Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 26. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Dietos vs Golems

25.04.2024 - Dietos vs Golems - Pozvánka na zápas

Počasí

26.04.2024 - Pátek

Teplota: 13 / 2 - Oblačno

27.04.2024 - Sobota

Teplota: 17 / 7 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Zjištění kriminalistického ústavu:Co drahý kámen, to podvod

29. ledna 2013 - 20:38

Zpět na seznam článků

Jak dopadla kontrolní akce ČOI

Zjištění kriminalistického ústavu:Co drahý kámen, to podvod

S ročním odstupem zopakovala Česká obchodní inspekce kontroly šperků nabízených v prodejnách zlatnictví. Ověřovala, zda prodejci neklamou spotřebitele nabídkou šperků s kameny, které neodpovídají svým složením deklaraci. Celkem bylo odebráno sedm šperků, a to ve třech prodejnách přímo v centru Prahy a ve dvou prodejnách klenotů v Českého Krumlově, které byly předány k laboratornímu přezkoumání v Kriminalistickém ústavu Praha.

Odborné posudky specializované laboratoře obsahovaly u všech sedmi odebraných šperků stejnou větu: "Složení kamene neodpovídá deklaraci. Za klamavé obchodní praktiky bude se všemi prodávajícími vedeno správní řízení."

Po předchozím monitorování trhu se šperky byly vybrány tři provozovny v centru Prahy, a to v ulici 28. října, ve Vodičkově a Na Poříčí. Celkem byly v těchto prodejnách odebrány čtyři šperky osazené dle deklarace. Po posouzení pravosti v laboratořích vyšlo najevo, že šperky jsou sice zlaté, ale osazeny imitacemi zmíněných kamenů.

Zlatý prsten s českým granátem – nejednalo se o český granát – pyrop, ale o syntetický kámen, který se podle posudku „ani neblíží složení minerálů skupiny granátů“

zlatý prsten s českým granátem

Zlatý prstem s opálem a zlatý přívěšek s opálem – kameny v obou špercích byly syntetické. Obsahovaly polymery, které se v přírodní podobě opálů nevyskytují

zlatý prsten s opalem

Náušnice z bílého zlata s akvamarínem a zirkony – modrý broušený kámen neodpovídal složením akvamarínu, vykazuje druhovou shodu s topazem. Ani drobné broušené kameny, jimiž byl středový kámen lemován, nebyly zirkony, jak deklaroval prodávající, ale kubické zirkonie, tedy syntetické kameny

nausnice z bileho zlata

Ani prodejci v Široké ulici a na Latráně v Českém Krumlově při prodeji šperků nepostupovali s náležitou odbornou péčí. Proto si mohli jejich zákazníci zakoupit místo šperků s přírodními kameny jejich pouhé imitace, ovšem za ceny odpovídající deklarovaným pravým kamenům. To potvrdily laboratorní posudky.

Zlatý prsten a akvamarínem – nejednalo se o akvamarín, neboť modrý broušený kámen obsahoval chemické prvky, které přírodní akvamarín (tj. odrůda berylu) neobsahuje. Složení odpovídalo syntetickému spinelu

zlatý prsten s akvamarinem

Zlatý prsten s citrínem a zirkony – ve žlutém kameni byly zjištěny chemické prvky (obsahoval zirkonium, kyslík a další příměsi), které neodpovídají složení přírodního citrínu

zlatý prsten s citrinem

Stříbrné náušnice s velkým českým granátem – červené broušené kameny nebyly české granáty – pyropy. Chemickému složení těchto českých polodrahokamů neodpovídal zjištěný obsah jednotlivých prvků ani barva. Složením bylo možné přiřadit použité kameny, jimiž byly náušnice osazeny, k almandinům

stříbrné naušnice

Česká obchodní inspekce opakovaně zjistila, že někteří prodejci nadále neinformují pravdivě o vlastnostech šperků, které nabízejí.

„Takové jednání posuzuje zákon o ochraně spotřebitele jako nekalou obchodní praktiku. Pokud by spotřebitel měl informaci o tom, že kámen ve šperku je pouhá imitace, s velkou mírou pravděpodobnosti by si šperk za nabízenou cenu nekoupil,“ uvedla tisková mluvčí ČOI Jana Jelínková. Laboratorní posudky sedmi šperků, vypracované odborníky Kriminalistického ústavu Praha Policie ČR, které odebrala Česká obchodní inspekce u pěti prodávajících, prokázaly, že spotřebitelé byli nepravdivě  informováni .

Spotřebitelům Česká obchodní inspekce doporučuje, aby nákupu šperků věnovali náležitou pozornost a vybírali si prodejce, kteří jsou ochotni pravost kamenů doložit. V případě, že kupují šperk osazený drahými kameny, by měli žádat, aby byl v dokladu o koupi kromě ryzosti a hmotnosti kovu, z něhož je šperk vyroben, uveden také druh použitého kamene. Pravost kamenů si mohou spotřebitelé v případě pochyb nechat ověřit u soudního znalce. Pokud odborný posudek potvrdí jejich podezření, že byli podvedeni, mohou následně uplatnit svá spotřebitelská práva u prodávajícího, případně u soudu.

 

Autor: red.,J.Jelínková, zdroj foto:ČOI

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.