Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 14. prosince 2017 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

V kraji uvedli do provozu sanitku pro převoz extrémně obézních pacientů

13.12.2017 - V kraji uvedli do provozu sanitku pro převoz extrémně...

Počasí

snih

14.12.2017 - Čtvrtek

Teplota: 3 / -2 - Sníh

snih-dest

15.12.2017 - Pátek

Teplota: 2 / -3 - Sníh-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Sborník Severní Morava vychází již 60 let

20. listopadu 2017 - 11:39

Zpět na seznam článků

Právě vyšel sv. 103

Sborník Severní Morava vychází již 60 let

Sborník Severní Morava sv. 103 zdroj foto: VMŠ

Na světě je dlouho očekávaný nový svazek sborníku, který si již po šedesát let drží svou kvalitu, originalitu a pestrost. Poprvé spatřil světlo světa v roce 1957.

Nejen Severní Morava slaví v letošním roce významné jubileum, ale také „malíř našich Jeseníků“, Lubomír Bartoš, svou retrospektivní výstavou v šumperském muzeu oslavil osmdesátiny. Sborník připomíná vývoj tvorby i životní osudy umělce v příspěvku „Malba jako způsob bytí“.

Muzeum letos nabídlo veřejnosti nově zrenovovanou expozici v Lovecko-lesnickém muzeu na zámku v Úsově. Matouš Jirák přispěl k této události studií o zakladateli lesnického muzea o Juliu Wiehlovi, významném českém lesníkovi, který pracoval ve službách knížete Lichtenštejna na postu lesního rady dvorní kanceláře od 1. května 1895. Téměř dvacet let řídil a spravoval lesní hospodářství knížecích panství v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, v Sasku, Dolních Rakousích, Salcbursku a Lichtenštejnsku.

K nejoblíbenějším a nejžádanějším žánrům sborníku patří stále rubrika Zajímavosti. Tentokrát nabízí životní příběh Oldřicha a Václava  Forchových, bratří, kteří bojovali proti fašismu na Západě a kteří dosud v badatelské literatuře nebyli připomenuti. Autorem příspěvku je Petr Možný, který se dlouhodobě touto tematikou zabývá.

Sto čtyřicáté výročí narození malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara připomíná Pavlína Janíčková v příspěvku Cesty Adolfa Kašpara za inspirací. Zdůrazňuje význam jeho ilustrační práce, která se stala inspirací pro novodobou knižní ilustraci.

Slušný přehled nových titulů historické, vlastivědné a přírodovědné literatury za rok 2016 a 2017 přinášejí renomovaní autoři v rubrice Recenze. Sborník lze zakoupit na recepci šumperského muzea a na jeho pobočkách (Muzeum v Mohelnici, Zábřehu, v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích a na zámku v Úsově). Cena sborníku je 89 korun.

Autor: red., M. Berková

Fotogalerie

Sborník Severní Morava sv. 103               zdroj foto: VMŠ

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.