Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 21. ledna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Hřbitovního vandala policisté dopadli během dvou dnů

20.01.2018 - Hřbitovního vandala policisté dopadli během dvou dnů -...

Počasí

snih

21.01.2018 - Neděle

Teplota: 0 / -3 - Sníh

zatazeno

22.01.2018 - Pondělí

Teplota: -2 / -6 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Řidičský průkaz si do konce října zatím nevyměnilo 222 tisíc lidí

07. listopadu 2017 - 22:04

Zpět na seznam článků

Nepatříte mezi ně?

Řidičský průkaz si do konce října zatím nevyměnilo 222 tisíc lidí

Řidičský průkaz si do konce října si zatím nevyměnilo 222 tisíc lidí zdroj foto: MD

Od začátku roku si o výměnu končícího řidičského průkazu požádalo 439 tisíc řidičů, kterých se povinná výměna týkala. Jedná se o průkazy vydané během prvních deseti měsíců roku 2007 s dobou platnosti na deset let, tento rok byl totiž z hlediska počtu vydaných řidičáků nejvytíženější v historii. Řidičů, kteří si propadlý doklad dosud nevyměnili, je aktuálně 222 tisíc.

O bezplatnou výměnu řidičského průkazu je možné podat už tři měsíce před vypršením platnosti.  „Lhůta pro vydání dokladu je dva dnů. V případě, že  vám řidičák už propadl, lze o výměnu požádat i zpětně.  I v takovém případě je výměna ve standardní lhůtě zdarma. O výměnu průkazu je možné požádat i ve zrychleném termínu do pěti dnů. V tomto případě vyjde na 500 korun,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstvaTomáš Neřold.

Pokud nepožádáte o nový doklad včas a budete řídit i po uplynutí jeho platnosti, riskujete pokutu za řízení bez platného řidičského průkazu. „Za tento přestupek hrozí řidiči pokuta na místě do dvou tisíc korun, v případě správního řízení až dva a půl tisíce korun,“ upřesnil mluvčí.

Výměna průkazů se letos netýká jen motoristů, ale také vůdců plavidel a členů lodních posádek. Na platnost svých dokladů si musí dát pozor především profesionálové, tedy vůdci plavidel jiných než malých, kterým byl průkaz vydán od 1. května 2004 do 31. prosince 2014.

Totéž platí pro plavecké služební knížky, do nichž jsou zapsány způsobilosti členů posádek plavidel jiných než malých. Povinnost vyměnit si průkaz se vztahuje i na některé vůdce malých a rekreačních plavidel. U této skupiny ale jde pouze o starší průkazy vydané od 1. ledna 1985 do 31. prosince 1995.

Dohromady zbývá do konce roku vyměnit ještě 10,5 tisíce průkazů způsobilosti. Vyměnit si je letos přišlo zatím jen 4,5 tisíce lidí. Výměna průkazů vyplývá z požadavků evropské směrnice, podle níž musel být už v roce 2014 upraven zákon o vnitrozemské plavbě. Došlo k jasnému vymezení, kdo je vůdce plavidla a jaké podmínky v každé kategorii musí splnit.

Autor: red., T. Neřold

Fotogalerie

Řidičský průkaz si do konce října si zatím nevyměnilo 222 tisíc lidí     zdroj foto: MD

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.