Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 19. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Český pianista Michal Mašek v Zábřehu

18.04.2024 - Český pianista Michal Mašek v Zábřehu - Pozvánka na...

Počasí

19.04.2024 - Pátek

Teplota: 8 / 1 - Přeháňky-Déšť

20.04.2024 - Sobota

Teplota: 9 / 3 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

„Potřebuju hráče, kteří jsou hladoví po úspěchu,“ říká nový kouč Draků

20. dubna 2019 - 09:39

Zpět na seznam článků

ROZHOVOR s Marinem Janečkem

 „Potřebuju hráče, kteří jsou hladoví po úspěchu,“ říká nový kouč Draků

Nový trenér Šumperka působil sezónu v Opavě, foto: P. Widenka - zdroj: Draci Šumperk

Martin Janeček. To je jméno, které se teď bude v Šumperku často skloňovat. Nový ambiciozní trenér Draků přišel do týmu z podhůří Jeseníků z Opavy a nahradil na lavičce Jozefa Zavadila. Jak chce nový kouč skládat mužstvo, proč šel ze Sparty do Opavy, nebo jak vzpomíná na památnou baráž proti Šumperku v roce 1998? Tak to se dozvíte v tomto rozhovoru.

Jak jste se octil v Šumperku?

Martin Janeček: Já jsem byl v první fázi ve vyjednávání s Opavou o prodloužení smlouvy, ale jednání se neustále prodlužovala. Mezitím se ozval Šumperk, což je pro mě velká výzva. Jednání z této strany pak bylo velice rychlé. Dohodli jsme se na spolupráci. Přeci jen je Šumperk velice ambiciózní klub.

Nemrzelo Vás to, že jste se s Opavou nedomluvil? Přeci jen jste tam měl rozdělanou práci…

Martin Janeček: Abych řekl pravdu, po sezóně mi chodily nějaké nabídky, ale já se tomu bránil. Přeci jen jsem tam měl velice dobré podmínky pro práci, jak osobní, tak i ty pracovní. Ale vzhledem k tomu, že se vlekla jednání ze začátku dubna, tak jsem začal přemýšlet, že možná změním působiště. Pak přišlo jednání se Šumperkem, a to pro mě bylo velice zajímavé pro mojí kariéru a ambice. Přeci jen jsem trenér, který přemýšlí 24 hodin o hokeji.

V minulosti jste trénoval jako asistent Spartu Praha. Laik by řekl, že je to posun dolů. Proč jste se rozhodl jít z extraligového mančaftu do druhé ligy?

Martin Janeček: Já jsem po štaci v Havířově dostal nabídku dělat asistenta trenéra panu Výbornému. Já bych samozřejmě i rád ve Spartě pokračoval, protože to je vysněný mančaft každého hráče nebo trenéra. I když se jím ve fotbale nebo v hokeji teď moc nedaří, tak je to stále jeden z top klubů v České republice. Když jsem tam pracoval tak vedení už se v té sezóně orientovalo na zahraničního trenéra a dávalo nám to najevo. Prvně to bylo ale tajné a jediný, kdo chtěl končit, byl František Výborný. Ten nás společně s Jardou Nedvědem a Radimem Rulíkem doporučoval k pokračování. Nicméně smlouvu jsme měli do konce dubna, a ta nakonec nebyla prodloužena. Prvoligové týmy už měly všechna trenérská místa obsazena. V tom se ozvala Opava, která měla problémy, ale dala dohromady finance a chtěla hokej zlepšit. Pro mě to byla taky výzva. Měl jsem totiž možnost vytvořit si svůj tým od začátku, což trenéra také zajímá. Takže za mě to žádný krok zpátky není.

Se Šumperkem jste se v lize střetli několikrát. Už jste tedy viděl místa, na kterých je potřeba zapracovat?

