Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 07. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Český den proti rakovině

06.05.2024 - Český den proti rakovině - Informace pro veřejnost

Počasí

07.05.2024 - Úterý

Teplota: 16 / 12 - Zataženo

08.05.2024 - Středa

Teplota: 18 / 10 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Otevřené muzeum pokračuje i v roce 2021

11. března 2021 - 12:48

Zpět na seznam článků

Pozvánka Vlastivědného muzea v Olomouci

Otevřené muzeum pokračuje i v roce 2021

pozvánka na výstavu zdroj:VMO

Vlastivědné muzeum v Olomouci zůstává od října pro veřejnost stále otevřené. Přitom nepřekračuje vládní nařízení ani neohrožuje zdraví návštěvníků nebo zaměstnanců. Jde cestou připravenou po zkušenostech z omezení vloni na jaře. Jednotlivé kroky na této cestě znamenaly přesunout se z roviny osobního setkávání s návštěvníky do on-line režimu. Zpočátku tak zejména dveře aktuálních výstav mohly zůstat alespoň pootevřeny, a to prostřednictvím video záběrů a krátkých zpráv.

Od listopadu pak přibylo na webové stránky Otevřené muzeum (obr. Otevřené muzeum), které společně s virtuální prohlídkou (obr. virtuální prohlídka) zpřístupněnou v prosinci 2020 opravdu otevřelo muzejní on-line dveře na maximum. Zároveň všechny výstavy díky prodloužení zatím stále trpělivě čekají na své reálné návštěvníky. Přece jen vlastní prožitek z bezprostřední blízkosti detailních kreseb erbů (na výstavě Jiří Louda – život mezi erby), z vůně a plasticity struktury obrazů, snivosti fotografií a chvění prostorové tvorby (na výstavě Stud i um Pavla Rozsívala) nebo z majestátnosti vysoko klenutých prostor Sálu sv. Kláry nyní střežícího repliky českých korunovačních klenotů … takový prožitek zprostředkovat na dálku lze jen stěží.

Kudy tedy do muzea když ne dveřmi? Nejspolehlivější dveře v současnosti jsou webové stránky muzea www.vmo.cz.

virtuální prohlídka_web VMOorientační plán vmo_web

Tam se pak chodby rozdělují. Ale kdo byl již někdy skutečně v našem muzeu, zjistí, že je to vlastně velmi podobná cesta. Vzhledem k tomu, že budova muzea je bývalým klášterem, má i pro klášter typický půdorys, tedy chodby s místnostmi vedoucí kolem dokola (tedy spíš do obdélníku) současného atria. Názorně je to vidět na aktualizovaném orientačním plánu muzea (obr. Orientační plán) a také právě na jedné z novinek, ve virtuální prohlídce (obr. 3d pohled a půdorys). Stejně tak i na našem webu se dostanete „z jedné strany na druhou“ – z Otevřeného muzea v záhlaví úvodní stránky do virtuální prohlídky a chytrými puntíky (jak jsme si pojmenovali „body zájmu“ neboli Mattertags) ve virtuální prohlídce se často opět přenesete do Otevřeného muzea.

A právě těmito cestami edukátorky muzea Iva Spáčilová a Tereza Vychodilová ve spolupráci s kurátory sbírek každý týden přinášejí informace týkající se exponátů v aktuálních výstavách i ve stálých expozicích. Informace přitom zahrnují jak textový materiál, tak video nebo audionahrávky, pro děti – ale nejen pro ně – náměty na činnosti doma i ve výuce, tematicky související odkazy, hry, soutěže či výzvy.

Současně virtuální prohlídka upozorňuje i na aktivity, které je možné dělat jen v rámci skutečné návštěvy – osahat nebo očichat exponáty, nahlédnout do šuplíků v expozicích, složit si puzzle, vyzkoušet si, jak vidí sbírkové předměty při své práci muzejní odborníci – například přes objektiv mikroskopu.

Autor: red., Iva Spáčilová, Antonín Valenta, zdroj foto: VMO

Fotogalerie

pozvánka na výstavu              zdroj:VMO
pozvánka na výstavu              zdroj:VMO
pozvánka na výstavu              zdroj:VMO
pozvánka na výstavu              zdroj:VMO
pozvánka na výstavu              zdroj:VMOpozvánka na výstavu              zdroj:VMO

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.