Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 25. dubna 2017 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Obec Vikýřovice otevře novou mateřskou školu

24.04.2017 - Obec Vikýřovice otevře novou mateřskou školu -...

Počasí

prehanky-dest

25.04.2017 - Úterý

Teplota: 13 / 2 - Přeháňky-Déšť

obcasny-dest

26.04.2017 - Středa

Teplota: 6 / 2 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Nemocnice Šumperk hledá ke svým pacientům nové dobrovolníky

06. dubna 2017 - 14:56

Zpět na seznam článků

Jejich hlavní náplní je zpříjemnit volný čas pacientů

Nemocnice Šumperk hledá ke svým pacientům nové dobrovolníky

Dobrovolníci krátí čas pacientů jak formou společných aktivit, tak individuálními návštěvami foto: NŠ - T. Bulková

Nemají sice lékařské vzdělání, přesto pomáhají s léčbou hospitalizovaných pacientů. Řeč je o šesti dobrovolnících, kteří pravidelně docházejí za pacienty šumperské nemocnice. Často si s nimi jen povídají, hrají stolní hry nebo čtou z novin a knih. Všechny tyto aktivity přitom pomáhají zlepšit pacientům jejich náladu a potažmo tak i zdravotní stav.

Nemocnice nyní hledá další dobrovolníky, kteří by se k této šestici připojili.  „Hledáme dobrovolníky, které baví práce s lidmi, mají chuť pomáhat a chtějí navíc získat nové zkušenosti. Hlavní náplní dobrovolníků je zpříjemnit volný čas pacientů. Mohou si s nimi povídat, číst knihy, realizovat různé aktivity, hrát stolní hry nebo je doprovázet na procházky,“ říká nemocniční kaplanka Lenka Topolanová s tím, že dobrovolníci mohou samozřejmě přijít také sami s vlastním nápadem, jak zpestřit čas dlouhodobě hospitalizovaným pacientům.

Asi nejsilnější pocit osamělosti zažívají dlouhodobě hospitalizovaní pacienti. Právě ti nejvíc ocení, když si s nimi dobrovolníci přijdou jen tak popovídat nebo je vyslechnout.  „Vyslechnout si je, to je věc, která nepotřebuje zvláštního vzdělání či schopností. Když to zjednoduším, úkolem dobrovolníků je, aby si pacienti trochu „odpočinuli“ od své nemoci. Často tím obohatí nejen život nemocných, ale i ten svůj a to možná více, než jak by se mohlo na první pohled zdát,“ dodává Lenka Topolanová.

Lenka Topolanová je koordinátorkou dobrovolnického programu. Mimo jiné je však také nemocniční kaplankou a pacientům tak poskytuje třeba i duchovní služby foto: NŠ - T. Bulková

Dobrovolníkem může být každý, komu je víc než osmnáct let a chce ze své dobré vůle ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu pomáhat druhým. Dříve pomáhali v nemocnicích spíše studenti, dnes se stále častěji objevují mezi dobrovolníky i lidé v důchodu, kteří díky svým životním zkušenostem bývají velmi šikovnými společníky pacientů.

Za pacienty šumperské nemocnice dochází dobrovolníci už od roku 2011. „Dobrovolníci krátí čas hospitalizovaných jak formou pravidelných zájmových činností, jako je zpívání, posilování paměti, či vymyšlením společných tvořivých aktivit, tak individuálními návštěvami s jednotlivými klienty, kde plní roli společníků či průvodců. Současně dobrovolníci pomáhají při organizování motivačních programů nebo pacienty doprovází na různé kulturní akce,“ přiblížila tisková mluvčí Hana Szotkowská.

Zájemci o dobrovolnictví se mohou hlásit na telefonním čísle 606 044 869 nebo e-mailu lenka.topolanova@nemocnicesumperk.cz.

Autor: red., H. Szotkowská

Fotogalerie

Dobrovolníci krátí čas pacientů jak formou společných aktivit, tak individuálními návštěvami             foto: NŠ - T. Bulková

Další články z rubriky

Aktuální diskuse

Muž z Jesenicka při koupi auta naletěl podvodníkům

Muž z Jesenicka při koupi auta naletěl podvodníkům

22.6. 08:34   |   Zbavit pána svéprávnosti a poslat...

Šumperská městská policie informuje

Šumperská městská policie informuje

08.6. 12:56   |   DOBRÁ PRÁCE A PREJ ŽE NIC...

Šumperské sportovní gymnastky si připisují úspěchy

Šumperské sportovní gymnastky si připisují úspěchy

07.6. 20:15   |   Holky ste moc šikovne ja chodim do 5.B...

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.