Středa 28. června 2017 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Americký fotbal: Šumperk vs Třinec 15:18

28.06.2017 - Americký fotbal: Šumperk vs Třinec 15:18 - "Obrovské...

Počasí

prehanky-bourky

28.06.2017 - Středa

Teplota: 31 / 14 - Přeháňky-Bouřky

prehanky-dest

29.06.2017 - Čtvrtek

Teplota: 19 / 14 - Přeháňky-Déšť

Na co si dát pozor na vodě!

05. června 2017 - 12:45

Zpět na seznam článků

Informační kampaň k začínající plavební sezóně upozorní na nejčastější rizika na vodě

Na co si dát pozor na vodě!

Na co si dát pozor na vodě - natáčení pořadu zdroj foto:MD

Kde hrozí střet lodě s plavcem a jak se vyhnout riskantním situacím, na to upozorní šest mini pořadů o bezpečnosti plavebního provozu.

V těchto dnech je natáčí Česká televize ve spolupráci s Ministerstvem dopravy a Státní plavební správou, vysílat se začnou poslední týden v červnu a k vidění budou až do poloviny srpna. „Stejně jako na silnici i na vodě platí pravidla, kterými se plavec, vůdce plavidla a další osoby musí řídit, aby předešel nehodám a nepříjemným situacím. Jednoduchou formou proto chceme vysvětlovat, co je to vlastně vodní cesta, kdo jsou účastníci plavebního provozu, jaké je plavební značení, co je to plavba v kluzu nebo ve výtlačném režimu nebo kde a proč se nesmí plavat,“ vysvětluje ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.

natáčení pořadu zdroj foto:MD

Cílem šesti krátkých pořadů bude zároveň vysvětlit, jak české zákony definují vodní plochy a cesty a kdo na nich hlídá a kontroluje dodržování všech pravidel.

natáčení pořadu zdroj foto:MD

Jako průvodce pořadu byl vybrán herec Otakar Brousek mladší, který ztvární i většinu postav v jednotlivých příbězích, režie se ujal Michal Herz, produkci i celou tvorbu zajišťuje Česká televize, Státní plavební správa poskytla odborný dohled a pro natáčení také zapůjčila svoje lodě.

natáčení pořadu zdroj foto:MD

Šest krátkých pořadů poběží v posledním červnovém týdnu na ČT1, ČT2 a ČT SPORT a pak v průběhu celého července a v první polovině srpna. 

V rámci zvýšení bezpečnosti na vodních cestách zavedla Státní plavební správa od 15. června plavbu v tzv. výtlačném režimu na dvou úsecích vodní nádrže Slapy, na vodní ploše Velké Žernoseky, včetně přilehlého spojovacího kanálu s Labem i na několika úsecích Vltavy v Praze. „Vedle těchto opatření Státní plavební správa v letní sezóně obnoví vymezené prostory pro koupání, kam nesmí vplouvat plavidla – na vodních nádržích Slapy, Orlík, Brněnská přehrada a Vranov. Nově bude prostor pro plavce vymezen na vodní nádrži Dalešice,“ dodává ředitelka plavební správy Klára Němcová.

natáčení pořadu zdroj foto:MD

Státní plavební správa v loňském roce zvýšila výkon svého dozoru na vodních cestách České republiky, zkontrolovala celkem 1302 plavidel, přičemž u 328 z nich zjistila porušení právních předpisů. „Častokrát se jednalo o nerespektování signálních znaků, výjimečné ale nebylo ani vedení malých plavidel pod vlivem alkoholu. Celkem loni došlo k dvaceti plavebním nehodám, z toho osmnáct s účastí malých plavidel; jedna z nich skončila smrtí,“ upřesnil mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Autor: red., T. Neřold, zdroj foto: MD

Fotogalerie

Na co si dát pozor na vodě - natáčení pořadu                zdroj foto:MD

Další články z rubriky

Desítky vagónů posílí odjezd na letní prázdniny

Desítky vagónů posílí odjezd na letní prázdniny

ČD vypraví i posilový rychlík Praha – Bohumín

Dlouhé stráně opět bodovaly

Dlouhé stráně opět bodovaly

Aktivity na elektrárně oslovily veřejnost

Začínají sobotní nostalgické jízdy na Kralický Sněžník

Začínají sobotní nostalgické jízdy na Kralický Sněžník

Vlaky povedou historické parní lokomotivy

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.