Vystoupení Petra Gewieseho na turnaji ve švédském Sundsvallu

16. listopadu 2012 - 10:52

Trenér dvacítky Miroslav Přerost chválí hru obránců na turnaji ve Švédsku

Petra Gewiese zdroj foto:hokejsumperk.cz

Vracím se k vystoupení Petra Gewieseho na turnaji ve švédském Sundsvallu, kde si odkroutil zdařilou premiéru v českém juniorském reprezentačním dresu. Statistické ohlédnutí za vystoupením šumperského odchovance jsem doplnil o ohlasy nejen jeho, ale i trenéra české dvacítky Miroslava Přerosta. Ten, stejně jako sám Gewiese, byl s vystoupením debutanta vcelku potěšený. „Spokojeni jsme s výkony všech obránců, kteří si dobře plnili své úkony,“ prozradil Přerost pro server hokej.cz. Obstál tedy při svém debutu v juniorce i šumperský zadák. Střelecky aktivní Gewiese gól nedal, asistenci si však připsal.

První zápas: Švédsko – Česko 2:1, 9. listopadu v 19:00 hodin - premiéra na turnaji se v první třetině změnila v dobývání české klece. Tu však gólman olomoucké juniorky (a až třetí brankář „A“ týmu v závěsu za Kašíkem s Halászem) Jan Lukáš zaklel. Sedmnáct střeleckých pokusů Tre Kronor nestačilo na úvodní gól zápasu. Na druhé straně Joel Lassinantti musel zasahovat pouze jednou, právě po střele šumperského mladíka Petra Gewieseho. Ten byl také autorem i druhé střely během třetiny, ta si však cestu do branky nenašla. Od druhé třetiny se tým zvedl, svěřenci Miroslava Přerosta pak odehráli chvílemi více či méně vyrovnanou partii. Švédský kouč Rönnberg dokonce v polovině utkání musel sáhnout k time-outu, protože jeho svěřenci byli deset minut pod ustavičným tlakem.

Švédové se však dočkali, poprvé v přesilovce na konci 42. minuty zásluhou Linuse Arnessona, český tým srovnal v čase 45:19. Gewiese vymyslel akci pro třineckého Matúše, ten pak Lassinanttimu sebral čisté konto. Nicméně „Juniorkronorna“ dotáhla zápas do vítězného konce, Češi po brance vystřídali a 21 vteřin na to také inkasovali rozhodující gól.

Třetiny: 0:0, 0:0, 2:1. Branky a nahrávky: 42. Arnesson (Sandberg), 46. Karlsson (Burakowsky) – 46. Matúš (Gewiese). Rozhodčí: Nord, Sjöqvist – Nordlander, Åhlén. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 1233. Střely na branku: 37:18. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

Statistiky Petra Gewieseho:Bodování: 0 + 1 = 1. Trestné minuty: 0. Plus/mínus: +1 (+1/0). Střelba: 4 střely, 1 na branku (chycená), 3 mimo branku. Defenzivní činnost: 3 zablokované střely, 3 hity.

Druhý zápas: Rusko – Česko 2:0, 10.listopadu ve 12.30 hodin - ani ve druhém zápase turnaje nebyli sice Češi střelecky aktivnější, ale rozhodně se vyvarovali podobnému problému, jaký si prožili v úvodní třetině utkání se Švédskem. Postupem času také začínali obracet vývoj zápasu, byli úspěšnější na buly a v poslední třetině pak sbornou přestříleli 16:9, na vítězství v zápase to nestačilo. Rusové nejprve udeřili ve 33. minutě zásluhou Vjačeslava Osnovina, druhý gól pak soupeř vstřelil v závěru utkání v přesilovce, když se prosadil Timirev.

Češi tak ani ve druhém vystoupení neprolomili střeleckou smůlu, naopak, neskórovali vůbec. A pokud chtěli opustit poslední místo v tabulce, tak museli v závěrečném svém utkání na turnaji porazit Finy.

Třetiny: 0:0, 1:0, 1:0. Branky a nahrávky: 33. Osnovin (Timirev, Barabanov), 60. Timirev (Osnovin). Rozhodčí: Öhlund, Nord – Käck, Nordlander. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 308. Střely na branku: 39:28.

Statistiky Petra Gewieseho:Bodování: 0 + 0 = 0. Trestné minuty: 0. Plus/mínus: 0 (0/0). Střelba: 3 střely, 2 na branku (chycené), 1 mimo branku. Defenzivní činnost: 1 zablokovaná střela, 2 hity.

Třetí zápas: Česko – Finsko 1:3, 11.listopadu v 11.00 hodin - ani v posledním představení na sundsvallském turnaji Češi nevyhráli. S Finy však hráli dlouho vyrovnanou partii a místy i druhý tým turnaje přehrávali. Poprvé na podniku také svěřenci Miroslava Přerosta svého soupeře přestříleli, i když poměrně těsně 32:26. Dojeli však znovu na chabou koncovku. To Finové ve svých šancích nezaváhali.

O výsledku rozhodla druhá třetina, kdy Ville Järveläinen poslal svůj tým v přesilovce do vedení. Češi podobně jako v prvním zápase turnaje dokázali srovnat, aby hned vzápětí inkasovali podruhé. Vyrovnání zařídil ránou na zadní tyč Beránek. Jenže za půl minuty vrátil soupeři náskok Vainio a vítězství Finů pečetil znovu v přesilovce druhým gólem v zápase Järveläinen.

