Zde je místo pro Vaši reklamu
Krysáci
FOTO
Pátek 20. ledna 2017 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Mladá žena prodávala prostřednictvím internetových stránek padělky

19.01.2017 - Mladá žena prodávala prostřednictvím internetových...

Počasí

skorojasno

20.01.2017 - Pátek

Teplota: -2 / -13 - SkoroJasno

skorojasno

21.01.2017 - Sobota

Teplota: -1 / -13 - SkoroJasno

FOTO

Ve Vikýřovicích napoví, kudy vede cesta do nebes

21. října 2016 - 10:38

Zpět na seznam článků

Muzeu silnic zve na výstavu „Brána do nebes“

Ve Vikýřovicích napoví, kudy vede cesta do nebes

pozvánka na výstavu Brána do nebes zdroj foto: MS - T. Janda

I když brána do nebes může pro každého člověka vypadat jinak, pro obdivovatele československého mostního stavitelství – odborníky i laiky – je bezesporu železobetonový obloukový most v Podolsku tou jedinou, ostatně právě proto je dodnes označován jako „Brána do nebes“.

Již návrh mostu byl ve 30. letech dvacátého století oceněn na architektonické výstavě v Paříži, kde v roce 1937 získal Zlatou medaili a byl nazván Le beau pont de l´Europe (Krásný most Evropy). Další ocenění získal v roce 1939 na výstavě v belgickém Lutychu. Představuje nesporně vyvrcholení našeho mostního stavitelství první poloviny 20. století, ve své době byl, s hlavním mostním obloukem elipsového tvaru, dlouhým 150 metrů, čtvrtým největším mostem v Evropě.

pozvánka na výstavu Brána do nebes zdroj foto: MS - T. Janda

Výstava v Muzeu silnic ve Vikýřovicích mapuje přípravy a stavbu mostu od léta 1938 do září 1942, zároveň ale představuje i jeho projektanty, stavitele, tesaře, zedníky a betonáře, svářeče a další řemeslníky – zkrátka všechny, jejichž zásluhou most dodnes stojí. V úvodu výstavy se návštěvník navíc seznámí s dalším unikátem našeho mostního stavitelství, řetězovým mostem, který poté, co přestal vyhovovat narůstající automobilové dopravě, dostal v roce 1942 mohutnějšího železobetonového souseda a spolu pak vedle sebe přemosťovaly Vltavu až do roku 1960, kdy byl řetězový most rozebrán a později přenesen k obci Stádlec, kde dodnes stojí, jako náš jediný dochovaný řetězový most, přes řeku Lužnici. „Brána do nebes“ zůstala osamocena, na svém významu a kráse však rozhodně neztratila.

pozvánka na výstavu Brána do nebes zdroj foto: MS - T. Janda

Výstava je unikátní především množstvím dochovaných dobových fotografií z výstavby mostu. Připomíná, že byl jedním z mála mostů, které se stavěly (a v jeho případě i dostavěly) v pohnutém období okupace Československa, kdy už se i někdy zdálo, že stavba bude zastavena, tak jak to postihlo jiné mostní nebo silniční a dálniční stavby. Nedostatek cementu, oceli a také stavebních dělníků byl pro most velkou hrozbou, stavba, která měla být nejen ukázkou dovednosti architektů, projektů a stavitelů ale také symbolem národní hrdosti, byla v září 1942 uvedena do provozu.

Pětasedmdesáti let, kterých se most v příštím roce dožije, mu na jeho dokonalosti téměř neubralo. „I když na výstavě bude ke zhlédnutí přes dvě stovky fotografií na panelech a přes 400 jich bude publikováno i v katalogu, který byl k výstavě připraven, tohoto nebeského velikána je opravdu nutno osobně vidět, žádná fotografie nenahradí ten úžasný pohled na mohutnou a přitom tak elegantní stavbu, jakým tento most dodnes je,“ upozorňuje vedoucí muzea a spoluautorka výstavy Alena Turková.

pozvánka na výstavu Brána do nebes zdroj foto: MS - T. Janda

Výstava bude zahájena ve čtvrtek 27. října přednáškou spoluautora výstavy, Tomáše Jandy, který už se návštěvníkům silničního muzea nezapomenutelně zapsal do povědomí výstavou o tzv. Hitlerově dálnici (Vratislav – Brno – Vídeň). Na přednášku, která bude začínat od 17 hodin, naváže v 18 hodin slavnostní vernisáž výstavy, která bude k vidění až dubna příštího roku.

Autor: red., A. Turková

Fotogalerie

pozvánka na výstavu Brána do nebes    zdroj foto: MS - T. Janda

Další články z rubriky

Společenské šaty rodičů i prarodičů shání šumperské muzeum!

Společenské šaty rodičů i prarodičů shání šumperské muzeum!

Připravuje se výstava „Dámy a pánové, do gala!“

Ve Zvoli zavzpomínali na zakladatele VII. župy hasičské

Ve Zvoli zavzpomínali na zakladatele VII. župy hasičské

Setkání u příležitosti 100. výročí úmrtí Jakuba Lolka

„Severomoraváci za Velké války“

„Severomoraváci za Velké války“

Pozvánka do šumperského muzea

Aktuální diskuse

Vybodovalo se přes 70 tisíc řidičů

Vybodovalo se přes 70 tisíc řidičů

23.6. 10:01   |   1. překročení nejvyšší dovolené...

Muž z Jesenicka při koupi auta naletěl podvodníkům

Muž z Jesenicka při koupi auta naletěl podvodníkům

22.6. 08:34   |   Zbavit pána svéprávnosti a poslat...

Policisté se na Zábřežsku během 24 hodin zkontrolovali bezmála 140 řidičů

Policisté se na Zábřežsku během 24 hodin zkontrolovali...

20.6. 10:11   |    "Dopoledne se zaměřili na jízdy...

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.