Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 05. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

TFA: Hasiči v Jičíně brali stříbro a bronz

05.05.2024 - TFA: Hasiči v Jičíně brali stříbro a bronz - Na úvod...

Počasí

05.05.2024 - Neděle

Teplota: 24 / 10 - Oblačno

06.05.2024 - Pondělí

Teplota: 21 / 11 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Odborníci z Hemato-onkologické kliniky FN Olomouc provedli jubilejní transplantaci kostní dřeně

24. června 2021 - 15:57

Zpět na seznam článků

Na konci letošního května se dostali k číslu 1,5 tisíce

Odborníci z Hemato-onkologické kliniky FN Olomouc provedli jubilejní transplantaci kostní dřeně

V transplantačním centru Hemato-onkologické kliniky provedli transplantaci v roce 1997, ilustrační foto: archiv FN Olomouc

I přes nástup řady nových léčebných metod zůstává transplantace kostní dřeně stěžejní a neodmyslitelnou formou terapie u řady závažných hematologických chorob. V transplantačním centru Hemato-onkologické kliniky FN Olomouc provedli první takovou transplantaci už v roce 1997 a na konci letošního května se dostali v tomto programu k jubilejnímu číslu 1,5 tisíce.

Jednalo se o alogenní (převod krvetvorné tkáně získané od zdravého dárce) transplantaci, dárcem kostní dřeně byla pacientova sestra. „Jsme poměrně mladé pracoviště, které vzniklo díky úsilí tehdejšího přednosty profesora Karla Indráka v roce 1992 jako Hematologická klinika. V té době jsme měli pouze malé lůžkové oddělení ve staré budově známé jako Franz Josef, tedy v podmínkách značně nevyhovujících pro moderní léčbu,“ vzpomíná přednosta Hemato-onkologické kliniky FN Olomouc profesor Tomáš Papajík. „Od začátku zde byla snaha o založení transplantačního centra, což se podařilo v roce 1997, rok poté, co se klinika přejmenovala na současný název Hemato-onkologická. To už jsme sídlili v nové budově L, kde jsme získali tři moderní lůžková oddělení včetně transplantační jednotky. V témže roce jsme byli přijati do evropské rodiny transplantačních center EBMT. Byl to velký milník v historii olomoucké hematologie, do té doby se pacienti od nás vozili na transplantace do Prahy, Brna či Plzně,“ dodává vedoucí transplantačního programu kliniky profesor Edgar Faber.

ilustrační snímek zdroj foto: archiv FNOL

První autologní (převod vlastní krvetvorné tkáně nemocného) transplantaci kostní dřeně provedli v olomoucké fakultní nemocnici 6. března 1997. Následovala první alogenní příbuzenská (11. ledna 2000) a alogenní nepříbuzenská (27. října 2004) transplantace. K jubilejnímu číslu 1,5 tisíce se odborníci z Hemato-onkologické kliniky propracovali v pátek 28. května. „Transplantační program se samozřejmě nadále vyvíjí s tím, jak postupují moderní způsoby léčby nádorů. Nadále však platí, že transplantace patří ke stěžejním a nenahraditelným medicínským postupům u řady diagnóz, jako jsou například akutní leukémie nebo těžké útlumy funkce kostní dřeně,“ zdůrazňuje vedoucí transplantační jednotky kliniky lékař Luděk Raida.  „Skutečnost, že se náš obor stále dynamicky vyvíjí například v oblasti cílených, genových a buněčných terapií, samozřejmě vnímáme, tento vývoj reflektujeme a nové metody léčby průběžně zavádíme,“ doplňuje přednosta kliniky Tomáš Papajík.

Vloni se otevřel pacientům novým ambulantní pavilon HOK. Fotografie z otevření (zleva): staniční sestra ambulance HOK Veronika Hájková, přednosta kliniky Tomáš Papajík, vrchní sestra HOK Monika Labudíková, Foto: archiv FN Olomouc

V loňském roce začal hematologickým pacientům ve FN Olomouc sloužit zbrusu nový a moderní ambulantní pavilon. „Transplantace kostní dřeně se sice provádějí na lůžkovém oddělení v režimu hospitalizace, ale také tento pokrok je pro transplantované pacienty nesmírně důležitý. Vyžadují totiž dlouhodobou a pravidelnou následnou ambulantní péči, která je samozřejmě o to úspěšnější a lépe snášená, čím komfortnější podmínky jsme schopni poskytnout. Jsem rád, že právě to náš nový ambulantní pavilon beze zbytku splňuje, a to třeba včetně speciálních ambulancí pro transplantované pacienty,“ uzavírá profesor Tomáš Papajík.

Hemato-onkologická klinika Fakultní nemocnice Olomouc je komplexním pracovištěm, které poskytuje standardní, specializovanou a superspecializovanou diagnostickou a léčebnou péči nemocným s chorobami krvetvorby a poruchami krevního srážení. Má statut Centra vysoce specializované hematoonkologické péče o dospělé, Centra vysoce specializované péče pro nemocné se vzácnými vrozenými a získanými poruchami krvetvorby, Hemofilického centra a Trombotického centra. Klinika nabízí služby pacientům nejen z Olomouckého, ale také Moravskoslezského a Zlínského kraje, u některých jedinečných diagnostických metod i pacientům z celé České republiky. V ambulanci olomoucké Hemato-onkologické kliniky bylo v loňském roce provedeno 22 050 vyšetření a na lůžkových odděleních hospitalizováno 954 pacientů. Za rok 2020 zde provedli padesát sedm transplantací krvetvorných buněk. To vše za ztížených podmínek probíhající koronavirové epidemie.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FNOL

Fotogalerie

V transplantačním centru Hemato-onkologické kliniky provedli transplantaci v roce 1997, ilustrační foto: archiv FN Olomouc

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.