Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 28. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Léčba pacientů s poruchou hybnosti

27.04.2024 - Léčba pacientů s poruchou hybnosti - Zaměří se na ni...

Počasí

28.04.2024 - Neděle

Teplota: 21 / 10 - PoloJasno

29.04.2024 - Pondělí

Teplota: 24 / 13 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Virtuální „nápadníci“ opět útočí na ženy v kraji

04. srpna 2020 - 10:58

Zpět na seznam článků

Pozor na falešné štěstí, které vyjde draho

Virtuální „nápadníci“ opět útočí na ženy v kraji

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Policie apeluje převážně na osamělé ženy, aby byly opatrné, pokud se seznamují s muži prostřednictvím sociálních sítí.

Obzvláště pozorné by měly být, pokud je o přátelství požádá neznámý protějšek ze zahraničí. „Doporučujeme ženám tyto žádosti odmítnout. A pokud už na takové přátelství přistoupí, aby „virtuálnímu příteli“ v žádném případě neposílaly peníze,“ obrací se na veřejnost tiskový mluvčí policie Olomouckého kraje Libor Hejtman.

V uplynulém týdnu policisté přijali dvě oznámení od žen, které se na internetu seznámily s někým neznámým, který z nich dokázal vylákat obrovské částky peněz.

V prvním případě podvodník kontaktoval sedmačtyřicetiletou ženu  v polovině října loňského roku prostřednictvím internetové seznamky. „S ženou si dopisoval do poloviny července. Za tuto dobu ji dokázal přimět k zaslání jednoho milionu dvou set tisíc korun. Ženě napsal, že jí poslal balíček se zlatem v hodnotě 24 milionů korun, který cestou zadrželi celníci, a požádal ji, aby zaslala několik tisíc EUR za proclení zásilky, pojištění a další poplatky,“ sdělil tiskový mluvčí.

Žena postupně platila. „Utratila nejen všechny své uspořené peníze, ale na většinu plateb si vzala úvěr,“ upřesnil Libor Hejtman.

Za přečin podvod pachateli hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let.

V druhém případě se čtyřicetiletá žena na konci června seznámila s podvodníkem na sociální síti, který se vydával za Čechoameričana trvale žijícího v Praze. „Nápadník uvedl, že působí jako lékař na americké vojenské základně v Sýrii. Hned druhý den od seznámení ženu poprosil o zaslání částky tisíc pět set liber. Jako důvod uvedl zakoupení notebooku synovi do školy, který studuje v Anglii a sám podle pravidel na základně nemůže disponovat se svým bankovním účtem. Nezapomněl opomenout, že peníze samozřejmě vrátí,“ uvedl Libor Hejtman.

Žena souhlasila a poslala požadovanou částku do zahraničí. „Zhruba za týden ji dotyčný požádal, aby kontaktovala jeho nadřízeného, přímo generála, kvůli udělení dovolené, aby mohl za ženou přijet. Tento „generál“ ženě e-mailem odpověděl, že dovolenou schválí, ale je nutné uhradit výdaje za téměř 16 tisíc dolarů. Žena i tuto částku zaplatila, ale i po této platbě byla nadále požádána o zaplacení dalších nejrůznějších poplatků,“ přiblížil policejní mluvčí.

Aby žena „poplatky“ uhradila, vyřídila si úvěr ve výši půl milionu korun. „V tuto chvíli ji kontaktoval zástupce finanční společnosti poskytující úvěr a varoval ji před možným podvodným jednáním. Žena nakonec peníze do zahraničí neposlala, úvěr vrátila a věc oznámila na Policii ČR,“ uvedl mluvčí Hejtman.

Podvodník přesto z ženy za jeden měsíc vymámil přes 400 tisíc korun. Pachateli za přečin podvod hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.

V této souvislosti opětovně policie nabádá k obezřetnosti při komunikaci s neznámými lidmi. 

Abyste se nestali obětí seznamovacího podvodu, dodržujte následující rady:

- dobře zvažte, zdali přijmete nabízené přátelství od neznámého člověka na internetu

- dávejte si pozor na sliby týkajícího se vážného vztahu, zejména s osobou ze zahraničí

- protistrana dokáže velmi citlivě působit zejména na osamělé osoby, milá slova, komplimenty, lichotky

- pachatelé jsou schovaní za identitou vzdělaného člověka např. lékaře, architekta, vojáka, různé specialisty…

- bývají rozvedení nebo vdovci a touží po vážném a harmonickém vztahu

- předstírají intenzivní zájem o soukromí, vědí, co osamělá žena potřebuje

- své oběti zpracovávají sladkými slůvky několik týdnů i měsíců

- po určité době přichází se svými požadavky a to formou finanční pomoci např. na proclení cenného balíčku, na lékařské ošetření, pomoc po okradení, investice do podnikání….

- neposílejte peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu, tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z nezanedbatelné finanční prostředky

- nesdílejte s nikým intimní fotografie, mohou být později použity k vydírání

Autor: red., pis - L. Hejtman

Fotogalerie

ilustrační snímek                              zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.