Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 23. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Záchranáři všech složek umocní svou pomoc veřejnosti

23.04.2024 - Záchranáři všech složek umocní svou pomoc veřejnosti...

Počasí

23.04.2024 - Úterý

Teplota: 10 / 0 - Zataženo

24.04.2024 - Středa

Teplota: 7 / 4 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Příběh dávné lásky ukrývá Pavlín dvůr v Šumperku

01. května 2014 - 14:32

Zpět na seznam článků

Stálá expozice objasní i původ názvu

Příběh dávné lásky ukrývá Pavlín dvůr v Šumperku

Vlastivědné muzeum v Šumperku foto:V.Krejčí

Jarní příroda vábí na procházku plnou barev a květů také do příhodně pojmenovaných šumperských sadů 1.máje. Spojit ji lze s návštěvou muzea v Pavlínině dvoře, v jehož názvu se ukrývá pozapomenutý příběh dávné lásky. V paláci, kde příslušníci rodiny Chiari žili, je dnes umístěna stálá expozice.

Elektronický průvodce promlouvá hlasem moderátorky, ztělesňující Pauline, která vypravuje historii Šumperka a jeho obyvatel, přibližuje významné osobnosti i přírodní zajímavosti kraje. „Někdejší Paulinenhof, reprezentativní panské sídlo s novorenesančním palácem, exkluzivním parkem, skleníky a oranžérií, dostal jméno podle své majitelky. Pauline se narodila v roce 1851 jako jediná dcera velkostatkáře a průmyslníka Constatnina Zephyrescu,“ představuje Miluše Berková, tisková mluvčí Vlastivědného muzea v Šumperku.

stálá expozice zdroj:vm

Ve třiadvaceti Pauline kráčela k oltáři s jen o dva roky starším vídeňským lékařem Karlem Chiari. Rodina pocházela ze severní Itálie, avšak už Karlův otec se usadil v Rakousku, byl proslulým vídeňským gynekologem. Lékaři se stali také Karlovi dva mladší bratři. Dosáhli významných úspěchů, díky objevům patologa Ottokara se jméno Chiari dostalo do odborného názvosloví.„Karl opustil Vídeň i slibně započatou kariéru lékaře a následoval manželku do Šumperka, kde zakoupili Terschův dvůr. Tento statek byl vybudován už v roce 1815, v 30.letech vyrostl v severním křídle klasicistní panský dům, později přestavěný na novorenesanční palác. Karl se s vervou pustil do dalších úprav a na počest své ženy pojmenoval sídlo po ní,“ vysvětlila mluvčí.

Úspěšný svazek trval osmatřicet let. První miminko manželé uvítali ani ne za deset měsíců po svatbě. Celkem přivedli na svět tři syny. „Pauline ho jako milující manželka podporovala, sama se věnovala především malování. Její doménou byla krajinomalba, několik děl je uloženo v muzejních sbírkách. Starší dva synové se zaobírali hospodářstvím, nejmladší Eduard, jenž už v pěti letech hrál na klavír, se dal na koncertní dráhu a složil několik oper. Za manželku pojal sestřenici Doris, usadil se s ní ve stejnojmenné vile v parku za rodným dvorem,“ upřesnila Berková, která s úsměvem zve k prohlídce stálé expozice právě v májových dnech, plných lásky.

ilustrační snímek foto.sumpersko.net

Autor: red.,V.Krejčí

Fotogalerie

Vlastivědné muzeum v Šumperku   foto:V.Krejčí

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.