240 650 fitness kotelna

Zábřežský triatlonista David Jílek vybojoval zlato na severu Čech

18. října 2017 - 08:49

Cenu za prvenství věnoval oddělení dětské kardiologie v Motolské nemocnici v Praze

David Jílek zvítězil v závodu Winterman Czech Extreme Triathlon zdroj foto: P.J.

David Jílek  zvítězil v letošním  ročníku závodu Winterman Czech Extreme Triathlon. Na severu Čech v tomto podniku vybojoval první příčku a porazil tak dvojnásobného vítěze tohoto závodu Petra Vabrouška. Závod se konal na tratích 8,3 km plavání  – 180 km na kole a 42,2 kilometru běhu a David Jílek v něm dosáhl času 10:35:45 a to v novém traťovém rekordu

Druhý skončil časem 10:50:58 Petr Vabroušek, bronzovou pozici obsadil v čase 11:22:31 Torsten Pavel z Německa. Jílek  na severu republiky dominoval ve všech třech disciplínách, kdy  plavání zvládl v čase 57:02, cyklistickou část pak 5:41:49 a závěrečný běh 3:49:17.

Závod se konal v nádherné krajině Česko Saského Švýcarska a Lužických hor. Svoji náročností se plně vyrovnal největší klasice mezi extrémními Ironmany norskému Norsemanovi.

Plavání startovalo v Děčíně.  Z důvodu husté mlhy, kdy parník, který vezl závodníky na start, najel na mělčinu, se start posunul až na 6:30. Startovalo se skokem z lodě do temné ledové vody (9°C). Přestože plavání bylo dlouhé 8,3 km, dosahovalo se v něm díky silnému proudu podobných časů jako při běžných ironmanských 3,8 kilometrech. Během  plavání si Jílek vytvořil náskok necelých 3 minut na další skupinu tří závodníků Vabroušek, Racek a Čhuchal. V depu, kdy si oblékal suchý dres, sice o náskok přišel, ale převléct se do suchého na cyklistickou část se později ukázalo jako dobrá volba.

Cyklistická část měřila 180 kilometrů a měla převýšení 4000 metrů. Celá trasa vedla za plného provozu  Národním parkem Českého Švýcarska a  končila v Lužických horách v hotelovém Resortu Malevil. Z Děčína se jelo na Hřensko, Českou Kamenici, Krásnou Lípu, Velkým Šenov, Šluknov, Rumburk a Heřmanice v Podještědí. Nádherná trať, žádná rovina jen do kopce a z kopce. Jílek opouštel depo jako druhý asi 15 sekund za Rackem, kterého již v úvodních kilometrech předjel. Stabilním tempem a průměrnou rychlostí kolem  31 km/h si  na maraton přivezl náskok 6 minut Vabrouška.

Maraton s celkovým převýšením 1200 metrů začínal ve známém Resortu Malevil a končíl na Ještědu. Na začátku běhu se běželo ve dvou usecích terénem a zbytek pak po asfaltu. Posledních 13 kilometrů trať již jen stoupala a zdolat jeden z nejvyšších vrcholů v Česku tak bylo hodně náročné. V první polovině běhu Jílek zvýšil náskok na 9 minut. V prvním stoupání na Ještěd se pak Vabroušek lehce přiblížil opět na rozdíl 6. Jílek pak v závěrečném stoupání udržel své tempo a do cíle na Ještědu doběhl o 15 minut před druhým Vabrouškem.

Prize money ve výši 70 tisíc korun  Jílek věnoval oddělení dětské kardiologie v Motolské nemocnici v Praze.

Autor: red., p.j., zdroj foto: Petr Jílek

David Jílek  zvítězil v závodu Winterman Czech Extreme Triathlon    zdroj foto: P.J.