Sestřičky z chirurgie podpořily Ligu proti rakovině v boji s rakovinou prsu
30. října 2014 - 13:52
Šumperská nemocnice má za sebou růžový říjen
vedoucí sestra chirurgie II. Olga Davidová foto:sumpersko.net
Růžová zářila po celý říjen na bílých pláštích, uniformách i civilním oblečení lékařů, sester a dalších zaměstnanců šumperské nemocnice. Stužky, které připravily členky Ligy proti rakovině, prodávaly za symbolických dvacet korun sestřičky z oddělení chirurgie II. Vybrané peníze poslouží nemocným s karcinomem prsu.
Výtěžek sbírky ve výši 6234 korun převezme v pátek 31. října Jiřina Koutná z Ligy proti rakovině. „Prostředky budou využity na další podporu boje proti rakovině i propagaci prevence vzniku nádorů prsu,“ uvádí někdejší primářka onkologie, která před třiadvaceti lety založila šumperskou Ligu proti rakovině. „Říjen je celosvětově měsícem boje proti karcinomu prsu, jehož symbolem se stala růžová barva,“ objasnila Olga Davidová, vedoucí sestra chirurgického oddělení II.
Není to poprvé, co se sestřičky zapojily do aktivit Ligy proti rakovině. „V květnu každoročně podporujeme Květinový den prodejem žlutých kvítků zaměstnancům nemocnice. Letos jsme tento měsíc zpestřily tím, že jsme celý týden nosily v zaměstnání místo uniforem růžová trička. Vzbudily jsme tím velkou pozornost, snad to bude pro dobro věci,“ usmívá se zdravotnice.
Ženy po operacích prsů patří k pacientům, o které Davidová a její tým pečují. „Toto zhoubné onemocnění je jedním z nejčastějších nádorů, postihuje asi šest procent žen,“ vysvětluje vedoucí sestra, která je autorkou publikace Jak dál po operaci prsu.
O nebezpečné chorobě ví své nejen z odborného hlediska, často se setkává také se srdceryvnými lidskými příběhy. „Řada pacientek uvádí, že nemoc u nich propukla poté, co prošly těžkým životním obdobím – zemřel jim manžel, měly problémy v rodině či v zaměstnání. Jiné se zase svěří, že po sdělení diagnózy je partner opustil,“ dává Davidová nahlédnout do nelehkých osudů a naléhavě ženám doporučuje, aby nezapomínaly na prevenci.
Vždyť pravidelné samovyšetřování prsu a mamografický screening přispívají k odhalení nemoci a zvyšují úspěšnost léčby. „Při včasném stanovení diagnózy se daří zachránit život a úplně vyléčit více než polovinu všech nemocných,“ vysvětluje zdravotnice.
Ne každé onemocnění prsu musí být zhoubné, ovšem pokud jsou přítomné rakovinové buňky, rychle rostou a agresivně pronikají do okolí. V mízních uzlinách tvoří metastázy, cévami se dostávají do tělesných orgánů a vytvářejí nádorová ložiska. Samovyšetřování prsu by se proto mělo provádět každý měsíc. „Je třeba prohmatat celý prsní dvorec s přilehlým podpaždím. Mamografický screening zdravotní pojišťovny hradí ženám nad 45 let jednou za dva roky, pokud mají doporučení praktického lékaře či gynekologa,“ uvádí Davidová.
Rakovina prsu je nebezpečným onemocněním, neměla by se však zbytečně stát strašákem, který ženy odradí od prevence a léčby. Ne každá pacientka s nádorem musí na operaci, v mnoha případech pomůže chemoterapie, radioterapie či hormonální léčba. Ani operace neznamená trvalou ztrátu svůdných křivek. Následují po ní rekonstrukční zákroky, které ženám navracejí poprsí, mnohdy krásnější než kdykoliv předtím.
Autor: red.,V.Krejčí
Fotogalerie
Související články
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.