Středa 20. ledna 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Navýšení kapacity víkendových spojů do Jeseníků

20.01.2021 - Navýšení kapacity víkendových spojů do Jeseníků - Od...

Počasí

20.01.2021 - Středa

Teplota: 2 / 0 - Zataženo

21.01.2021 - Čtvrtek

Teplota: 3 / 0 - Zataženo

Papouščí den na Šumpersku. Očekává se český rekord!

28. července 2014 - 23:20

Zpět na seznam článků

Vodní nádrž Krásné bude dějištěm již druhého setkání

Desítky exotických papoušků pestrých barev volně létajících nad krajinou s rýsujícím se masivem Hrubého Jeseníku v pozadí. Neobvyklý obrázek se naskytne návštěvníkům vodní nádrže Krásné u Šumperka v sobotu 2. srpna.

Od deseti hodin se tu sejdou příznivci volného letu papoušků z celé republiky. „Volný let papoušků je disciplína v chovatelství exotického ptactva, která v Česku zdomácněla teprve před dvěma a půl lety. Jako první u nás své ary ararauny vypustil Šumperák Zdeněk Krňávek. Od té doby má už desítky následovníků,“ vysvětluje jeden z nich – Tomáš Koukola z Vikýřovic.

Tomáš Koukola zdroj foto:V.Krejčí

Atraktivní trend v chovatelství se rychle ujal. Majitelům opeřených mazlíčků se zalíbilo, že mohou své miláčky „venčit“. A ještě větší radost výlety v oblacích dělají samotným papouškům. „Papoušci létání milují. Jsou rádi, že si mohou pořádně protáhnout křídla. Svého majitele bezpečně poznají a vracejí se k němu,“ objasnil Krňávek.

Zdeněk Krňávek zdroj foto:V.Krejčí

Volný let papoušků je disciplína, která přitahuje pozornost chovatelů exotického ptactva i veřejnosti. Papouškáři, kteří jí propadli, si prostřednictvím sociálních sítí vyměňují své zkušenosti. Loni Krňávek dokonce zorganizoval setkání těchto nadšenců na přehradě Krásné u Šumperka. „Za místo srazu jsme s Tomášem Koukolou zvolili vodní nádrž Krásné, protože má vhodnou polohu, je bezpečná pro papoušky a zároveň zajímavá pro návštěvníky. Původně mělo jít o setkání uzavřeného okruhu lidí stejného zájmu. Ale nějak se to rozkřiklo, ozývali se fanoušci, že by chtěli být u toho, tak jsme přizvali i veřejnost. K našemu velkému překvapení se sešlo na čtyři stovky diváků, přijely televizní štáby, byla to veliká událost,“ nepřestává se divit Krňávek.

Papouščí den na Krásném 2013 zdroj foto:V.Krejčí

Účast na druhém ročníku Papouščího dne už ohlásilo šedesát chovatelů. Nad nádrží Krásné budou létat čtyři desítky papoušků. „Tolik volně létajících papoušků na jednom místě v Česku ještě nikdy nebylo, půjde o republikový rekord,“ domnívá se Koukola.

papouščí den na Krásném zdroj foto:V.Krejčí

Křídla protáhnou nejenom araraunové, ale také ara zelenokřídlý, žako, pyrura i další druhy papoušků. Jako překvapení Koukola chystá volný let korely. „Chtěl bych ukázat, že létat se dá i s běžnými, chovatelsky méně náročnými papoušky, i když ary se snáze vytrénují,“ připouští zkušený chovatel a cvičitel. Neformální setkání příznivců volného letu papoušků zahajuje v deset hodin dopoledne. „Pokud se někdo chce přijít na papoušky v letu podívat, rádi ho uvítáme, vstupné se neplatí,“ upřesnil Koukola. 

Autor: red.,V.Krejčí

Fotogalerie

Související články

Další články z rubriky

Několik obcí na Zábřežsku se na chvíli ocitlo bez proudu

Několik obcí na Zábřežsku se na chvíli ocitlo bez proudu

Traktorista během orby zavadil o sloup elektrického vedení

Hejtmanství letos díky dotacím zrekonstruuje další silnice

Hejtmanství letos díky dotacím zrekonstruuje další silnice

Do regionu na ně doputuje přes 225 milionů korun

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.