly provedeny nezbytné laboratorní průzkumy a čištění. Povrchové nečistoty byly odstraňovány mechanicky, čištění chemickou cestou probíhalo na základě vyhodnocení laboratorních testů. V rámci sochařské rekonstrukce byl zhotoven sádrový odlitek ústředního reliéfu, který byl nejvážněji poškozen. Poškozeny byly téměř všechny zobrazené postavy. Hlavy byly buď přímo uražené, nebo poškozené tak, že modelace byla téměř nečitelná.
Podobně byly poškozeny i části těl postav, převážně končetiny a také drapérie. Na odlitku tak byly prováděny plastické studie doplňující poškozenou a ztracenou modelaci. Dochovaná je jen jediná dobová fotografie díla, kde reliéf není detailně viditelný, práce na doplnění odlitku tak byly o to těžší. Restaurátoři proto museli podstoupit mravenčí práci, při níž studovali Kapsův rukopis na jeho dalších sochařských dílech.
Zároveň také muselo být dílo staticky a tektonicky zajištěno a musela být provedena rekonstrukce architektonických článků lavice.
Mnohé části totiž byly nevratně poškozeny nebo zcela chyběly. K obnovení původní podoby díla velmi přispěl nález několika fragmentů díla, na něž upozornil v původním prostoru umístění lavice jesenický rodák.
Na základě umělecko-historických hodnot této nemovité kulturní památky, doporučení podrobného průzkumu památky a návrhu na restaurování, vypracovaného Restaurátorskou školou Akademie výtvarných umění v Praze, požádalo město Jeseník, jako majitel díla, o umístění lavice v revitalizovaném Parku Vincenze Priessnitze. V parku tak nalezne své nové důstojné místo, ze kterého se návštěvníkovi naskytne malebný výhled na hřebeny Hrubého Jeseníku.
Slavnostní odhalení nově restaurované mramorové lavice s výjevem návratu Germánů z lovu proběhne za účasti zástupců Akademie výtvarných umění v Praze v sobotu 19. května v 11.15 hodin v Parku Vincenze Priessnitze.
Autor: red.,V.Janků
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.