Obří hrad z písku vyrostl na Bludovečku
09. července 2014 - 22:26
Dva čeští pohodáři budují sochy na plážích celého světa
Obří hrad z písku vyrostl na Bludovečku foto:sumpersko.net
Velkolepý hrad z písku a dokonale propracované sochy Bluda z Bludova a krkavce nově zkrášlily Bludoveček u Šumperka.
Dílo z netradičního sochařského materiálu vytvořili dva zkušení umělci. Jakub Zimáček ze Šumperka a Jan Zelinka z Brna jsou světoběžníci, kteří sochy z písku vytvářejí na plážích všech kontinentů a sklízejí za to úspěchy. Tentokrát se pískoví sochaři pochlubili se svým uměním doma.
Stavba z písku se vztahuje k historii hradu, jehož zakadatelem je označován Blud z Bludova. Dominatní symboly na ní se dotýkají času minulých i současného dění v okolí. Zakladatelem hradu, který v 15.století dobyla vojska Matyáše Korvína je označován Blud z Bludova. Koňská hlava symbolizuje místní jezdecký spolek.
Krkavec je zase symbolem Spolku přátel Bludovečku. „V základně je hrad vysoký zhruba tři metry. Podobných staveb už mám za sebou nespočet. Vytvářel jsem sochy na soutěžích a festivalech v různých koutech světa,“ říká Zimáček a skromně zamlčuje své úspěchy.
Zvítězil na mistrovství světa ve stavění z písku v australském Windsoru. Konkurenty z Austrálie, Evropy i Ameriky porazil se sochou představující souboj dvou mořských hadů. Ostatní umělci v rámci zadaného tématu „mystická stvoření“ tvořili mořské víly a válečníky. První místo v jiné australské soutěži vybojoval se sousoším populárních postaviček Angry Birds. V Lotyšsku vytvořil sochu klauna se saxofonem a obsadil druhé místo. Sochy z písku vystavěl také v Portugalsku, Kolumbii či v Číně. „Nemám žádné umělecké školy, jenom průmyslovku. Stavět z písku jsem se naučil na plážích,“ usmívá se sochař.
Vybudování rozsáhlého díla netrvalo sochařům ani týden, museli však pracovat dvanáct hodin denně. Pozornost věnovali propracování detailů. Z písku vytvořili skálu a na ní hrad se dvěma dominantními věžemi. Stavba má i několik menších věžiček, hradby s cimbuřím, bránu a okna. Viditelné jsou dokonce i falešné kamenné bloky vyryté v písku.
Precizně vytvořené jsou také sochy. Blud z Bludova je označován za praotce rodu Žerotínů. Pták krkavec se do sousoší dostal na přání Věry Sedlářové ze Spolku přátel Bludovečku, manažerky místní výletní restaurace. „Skutečný krkavec sehrál v mém životě významnou roli. Starala jsem se o něj kamarádovi a oblíbila jsem si ho tak, že když mu udělal voliéru tady na Bludovečku, chodívala jsem za ním. Při návštěvách jsem si to tu zamilovala, přenesla jsem sem své aktivity a pracuji ze všech sil na tom, aby se z Bludovečku opět stalo oblíbené výletní místo,“ svěřila se Sedlářová.
Za materiál pro výstavbu hradu a soch tvůrcům posloužilo 12 kubíků jemného písku z Vitošova. Navzdory obavám přihlížejících by výsledné dílo mělo odolat i nepřízni počasí. „Jakmile stavbu dokončíme, naneseme na povrch ochrannou vrstvu. Pokud hrad nezničí vandalové, měl by tu nějakou dobu vydržet,“ vysvětluje Jan Zelinka, spoluautor díla, jenž slavil úspěchy i na Floridě. Zatím na práci poočku dohlíží Honzův čtyřnohý psí kamarád. Na tvorbě soch z písku oba čeští umělci spolupracují už dva roky.
Symbolická stavba z písku na Bludovečku odkazuje k jednomu z nejstarších severomoravských hradů, jenž byl vybudován ve 13. století k ochraně obchodních stezek do Slezska. Blud z Bludova bývá považován za zakladatele hradu i stejnojmenné obce, ačkoliv věrohodné historické prameny, které by tyto domněnky potvrzovaly, scházejí.
Dva pohodáři mají v následujícím období téměř společné plány, Jakub jede na soutěž do Švýcarska a Honza pro změnu na soutěž do Holandska. Na podzim pak spolu odletí na soutěž do Číny, kde budou společně pracovat na soutěžním tématu.
Autor: red.,V.Krejčí,foto:sumpersko.net
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.