Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 08. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Bludov odhalí proměnu interiéru kaple

07.05.2024 - Bludov odhalí proměnu interiéru kaple - A novou výstavu...

Počasí

08.05.2024 - Středa

Teplota: 17 / 10 - Zataženo

09.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 19 / 6 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Rok 2015 byl vyhlášen Mezinárodním rokem půdy

01. ledna 2015 - 10:51

Zpět na seznam článků

Kvalita zemědělské půdy ovlivňuje zemědělskou výrobu.

Rok 2015 byl vyhlášen Mezinárodním rokem půdy

ilustrační snímek zdroj foto:archiv

O tom, že je třeba s půdou jako základním zdrojem zacházet šetrně a s úctou, není pochyb. Zřejmě o tom nepochybuje ani Organizace spojených národů, která vyhlásila rok 2015 Mezinárodním rokem půdy.

Přístup ekologických zemědělců k půdě přispívá k její ochraně. „Nejde jen o protierozní opatření, která realizují obdobně jako jejich konvenčně hospodařící kolegové, ale především o volené agrotechnické postupy,“ uvedla Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Zemědělské plochy v ekologickém režimu se postupně stávají bohatší na živiny, jejich zhutnění je menší a život „pod zemí“ je rozmanitější. „Na ekologických polích naleznete možná více plevelů a ,škůdců‘, což ovlivňuje výnosy a je i náročnější na čištění výsledného produktu. Odměnou za to je však nezničená půda, která žije. A půda, jejíž kvalita se nesnižuje, naopak při dlouhodobé šetrné péči i zvyšuje, slibuje stabilní výnosy bez minerálních hnojiv a chemických postřiků, jejichž výroba i použití prokazatelně zatěžuje životní prostředí a je z dlouhodobého hlediska neudržitelné. Cena a kvalita půdy v ekologickém režimu tedy postupně stoupá. Nešetrné hospodaření se základním zdrojem obživy pak vede i některé vlastníky půdy k tomu, aby hledali nájemce, kteří si hodnotu půdy uvědomují a nedrancují ji ve jménu svého zisku,“ doplňuje Kateřina Nesrstová.

Podle posledních zveřejněných dat Českého statistického úřadu se v České republice výhradně v ekologickém režimu hospodaří na 403 051 hektarech farem s rostlinnou produkcí a dalších 395 504 hektarech podniků, které se věnují i živočišné výrobě.

ilustrační snímek zdroj foto:archiv

Orná půda v ekologickém režimu zabírá 57 220 hektarů. Následují pak plodiny sklízené tzv. „nazeleno“, tedy např. pícniny, které se pěstují na 21 209 ha. Olejniny jsou ekologicky pěstovány na 2 955 hektarech. Jen o něco menší plochu, 2 498 ha, pak zaujímají ostatní plodiny, ke kterým patří přadné, technické plodiny apod. Luskoviny na zrno se pěstují na 1 467 ha. Není bez zajímavosti, že léčivé, aromatické a kořeninové rostliny se pěstují na 872 hektarech ekologické orné půdy.

Čechy oblíbené brambory se pak v ekologickém režimu pěstují pouze na 185 hektarech. Jen o něco méně orné půdy připadá na ekologické pěstování zeleniny, jahod a melounů.

Autor: red.,S. Horáková

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto:archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.