Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 23. září 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Na Olympiádě dětí a mládeže v kraji bude poprvé šerm

22.09.2021 - Na Olympiádě dětí a mládeže v kraji bude poprvé šerm...

Počasí

23.09.2021 - Čtvrtek

Teplota: 18 / 9 - Oblačno

24.09.2021 - Pátek

Teplota: 16 / 13 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Hana a Petr Ulrychovi zazáří v Šumperku

10. srpna 2016 - 13:39

Zpět na seznam článků

Nové skladby, ale i známé javorovské písničky v trochu jiném kabátě

 Hana a Petr Ulrychovi zazáří v Šumperku

Hana a Petr Ulrychovi zazáří v Šumperku zdroj:d.k.

Šumperský dům kultury rozezní v září tóny houslí a cimbálu. Zavítá sem legendární sourozenecké duo Hana a Petr Ulrychovi společně se skupinou Javory. Umělci patří k nejpozoruhodnějším stálicím české hudební scény posledních desetiletí, již od 60. let jsou považováni za výrazné osobnosti českého bigbeatu. Během koncertu zazní písně Díky za každé nové ráno, Javory, Za vodou, za horou a další.

V dětství oba sourozence výrazně ovlivnila opera. Jejich otec totiž byl operním pěvcem, sólistou Janáčkovy opery v Brně. Počátky kariéry můžeme najít ve studentském divadle v Brně, kde vznikly první Petrovy písničky. Hana v nich zpívala zpočátku nesmělé druhé hlasy. Big beat Vulkán s prvky folk rocku, vliv slavných skupin šedesátých let a spolupráce s Alešem Sigmundem, to vše dvojici postupně začalo proměňovat. Jejich písničky dobývaly hitparády a s rockovými Atlantis byli úspěšní i v zahraničí. Rodící se šoubyznys vynesl sourozence do československých hvězdných výšin.

Zajímavou perličkou je skutečnost, že dokonce na koncertu v Lucerně předskakovali kapele Beach Boys. „Když se vrátím k bigbítu, modlou pro mě byl Woodstock, jmenovitě Jimi Hendrix, Joe Cocker, to pro mě bylo něco úžasného. A nejvíc pro nás znamenala skupina Cream to, jak hrál Eric Clapton na kytaru, mi přišlo neskutečné, dodávalo mi to energii. Tehdy jsme chtěli být světoví a stejně jako dnešní mladí lidé jsme zpívali anglicky,“ vzpomíná na hudební vývoj kapely Petr Ulrych.

Kritické období ale nastalo v roce 1968. Petr hned ráno 21. srpna 1968 zpíval živě do ilegálně vysílaného rozhlasu píseň Zachovejte klid. Nedlouho na to spolu s orchestrem Gustava Broma nahrávají LP Odyssea, první doloženou fúzi rockové kapely a big bandu, a zároveň své první monotématické album. Nahrávka ale putuje díky tehdejším normalizačním poměrům ve vedení Supraphonu do archivu. Hana získala Zlatou Bratislavskou Lýru 1971 a vystoupila ze stínu bratra, který se postupně vymezoval spíše jako autor. Normalizace ale byla na postupu: Petr dostal zákaz vystupování v rozhlase a TV. Tím pádem ale z médií zmizela i Hana, protože sourozenci koncertovali výhradně spolu a společná byla také většina písní.

Shodou okolností v tomto období objevili krásy moravského folklóru. Díky tomu se zrodila skupina Javory s originálním hudebním žánrem, který odborníci nazývají „moravskou world music“. Skladby v sobě nesou prvky lidové písně i bigbeatu, se kterým sourozenci začínali. Jsou v nich i názvuky Petrovy filmové a divadelní hudební tvorby.

Zásadní krok směrem k jiné zvukové energii znamenal až pokus o CD bez houslí a cimbálu - Javory beat. Byl to zpočátku jen název alba a studiové kapely, která ho nahrála. Postupně se začínala utvářet pódiová souběžná hudební formace k tradiční sestavě. „Návštěvníci uslyší nové skladby, ale i známé javorovské písničky v trochu jiném kabátě. Program koncertu proto nabídne celistvý vhled do hudební historie této oblíbené sourozenecké dvojice,“ uvedla produkční domu kultury Michaela Horáková.

Unikátní koncert folkrockových Javorů se sourozenci Ulrychovými začíná ve středu 21. září od 19 hodin ve velkém sále domu kultury. Vstupenky lze zakoupit v ceně 190, 220 a 250 korun.  Online rezervace vstupenek ZDE

Autor: red., d.k., M. Horáková

Fotogalerie

 Hana a Petr Ulrychovi zazáří v Šumperku     zdroj:d.k.

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Dny evropského dědictví v Zábřeze II.

Fotek: 54
Přidáno: 14.09.2021

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Dny evropského dědictví v Zábřeze

Fotek: 45
Přidáno: 14.09.2021

ŠumpeRun 2021 III

ŠumpeRun 2021 III

Fotek: 77
Přidáno: 12.09.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.