Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 07. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Český den proti rakovině

06.05.2024 - Český den proti rakovině - Informace pro veřejnost

Počasí

07.05.2024 - Úterý

Teplota: 16 / 12 - Zataženo

08.05.2024 - Středa

Teplota: 18 / 10 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Světlušky podpoří děti a žáky se zrakovým postižením v pohybu

18. ledna 2024 - 11:03

Zpět na seznam článků

Společný projekt

Světlušky podpoří děti a žáky se zrakovým postižením v pohybu

ilustrační snímek zdroj: archiv Centra APA

Zvýšit kvalitu života dětí a žáků se zrakovým postižením prostřednictvím jejich zapojení do školních i volnočasových pohybových aktivit je společným cílem Centra aplikovaných pohybových aktivit (APA) Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci (FTK UP) a projektu Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu. Díky této spolupráci budou žákům, jejich pedagogům i rodičům k dispozici konzultanti, kteří nejen pomohou s podpůrnými opatřeními, ale také například představí pohybové aktivity přizpůsobené pro osoby s vadou zraku.

Konzultanti APA pro děti, žáky i studenty se zrakovým či kombinovaným postižením budou při speciálně pedagogických centrech (SPC) pro zrakově postižené působit v pěti krajích – Jihočeském, Jihomoravském, Moravskoslezském, Olomouckém a Ústeckém – a v hlavním městě Praze s přesahem do středních Čech. Během dvou let se počítá s intenzivní podporou až devadesát žáků, avšak poradenský servis bude poskytnut každému ze stovek takových dětí v jednotlivých regionech. „Chceme u nich rozvinout návyky vedoucí ke zdravému a aktivnímu životnímu stylu, který je pozitivním předpokladem pro holisticky pojaté zdraví a tím i spokojenější život. Rozvoj pohybové gramotnosti je průběžná činnost, naší snahou tedy bude, aby konzultanti ‚své‘ žáky pravidelně, aspoň jednou za měsíc, viděli a pracovali s nimi. Počítáme s tím, že se zpočátku u některých žáků či jejich rodičů setkáme s obavou z rizik zapojení se do pohybových aktivit či se zpochybňováním jejich prospěšnosti pro zrakově postižené. V některých ohledech to pro konzultanty, které čeká i nutná administrativa, cestování a pravidelná setkání se sdílením zkušeností, možná nebude snadná práce,“ uvedl vedoucí Centra APA Ondřej Ješina s tím, že se chystají i jednorázové akce se širším záběrem, jako jsou například lyžařské víkendy pro rodiny nebo různé výlety.

Stejně tak poradenské činnosti konzultantů týkající se zapojení žáků se zrakovým postižením do pohybových aktivit a podpory jejich rovného přístupu ke vzdělávání budou moci využít také další zájemci. Aktivity projektu mají formovat kompetence pedagogů, rozšířit povědomí rodičů a vrstevníků i pozitivně ovlivnit postoje veřejnosti k podpoře zapojení osob se zrakovým postižením do pohybových aktivit a volnočasového vyžití v nejširších možných souvislostech.

Centrum APA má nejen v oblasti podpory rovného přístupu žáků se zdravotním postižením, znevýhodněním či jinými speciálními potřebami ke vzdělávání prostřednictvím pohybových aktivit bohaté zkušenosti, mimo jiné z celorepublikového projektu podpořeného ministerstvem školství realizovaného před pandemií covidu-19. Na jeho základě se podařilo poradenství v APA ukotvit v prioritách a strategických dokumentech Olomouckého kraje. „Těší nás, že aktivity, které dále rozvíjíme u nás, rezonovaly v dalších krajích natolik, že i tři roky po skončení našeho celorepublikového projektu chtějí, aby u nich v regionu pracovníci zaměření na oblast APA byli. A jsme velmi rádi, že si to Světluška, respektive Nadační fond Českého rozhlasu vzal za své, že přemýšlí systémově a je ochotný jako první nadační fond vůbec do tohoto opatření, které má jednoznačně smysl, investovat,“ dodal Ondřej Ješina.

Dlouholeté zkušenosti s podporou osob se zrakovým postižením má i Nadační fond Českého rozhlasu, prostřednictvím projektu Světluška. „Pro systémovou podporu pohybových aktivit a sportu dětí a mládeže se zrakovým postižením jsme se ve Světlušce rozhodli hned z několika důvodů. Děti a mládež s jakýmkoliv handicapem nesmí být vyčleňovány z hodin tělesné výchovy, a pokud je bariérou nedostatečná odbornost a motivace pedagogických pracovníků a asistentů pedagoga, pak jim obojí musíme dodat. Pohybové aktivity a sport jsou jednou z cest, které vedou k samostatnému a smysluplnému životu, k životu, jehož otěže třímá sám člověk s handicapem. A pokud je bariérou k jeho zapojení do těchto aktivit, pojďme vybudovat systém, který takového člověka včas zachytí, nasměruje a doprovodí v začátcích,“ řekla ředitelka fondu Gabriela Drastichová. 

Autor: red., E. Havrtlant

Fotogalerie

ilustrační snímek                zdroj: archiv Centra APA

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.