FOTO
Sportovní herna
FOTO
Čtvrtek 23. března 2017 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Olomoučtí specialisté letí operovat do Jordánska

22.03.2017 - Olomoučtí specialisté letí operovat do Jordánska -...

Počasí

obcasny-dest

23.03.2017 - Čtvrtek

Teplota: 8 / 2 - obcasny-Déšť

polojasno

24.03.2017 - Pátek

Teplota: 9 / 2 - PoloJasno

FOTO

Novoroční koncert zpěvačky Ireny Budweiserové v Šumperku

26. prosince 2016 - 13:26

Zpět na seznam článků

Zazní zde spirituály a gospely

Počátkem ledna se můžete těšit na novoroční koncert zpěvačky Ireny Budweiserové, která v šumperském Kostele Zvěstování Panny Marie divákům představí ve velmi originálním aranžmá známé spirituály či gospely.

A protože má za sebou mnoho let úspěšné kariéry, je určitě důležité zmínit zásadní milníky. Vystudovala zpěv na konzervatoři v Praze u profesorek Aleny Pařízkové a Laďky Kozderkové. Toto studium rozvinulo její přirozený talent a výsledky můžeme slyšet na jejích sólových CD a koncertech. Už během svého studia v roce 1980 nastoupila do Spirituál kvintetu, ve kterém se proslavila. Až na kratší odmlku v něm působila do roku 2010.

O rok dříve byla ještě oslovena Zdeňkem Mertou a Stanislavem Mošou a přijala svoji první muzikálovou roli ve hře Sny svatojánských nocí, která byla hrána ve světové premiéře na Křižíkově fontáně v Praze. V roce 1998 nastudovala roli Matky v muzikálu Babylon a následující čtyři divadelní sezóny jezdila velmi často do Městského divadla v Brně, kde tuto roli hrála. Zde pak excelovala i jako Ráchel v muzikálu Svět plný andělů. V té době také vznikla její doprovodná skupina Fade In ve složení: Vít Fiala - kontrabas, Jaroslav Šindler a Miroslav Linka – kytary. Ona sama rozšířila své působení na pódiu o percussivní nástroje, např. djembe a kabasu. Společně s nimi pak vydala desku Korýši času.

Irena Budweiserová zdroj foto: DK

Její následující převážně autorské album „Někdy si připadám jak pták“ bylo nominováno na cenu Anděl v oblasti jazzu a blues Akademií populární hudby. Dále vstoupila do nového projektu skladatele Borise Urbánka a libretisty Jarka Nohavici, muzikálu Romeo a Julie, hraného částečně herci a zpěváky na pódiu a krasobruslaři na ledové ploše. Muzikál byl po dva roky uváděn na zimních stadionech v ČR a na Slovensku.

S repertoárem složeným z lidových španělských písní, tradicionálu, skladeb Johna W. Duarteho, Carlose Jobima či Miloše Štědroně odehráli spolu s klasickým kytaristou Vladislavem Bláhou řadu koncertů v České republice a na Slovensku. Poté natočila své další sólová deska Nobody´s fault… složené ze spirituálů a gospelů v méně tradičních jazzovějších úpravách, na které navázalo album O Vánocích zpívám. Na CD jsou právě už vedle zmíněných spirituálů a gospelů i staré Vánoční písně z Francie, Anglie, Španělska a naší provenience.

Irena Budweiserová zdroj foto: DK

A přesně v tomto duchu se ponese i šumperský koncert, který se uskuteční ve čtvrtek 12. ledna od sedmi hodin večer v Kostele Zvěstování Panny Marie. Vstupenky na sezení zakoupíte v předprodeji za 160 korun.

Oonline rezervace vstupenek ZDE

Autor: red., d.k., M. Horáková

Fotogalerie

Další články z rubriky

Akustický koncert Wohnoutů v Šumperku

Akustický koncert Wohnoutů v Šumperku

Kapela jede na turné bez elektriky

Polská zpěvačka Ida Zalewska  v Šumperku

Polská zpěvačka Ida Zalewska v Šumperku

Vzdá s diváky poctu jazzové zpěvačce Billie Holiday

Aktuální diskuse

Muž z Jesenicka při koupi auta naletěl podvodníkům

Muž z Jesenicka při koupi auta naletěl podvodníkům

22.6. 08:34   |   Zbavit pána svéprávnosti a poslat...

Šumperská městská policie informuje

Šumperská městská policie informuje

08.6. 12:56   |   DOBRÁ PRÁCE A PREJ ŽE NIC...

Šumperské sportovní gymnastky si připisují úspěchy

Šumperské sportovní gymnastky si připisují úspěchy

07.6. 20:15   |   Holky ste moc šikovne ja chodim do 5.B...

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.