V poslední třetině se Finové soustředili hlavně na destrukci českého útoku, a to se jim dařilo úspěšně. Starosti jim dělal pouze šumperský odchovanec Lukáš Králík, nyní hráč Olomouce. Jenže ani on a ani spoluhráči gól dát nedokázali.

Třetiny: 0:0, 1:3, 0:0. Branky a nahrávky: 37. Beránek – 27. Järveläinen (Barkov), 38. Vainio (Leino, Aaltonen), 39. Järveläinen (Vainio, Barkov). Rozhodčí: Nord, Sjöqvist – Nordlander, Åhlén. Vyloučení:8:7. Využití: 0:2. Diváci: 302. Střely na branku: 32:26.

Statistiky Petra Gewieseho:Bodování: 0 + 0 = 0. Trestné minuty: 6 (2x podražení, 1x hrubost). Plus/mínus: 0 (+1/-1). Střelba: 3 střely, 2 na branku (chycené), 1 mimo branku. Defenzivní činnost: 0 zablokovaných střel, 0 hitů.

Turnajová statistika Petra Gewieseho: Bodování: 0 + 1 = 1. Trestné minuty: 6 (2x podražení, 1x hrubost). Plus/mínus: +1 (+2/-1). Střelba:10 střel, 5 na branku (chycené), 5 mimo branku. Defenzivní činnost: 4 zablokovaných střel, 5 hitů.

Petr Gewiese: Nejtěžší byl zápas se Švédy

Naposledy (a také poprvé) reprezentoval český hokej ve výběru do šestnácti let na turnaji v tehdy ještě stále málo tradiční hokejové destinaci, v Budapešti. Na druhou zkušenost se lvíčkem na hrudi si musel počkat až do listopadu roku 2012, kdy si jej Miroslav Přerost vyhlédl do kádru české dvacítky pro turnaj ve švédském Sundsvallu. „Nervózní jsem trochu byl, to ano,“ připustil Gewiese, dnes již stabilní člen prvoligového kádru šumperských Draků. I to mu otevřelo dveře do reprezentace, aby hráč měl šanci nakouknout do juniorského národního mužstva, měl by pravidelně hrát v minimálně prvoligovém mužstvu.

Turnaj nakonec skončil výsledkově neúspěchem, ale Češi si hlavně ve hře dozadu nepočínali špatně. „Sám se sebou jsem spokojený, ale hlavní je, aby to stejně viděli i ostatní. Na ledě jsem si rozuměl se všemi spoluhráči, všichni kluci byli v pohodě,“ prozradil čerstvý juniorský reprezentant. Několik kluků znal již z dřívějška. „Například Petra Stloukala, Štěpána Jeníka, Milana Douderu a další,“ vyjmenoval z fleku hráč, který během své kariéry ještě neoblékl jiný než šumperský dres. Tedy vyjma zmiňovaných dvou reprezentačních zkušeností.

Turnaj ve Švédsku byl generálkou na blížící se mistrovství světa, které se jako tradičně již uskuteční na přelomu kalendářních roků. I proto čekaly na český tým v hale Gärdehov silní soupeři. „Nejtěžší byl asi zápas se Švédy, kdy jsme první třetinu prohráli 1:17 na střely. Vletěli na nás a my se nemohli ani rozkoukat. Hodně nás podržel brankář, oba zachytali turnaj skvěle. My v té první třetině nehráli to, co nám trenér řekl. Od druhé třetiny už to bylo lepší, začali jsme bruslit, dohrávat souboje. Do konce turnaje jsme pak již byli soupeřům vyrovnaným týmem,“ ohlédl se za vystoupením týmu na Turnaji čtyř Petr Gewiese.

Miroslav Přerost: S výkony všech obránců jsme spokojeni

Jako již tradičně se ohlédl za turnajem v Sundsvallu i kouč „dvacítky“ Miroslav Přerost. Jako hráč krátce nakoukl i do české nejvyšší soutěže, jako trenér pak působil v Plzni, Německu, Rakousku, v norském Lillehammeru a od roku 2007 i u českých mládežnických reprezentací. „Je to dobrý trenér,“ uznal po návratu ze Sundsvallu Petr Gewiese. Opačným směrem putovala pochvala i od Miroslava Přerosta, i když ne přímo adresovaná Gewiesemu. „S výkony všech obránců jsme spokojeni, dobře si plnili své úkoly,“ prozradil pro server hokej.cz. Na náš doplňující dotaz ohledně šumperského zadáka jsme se dočkali očekávané odpovědi. „Je před mistrovstvím světa a nezlobte se, před nominací nechci nějak hodnotit jednotlivce. Nikdy to nedělám. Zeptejte se až poté, pokud se vejde do nominace,“ prozradil český trenér.

Největší trápení pak absolventovi pedagogické fakulty v Plzni působila koncovka české juniorky. „Při pohledu na statistiky nám vyšlo, že jsme měli celkem přes osmdesát střel na branku. Dokázali jsme si vytvořit spoustu jasných šancí, góly z nich bohužel nebyly,“ dodal Přerost v rozhovoru pro hokej.cz. I proto Češi nebodovali, což učinilo Miroslava Přerosta nespokojeným s vystoupením na turnaji. Zároveň však poukazuje na to, že v Ufě, kde se mistrovství světa odehraje, to bude zcela jiný turnaj. A jestli se na něj podívá i Petr Gewiese, tak to bude hodně záviset i od jeho výkonů v šumperském prvoligovém týmu.

Autor: red.,Jaroslav Svoboda, foto:hokejsumperk.cz

Petra Gewiese      zdroj foto:hokejsumperk.cz