Šumperští Dietos mají za sebou letošní první utkání

23. dubna 2016 - 11:06

Americký fotbal - výsledek prvního kola 4. ligy

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Konečně! To si mohli a také řekli mnozí z hráčů Dietos, když o uplynulém víkendu odcestovali k první utkání v letošní sezoně do města perníku Pardubic. Díky počasí, které nedovolovalo odehrát jejich střetnutí již v prvním termínu, došlo na tento duel až třetí dubnovou neděli.

Šumperk odjížděl k zápasu s vědomím, že bude čelit soupeři, jenž mohl do zápasu oficiálně nastoupit pouze v osmi hráčích. I přesto byli svěřenci hlavního trenéra Jana Kolaříka upozorněni na to, že nesmí nic podcenit a je zapotřebí k utkání přistoupit se vší pokorou a maximálním nasazením. Dietos začali zápas aktivně, ale přesto se po celou první půli a v podstatě i celé klání potýkali s nedostatečným důrazem, nasazením a celkový herní výraz lze označit jako zklamání. Zdali vše přikládat pouze nedostatečné motivaci proti výrazně oslabenému protivníkovi…kdoví, ale každopádně o poločasové přestávce si quaterback a hrající trenér v jedné osobě Kolařík nebral servítek.

Každopádně během první čtvrtiny dokázal Šumperk skórovat dvacet bodů, když si svůj první touchdown v kariéře připsal Michal Novák, který tak zužitkoval dalekonosnou přihrávku. Další pěknou akci navrch přidal povedeným 50yardovým punt returnem Jan Šmíd, a když ještě navíc necelou minutu před koncem předvedl Denis Weinlich 72 yardový běh, tak nebylo pochyb o tom, kdo že si z východu Čech odveze vítězství. Překvapení se tak tedy nedalo čekat, přičemž Šumperk přistoupil k utkání i tak, aby si zkusil některou z mnoha herních variant…atd. Ve druhé čtvrtině začalo nebezpečně vystrkovat růžky i osm statečných na straně Bucks, kteří předvedli několik pěkných zákroků a akcí, zvláště pak když podvakrát dokázali nachytat hostujícího rozehrávače Kolaříka, který nepřesnými přihrávkami ve dvou momentech dal možnost vyniknout domácí obraně.

Ovšem nakonec to byli hráči Dietos, kteří ze stejné situace dokázali vytěžit další bodový příděl. To když zachytil přihrávku dobře hrající Vomlel a donesl ji po dvaceti yardech rovnou do endzony – stav 27:0 tak ukončil první polovinu utkání. Kromě toho, že do druhé půle nastoupili Pardubice již pouze v sedmi lidech, bylo zpestřením také to, že Bucks disponují první hlavní trenérkou amerického fotbalu v některé ze soutěží pod záštitou ČAAF, jíž se stala Kateřina Třešňáková. Ta své svěřence neustále povzbuzovala a předávala jim taktické pokyny, ovšem ve třetí části přesto Šumperk pokračoval v demolici pardubických Bucks. Po dvou úspěšně zkompletovaných touchdownech Dus a opět Weinlicha už byl stav 39:0, když poté oba dva pokusy o navýšení skoré tzv. conversion byly neúspěšné.

Na obranu Bucks je potřeba říci, že rozhodně nesložili zbraně a stále bojovali. Rvali se o každý yard, a přesto, že jich bylo pouze sedm, tak dokázali nebezpečně potrápit Šumperk zvláště ve speciálních týmech jim nejedenkrát zle zatopili, a to hlavně díky nedůslednosti hostujících hráčů. Do konce třetí čtvrtiny pak ještě stihli zatížit bodové konto Bucks znovu Jan Šmíd a druhů z Janů – Vomlel. Oba své touchdownové zářezy provedli způsobem sobě vlastním z běhových akcí.

Závěrečné dějství již mnoho zajímavého nepřineslo a zápas se dohrával v poklidném duchu, když jedinou vážnější akcí byla ztráta míče po zblokovaném odkopu Bucks, ovšem bohužel hostující obránce Jan Tinka nedokázal zkrotit poskakující míč a hosté se tak museli spokojit pouze s dvoubodovým safety.

Utkání tak toho mnoho šumperskému celku neřeklo, ale na druhou stranu je potřeba si přiznat, že pokud by se dále hráči prezentovali takovou to neagresivní hrou, tak to budou mít v rozjíždějícím se ročníku 4. ligy velmi těžké.

Jednou ze zajímavostí je, že Pardubice jako by se stali pro Dietos městem, kde přepisují své klubové rekordy. V polovině května roku 2010 zde utrpěli se Stallions svoji doposud nejtvrdší porážku 6:92, aby se o necelých šest let později radovali z historické největší výhry. Dalším milníkem byl i punt return touchdown Jana Šmída, který se tak stal teprve druhým hráčem v historii Dietos, který dokázal skórovat v některé z akcí special teamu. Denis Weinlich překonal 72 yardovým během rekord pro nejdelší rushing touchdown a sesadil tak z trůnu Michala Bocka.

East Bohemia Bucks - Šumperk Dietos 0:55 (0:20, 0:7, 0:26, 0:2)

Jan Kolařík (Šumperk Dietos) - hrající kouč k průběhu utkání uvedl: ,,Šlo převážně o to se nezranit před dalšími důležitými bitvami, protože od samého začátku bylo znát, že soupeř to bude mít ne těžké, ale přímo nehratelné. Už jen kvůli soupisce čítající osm hráčů, tak ještě navíc domácí dali některým z nich čísla. Dle pravidel vyřazovali ze hry tím, že nemohli přijímat přihrávky jejich quaterbacka. Přesto vše mohu s klidným a čistým svědomím říct, že přípravu jsme nepodcenili a šlo poznat, když jsme zabrali, že domácí přehráváme. Mrzí mě spíše pak určitě sebeuspokojení a herní výpadky během druhé čtvrtiny, což bylo důvodem, proč jsem musel na hráče o přestávce nepříjemně zvýšit hlas a řádně jim vyčinit! Pak jsme se opět zvedli, těžko říct, zdali si kluci vzali má slova k srdci či jen došlo na logickou únavu soupeře. Jedná se tak o povinnou výhru a musíme se poučit z chyb, zapracovat na nich a neztrácet koncentraci. Dělali jsme hloupé chyby, které nepramenili z tlaku soupeře, ale pouze díky nám samotným – mentální stránka věci společně se zbytečnými penalizacemi za fauly jsou to, co musíme nutně zlepšit do dalších utkání. Protože soupeř nám ukázal, že i v tak malém počtu nic nezabalil a šlapal stále naplno se snahou chtít bodovat. To rozhodně zaslouží sympatickou pochvalu.‘‘

Autor: red., M. Kolařík