Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 04. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Sraz a soutěž historiských vozidel

03.05.2024 - Sraz a soutěž historiských vozidel - Na zábřežském...

Počasí

04.05.2024 - Sobota

Teplota: 23 / 11 - PoloJasno

05.05.2024 - Neděle

Teplota: 23 / 11 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Virtuální „nápadnice z Ruska" podvedla seniora ze Šumperska

03. října 2018 - 14:16

Zpět na seznam článků

Na podvod přišel na letišti v Praze, když cizinka nepřiletěla

Virtuální „nápadnice z Ruska" podvedla seniora ze Šumperska

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Šumperští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, jehož obětí se stal senior na Šumpersku. Pachateli, v případě jeho zjištění, hrozí mimo jiné až pětiletý trest odnětí svobody.

V první polovině roku 2016 se osmasedmdesátiletý muž ze Šumperska prostřednictvím sociálních sítí seznámil s pětatřicetiletou Ruskou. Začali si dopisovat a několikrát se spojili také přes Skype, tak se senior postupně dozvídal podrobnosti z ženina života. „Po nějaké době žena vyslovila přání, že by se ráda přestěhovala do Šumperku, kde by chtěla pracovat v nemocnici. Neměla k tomu ale dostatek finančních prostředků, proto požádala muže o pomoc,“ uvedla tisková mluvčí policie Olomouckého kraje Jiřina Vybíhalová.

Pod různými záminkami „virtuální nápadnice“ postupně vylákala z muže přes sto tisíc korun. „ Nejprve potřebovala přispět na nový pas, následně si musela vyřídit vízum. Musela také prokázat dostatek finančních prostředků na pobyt v České republice a zaplatit služby realitní kanceláři, která jí zprostředkovávala prodej bytu,“ sdělila policejní mluvčí.

Právě z peněz získaných prodejem bytu měla žena svému známému půjčku uhradit. „Na to, že něco není v pořádku, přišel senior v Praze na letišti, kam jel ženu vyzvednout. Bohužel nepřiletěla a dále je nekontaktní,“ dodala Jiřina Vybíhalová.

V této souvislosti policie opakovaně nabádá k obezřetnosti při komunikaci s neznámými lidmi.  „Je zapotřebí si uvědomit, že si bez osobního kontaktu nikdy nemůžeme být jisti, s kým vlastně komunikujeme. Vytvoření falešného profilu je otázkou několika málo minut, a aniž bychom to tušili, můžeme rozkrýt své soukromí podvodníkům, kteří nás pak mohou různým způsobem vydírat,“ varuje mluvčí Vybíhalová.

Podvodníci dokáží velmi citlivě působit zejména na osamělé osoby, a to pomocí milých slov, lichotek a komplimentů. „Často si propůjčují identitu odborníků z různých profesí, které v životě potkalo nějaké neštěstí, se kterým se v podstatě nikdy nevyrovnali. Zároveň předstírají nebývalý zájem o soukromí, a to klidně několik týdnů i měsíců, zkrátka do doby než nabydou dojmu, že mohou nějakým způsobem obelstít nebo třeba vydírat,“ přibližuje praktiky podvodníků policejní mluvčí, která radí: „Neposílejte proto peníze nikomu, koho znáte jen z virtuálního prostředí. S nikým takovým nesdílejte ani intimní snímky nebo obdobné materiály.  Ty mohou být později zneužity k vašemu vydírání.“

 
 

Autor: red., pis

Fotogalerie

ilustrační snímek                      zdroj foto: archiv

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.