Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 27. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Štěpán Rak vystoupí v Šumperku

26.04.2024 - Štěpán Rak vystoupí v Šumperku - Světově uznávaný...

Počasí

27.04.2024 - Sobota

Teplota: 17 / 5 - SkoroJasno

28.04.2024 - Neděle

Teplota: 21 / 10 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Za „šmejdy“ pokuty přesáhly zatím 21 milionů

18. února 2014 - 11:51

Zpět na seznam článků

Nejúčinnější obrana:předváděcí prodejní akce ignorovat

Za „šmejdy“ pokuty přesáhly zatím 21 milionů

ilustrační snímek zdroj:čoi

Vyhodnocení celoroční kontrolní činnosti České obchodní inspekce, zaměřené na smlouvy uzavírané mimo prostory obvyklé k podnikání, zejména na tzv. předváděcí akce, potvrdilo, že tato forma prodeje patřila v loňském roce v k nejproblémovějším. Do popředí zájmu odborné i laické veřejnosti se dostala, až díky dokumentárnímu filmu Šmejdi.

V návaznosti na svá předchozí zjištění ukládala ČOI za opakovaná porušení zákonů vysoké sankce a tam, kde pokuty nevedly k nápravě, podávala živnostenským úřadům návrhy na odebrání oprávnění k podnikání. „V rámci téměř tří set sedmdesáti kontrol zjistili inspektoři v dvě stě šedesáti dvou případech porušení povinností prodávajícího, nejčastěji užití nekalých obchodních praktik, včetně agresivních. V průběhu uplynulého roku nabylo právní moci celkem sto sedmdesát dva pokut ve výši přesahující jednadvacet milionů korun, další řízení dosud nebyla ukončena,“ uvedl tiskový mluvčí České obchodní inspekce Jan Rotbauer.

Důsledkem zvýšeného zájmu veřejnosti byly však také negativní dopady, s nimiž se museli ve druhé polovině roku vypořádat především kontrolní pracovníci inspekce. „Velká část pořadatelů předváděcích prodejních akcí začala posílat seniorům osobní telefonické či písemné pozvánky, což do značné míry ztížilo inspektorům přímou účast na předváděcích prodejních akcích a tím i souběžnou kontrolu,“ přiblížil tiskový mluvčí.

Česká obchodní inspekce v průběhu roku přijala bezmála šest set podání spotřebitelů, kteří se cítili jednáním pořadatelů předváděcích akcí poškozeni. Následná šetření prokázala ve více jak sto osmdesáti případech oprávněnost podnětu. Zpřísnění kontrol, uložená sankční opatření, ani změny zákonů však v případě předváděcích akcí nepředstavují univerzální opatření, které by mohlo účinně ochránit účastníky těchto akcí před vlastními neuváženými rozhodnutími a uzavřením nevýhodných kupních a dalších smluv. „Nejúčinnějším opatřením proti nechtěným nákupům nadále zůstává: na předváděcí akce nechodit a nejezdit, a na lákavé nabídky náhodných prodejců nereagovat,“ doporučuje tiskový mluvčí ČOI Jan Rotbauer.

Autor: red.,J.Rotbauer

Fotogalerie

ilustrační snímek                               zdroj:čoi

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.