Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 17. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Policie v Šumperku zjišťuje totožnost muže u bankomatu

17.10.2019 - Policie v Šumperku zjišťuje totožnost muže u bankomatu...

Počasí

17.10.2019 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 8 - PoloJasno

18.10.2019 - Pátek

Teplota: 17 / 11 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Blíží se festival, který oslaví 20 let!

26. září 2015 - 10:56

Zpět na seznam článků

„Na Blues Alive již jezdí druhá generace návštěvníků.Těší nás, že bluesmani nevymírají," říká dramaturg festivalu Ondřej Bezr

 Blíží se festival, který oslaví 20 let!

Na Blues Alive již jezdí druhá generace návštěvníků foto: sumpersko.net

Největší středoevropská přehlídka blues, šumperský festival Blues Alive, slaví letos 20. výročí. Od 12. do 14. listopadu nabídne nabitý celodenní i celonoční program s hvězdami zahraničního blues i předními českými a slovenskými hudebníky. „Protože jde o kulaté výročí, chtěli jsme něco mimořádného, aby festival vypadal jinak než běžně. To se promítlo do programu všech tří hlavních večerů,” říká na úvod ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Vladimír Rybička - ředitel DK Šumperk a festivalu Blues Alive foto: archiv sumpersko.net

Hlavní hvězdou prvního večera 12. listopadu v šumperském Domě kultury se stane Warren Haynes. „Warren Haynes hrál s velkými hvězdami jako Eric Clapton nebo Dave Matthews Band, byl také členem Allman Brothers Band. Do Šumperka přijede s novou sólovou deskou, ale vrátí se i ke starší tvorbě, kterou diváci znají,” říká dramaturg festivalu Ondřej Bezr.

Ondřej Bezr - dramaturg festivalu Blues Alive foto: archiv sumpersko.net

Druhý večer představí naživo dějiny československého blues od raných začátků. Koncepci začal připravovat již v loňském roce Ondřej Bezr. Večer zahájí ZVA 12-28 ze Slovenska. Ondřej Havelka s Melody Makers, jedna z nejpočetnějších kapel historie Blues Alive, zahraje staré americké bluesové a swingové skladby. „Svůj program přizpůsobí našemu žánrovému zaměření,” doplňuje Ondřej Bezr. Jako spojnice swingu s rock´n´rollem a divadly 60. let se představí Jiří Suchý s kapelou, autor řady bluesových skladeb, které ovlivnily celou českou hudební scénu. K ortodoxnímu blues zavede posluchače nejstarší tuzemská, dosud fungující, bluesová formace Bluesberry.

Následovat bude zřejmě nejoriginálnější autor českého blues Jan Spálený s ASPM a na závěr vystoupí nejslavnější český bluesový kytarista Luboš Andršt s Blues Bandem a zvláštním hostem, americkým kytaristou a zpěvákem Danim Robinsonem. „Na něm ukážeme, jak čeští bluesmani spolupracují se zahraničím,” dodává Ondřej Bezr.

pozvánka zdroj d.k.

V sobotu 14. listopadu zopakují organizátoři koncept, který se osvědčil před pěti lety- tzv. Retro Blues Alive. „Většina účinkujících v Šumperku již hrála, ale letos je představíme s novými kapelami nebo čerstvým programem,” uvádí Ondřej Bezr. V roli hlavní hvězdy přijede bluesová legenda Bob Margolin, tentokrát s italskou kapelou Mike Sponza Band. „Na jeho příkladu je vidět, že blues již není pouze americká záležitost, že jde o globální fenomén,” doplňuje Bezr.

spokojení diváci - Blues Alive foto: archiv sumpersko.net

Dvacáté výročí je samozřejmě důvod k malém ohlédnutí. První ročník v roce 1996 trval pouze jeden den, vystoupilo šest českých kapel včele s Lubošem Andrštem a navštívilo jej cca 400 návštěvníků. „Těší nás to, že bluesmani ´nevymírají´Na Blues Alive již jezdí druhá generace návštěvníků, polovina je mladší než čtyčicet let, jsou tu k viděni dvacátníci. Udržuje se věkový průměr i po těch dvaceti letech,” uvažuje Ondřej Bezr. „Lidé si také zvykli na to, že blues není pouze to ortodoxní, že přijímají hudebníky s velkými žánrovými přesahy v celé dramaturgické šíři. Blues totiž není přesně daná struktura, ale je to pocit a atmosféra. A tu lze najít i tam, kde to není na první poslech slyšet,” uzavírá Ondřej Bezr.

spokojení diváci - Blues Alive foto: archiv sumpersko.net

Vstupenky jsou k dostání v cenách od 80 do 570 korun ZDE a v prodeji je také permanentka.

vstupenka zdroj: d.k.

„Letos speciálně k 20. výročí získají ti, kteří si pořídí permanentku, jako bonus nejen CD se záznamem z loňského ročníku, ale navíc CD s průřezem 20 let Blues Alive,“ dodává ředitel festivalu Vladimír Rybička.

 

Autor: red.,dk., M. Horáková

Fotogalerie

Na Blues Alive již jezdí druhá generace návštěvníků   foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Skřítkova cesta I.

Skřítkova cesta I.

Fotek: 46
Přidáno: 16.10.2019

Skřítkova cesta II.

Skřítkova cesta II.

Fotek: 77
Přidáno: 16.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.