Nemocnice Šumperk
Plavání, přednášky, cvičení
Nemocnice Šumperk
Úterý 23. ledna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Výluka na trati Zábřeh na Moravě – Šumperk

23.01.2018 - Výluka na trati Zábřeh na Moravě – Šumperk - Vlaky...

Počasí

snih

23.01.2018 - Úterý

Teplota: 1 / -4 - Sníh

obcasny-dest

24.01.2018 - Středa

Teplota: 0 / -1 - obcasny-Déšť

Nemocnice Šumperk

Sochy andělů v lese budou lákat turisty na Šumpersko

08. června 2015 - 12:33

Zpět na seznam článků

Spolek Artibi plánuje každoroční sochařská sympozia a zkrášlení turistických stezek

Sochy andělů v lese budou lákat turisty na Šumpersko

Rejchartice - Andělské louky zdroj:archiv sumpersko.net

Dřevěné sochy andělů ozdobí příměstský les na trase mezi Tulinkou a Rejcharticemi. Radnice v následujících čtyřech letech podpoří záměr místních sochařů čtyřmi sty tisíci korunami.

Galerii pod širým nebem Andělárium chtějí vytvořit šumperští sochaři sdružení ve Spolku Artibi. Hodlají navázat na dva ročníky sochařského a řezbářského sympozia Andělské louky v Rejcharticích a netradičním způsobem posílit rozvoj turistiky v regionu. „Cílem je propojení stezek mezi Šumperkem a Rejcharticemi, vytvoření unikátní sbírky, zhodnocení městských pozemků, využití potenciálu regionálních sochařů a hostů, zviditelnění a zvýšení návštěvnosti regionu, zájmu o turistické služby, ubytování, stravování, památky, a také spojení aktivního trávení volného času v přírodě s uměleckým zážitkem,“ vypočítala přednosti projektu Helena Miterková, vedoucí odboru školství, kultury a vnějších vztahů šumperské radnice.

Rejchartice - Andělské louky

Andělárium by se v budoucnu mohlo rozšířit do Velkých Losin, Žárové i zaniklé obce Prameny. Spolek Artibi plánuje každý rok v létě uspořádat sympozium, na kterém vznikne deset nových soch, z nichž dvě zůstanou v majetku města. Náklady letošního ročníku odhadují na 420 tisíc korun. „Budou hrazeny z příspěvků sponzorů, realizátorů akce, ale i od samotných sochařů. Kromě města Šumperka chtějí sochaři oslovit Olomoucký kraj, firmy a podnikatele, obce, ale také ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo kultury,“ upřesnila Miterková.

Rejchartice - Andělské louky

V letech 2015 až 2018 město podpoří Andělárium celkem 400 tisíci korunami. V této částce je už započítán materiál, který Šumperk sochařům poskytne, ročně zhruba deset kmenů stromů z městského lesa. Cenu dřeva odborníci vyčíslili na 80 tisíc korun. Zbytek bude stát výroba a usazení soch, jejich údržba a propagace projektu. Roční podpora Spolku Artibi tak dosáhne sta tisíc korun.

Během čtyř let vznikne 39 soch, které mají být rozmístěny na trase do Rejchartic, u dvanácti z nich bude jako sponzor uveden Šumperk. „Projekt má velký potenciál při partnerské spolupráci s městem Nysa v oblasti čerpání dotačních titulů na rozvoj cestovního ruchu,“ soudí Miterková.

sochař Tomáš Wurst

 První čtyři sochy, které se zrodily na loňském letním sympoziu, budou osazeny už letos v květnu. „Životnost soch je odhadována na pět až šest let. Proto Spolek Artibi počítá s tím, že jednotlivé sochy budou postupně nahrazovány novými,“ uvedla úřednice.

Rejchartice - Andělské louky

Šumperští zastupitelé dali podpoře Andělária zelenou, i když měli pochybnosti, zda sochy odolají návalu vandalů a nenechavců. „Obávám se, že umělecká díla zasazená do volné přírody, budou rychle ukradena a zmizí někde na zahradách či v domácnostech,“ vyslovil svůj názor František Merta. „Věřím, že vydrží jako sochy osazené loni v Čarovném lese,“ řekl radní Jiří Gonda a dodal, že projekt Andělária vnímá jako součást pokání obyvatel města, ve kterém kdysi působil inkviziční tribunál.

Autor: V. Krejčí, foto:sumpersko.net

Fotogalerie

Rejchartice - Andělské louky                    zdroj:archiv sumpersko.net

Další články z rubriky

Při couvání se vozidlo stalo neovladatelné

Při couvání se vozidlo stalo neovladatelné

Řidič v Žárové skončil ve dřevěné části domu

Zloděj z ukradené karty provedl přes šedesát plateb za dva dny

Zloděj z ukradené karty provedl přes šedesát plateb za dva dny

Policie radí, jak bezpečně zacházet s platební kartou

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.