Martin Janeček: Jednoznačně. Já mám Šumperk dokonale načtený díky vaší televizi. Ono ve druhé lize se připravovat moc na mančaft nejde, ale vaše televize mi to umožňovala, a tak jsem mohl vidět slabiny, které byly v sestavě. Teď si podle toho mohou udělat obrázek, s jakým hráčem bych chtěl pracovat a s jakým ne. Nerad bych ale ještě teď odkrýval detaily nového mužstva. Když to ale řeknu obecně, tak tým podle mě potřebuje větší hlad po úspěchu. V Šumperku bylo totiž hodně hráčů, kteří už nějaký úspěch zažili a neměli tak velikou motivaci. To podle mě rozhodlo v play-off, protože v něm vítězí jen ti nejhladovější. Nicméně na nikoho konkrétního nenarážím. Do další sezóny bych ale určitě stál o Tomáše Sedláka. Chci aby byl nadále hlavním pilířem v obraně. Je to hráč, který to prostě umí, i když má svůj věk. A troufám si tvrdit, že bude opět jedním z klíčových hráčů.

Takže podle Vás by to jinak chtělo omladit mužstvo o ambicióznější hráče?

Martin Janeček: Omladit není tak úplně správné slovo. Chci hrát energický hokej, který musí být v pohybu, a to je o mladých hráčích. Ale určitě to není tak, že se budu chtít zbavit zkušených hráčů. Ti jsou potřeba v každém mančaftu, protože oni mohou být ti rozdíloví.

Fanoušci si během minulé sezóny oblíbili ruského útočníka Dmtrije Vorobjeva. Je to typ hráč, kterého byste chtěl mít ve svém týmu?

Martin Janeček: V první fázi bych jej chtěl, ale určitě bych si s ním chtěl promluvit. Je potřeba s ním vyřešit jaké má očekávání od tohoto angažmá nebo co mu to přináší. Byl bych totiž rád, kdyby to on sám viděl jako velkou výzvu. Pokud by ale neměl nějaké ambice tímto směrem, tak si myslím, že držet v týmu ruského útočníka je naprosto zbytečná věc.

Jsou hráči, které byste si chtěl vzít do mužstva z Opavy?

Martin Janeček: Mám nějaké nápady, ale určitě bych nerad teď jmenoval. Nicméně v žádném případě nechci Opavě vyplenit mužstvo, protože to se nedělá. A navíc z mé strany by to nebylo fér. Ale dokážu si představit, že by někdo přišel do Šumperka.

Jak se vyrovnat s tlakem ze strany fanoušků? Ti jsou teď zklamaní z dalšího neúspěchu.

Martin Janeček: Registruju už nějaké ohlasy na mé jmenování. V naší branži je to normální. Někde je větší tlak, někde menší. V Opavě žádný nebyl. To je určitá výhoda. Nicméně pracoval jsem jak v Havířově, tak i ve Spartě, kde tlak je obrovský. Takže si myslím, že to není nic, s čím bych si neporadil. Ale chtěl bych poprosit fanoušky, aby dali šanci tomu novému mužstvu, které se tu bude skládat. Zároveň se nebojím kritiky, protože ta je v hokeji potřeba. Někdy i ten tlak může být větším motorem do práce.  

Máte trenérský vzor?

Martin Janeček: Já mám rád rozvážné trenéry. Z Česka bych mohl jmenovat třeba mého kamaráda Františka Výborného. Ten to uměl výborně s hráči, ti ho milovali, takže za mě je to vzor. A byl bych rád, kdybychom si v Šumperku s hráči vytvořili podobné pracovní prostředí, protože pak se ten hokej hraje lépe.

Jak vzpomínáte jako hráč na zápas v roce 1997/1998 v baráži proti Šumperku?

Martin Janeček: Tuhle otázku jsem čekal. Pamatuju si strašně těžkou sérii. Nejvíc si vybavuju u Zábřehu ten lom. A to už jsem věděl, že se blížíme k Šumperku. Na rozbruslení už byl plný zimák, lidi bouchali na plexisklo a já už v tu dobu věděl, že nás čeká bouřlivá atmosféra. Měl jsem k Šumperku ohromný respekt.

Autor: red.,Dominik Mihailescu - Draci Šumperk

Fotogalerie

Nový trenér Šumperka působil sezónu v Opavě, foto: P. Widenka   - zdroj: Draci Šumperk

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.