25.04.2024 - Dietos vs Golems - Pozvánka na zápas

Teplota: 17 / 6 - SkoroJasno

Jesenický hasič Milan Smatana vyhrál závod TOTMAN

16. října 2016 - 01:57

Pro svoji náročnost název TOTMAN znamená-totálně mrtvý a nepoužitelný hasič.

Milan Smatana z HZS Olomouckého kraje, územního odboru Jeseník, se stal v pátek 14. října absolutním vítězem extrémního běžeckého závodu „TOTMAN“, který vedl z Frenštátu pod Radhoštěm (zdola od skokanských můstků) až na vrchol Velkého Javorníku (918 m.n.m.). „Ve druhém ročníku na této trati doběhlo všech devatenáct borců a také jedna borkyně z řad hasičů. Všichni se vešli se do 42 minut,“ uvedl tiskový mluvčí Petr Kůdela

Jesenický hasič Milan Smatana vyhrál závod TOTMAN zdroj foto: HZS MSK

Loňský premiérový ročník této tratě ovládl také Milan Smatana. „Letos se ještě zlepšil - téměř o půlminuty (na 27:20 z loňských 27:43 minuty),“ upřesnil mluvčí Kůdela.

Předtím se léta běhalo na Pustevny. „Trať začala jako loni po strmých schodech kolem skokanských můstků v Areálu Jiřího Rašky, pak často pokračovala prudce nahoru po křivolakých lesních cestách. Měřila zhruba 4,5 km a celkové převýšení přesáhlo půl kilometru - přesně 503 metrů. Proto závod dostal právem název „TOTMAN“ (totálně mrtvý a nepoužitelný hasič). Na vítězi a dalších běžcích to však při doběhu do cíle téměř nebylo znát,“ uvedl mluvčí.

Ve věkové kategorii A do čtyřiceti let zvítězil Martin Tuharský (HZS Moravskoslezského kraje, stanice Český Těšín) časem 28:57 minuty, celkově byl druhý. Milan Smatana samozřejmě zvítězil i ve své věkové kategorii B nad 40 let. Jediná žena na trati – Denisa Izvorská z SDH Metylovice – doběhla sice jako nepatrně poslední, ale kvalitním časem 41:20 minuty.

Tento extrémní závod připravil Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje ve spolupráci se Sportovním klubem HZS MSK a Českou hasičskou sportovní federací. „Závodu se zúčastnili hasiči jak z profesionálních, tak i dobrovolných sborů,“ upřesnil Petr Kůdela.

Autor: red., Petr Kůdela, zdroj foto: MSZ HZK