Za předváděcí akce uložila ČOI pokuty za více než 11 miliónů
12. prosince 2016 - 18:48
Nekalé obchodní praktiky
ilustrační snímek zdroj: čoi
Zákon o ochraně spotřebitele prošel v průběhu posledních dvou let změnami především ve prospěch seniorů, kteří jsou častými návštěvníky předváděcích akcí. Novely se konkrétně týkaly zpřísnění takové legislativy, která uložila organizátorům oznamovací povinnost a zákaz přijímání peněz na místě.
Přestože Česká obchodní inspekce shledává pozitivní dopady zpřísňování dané legislativy, výsledky kontrol ve třetím čtvrtletí ukázaly, že na trhu stále působí společnosti, které na klamání seniorů a porušování zákonů postavily svoji podnikatelskou strategii. „Bylo zjištěno porušení právních předpisů více než z pětašedesáti procent. Právní moci nabylo 51 pokut za více než 11 milionů korun. (pozn. jedná se o sankce za kontroly provedené v období 2014 – 2016). Největší pokutu v částce 2,5 milionů obdržela společnost IQ TELESHOPPING, která porušila zákon,“ uvedl tiskový mluvčí Jiří Fröhlich.
Inspektoři za uvedené období provedli 46 kontrol, při kterých byly ověřovány podmínky prodeje výrobků a služeb v rámci předváděcích prodejních akcí. „Předmětem bylo odhalování používání zakázaných nekalých obchodních praktik, včetně agresívních. Zvýšená pozornost byla věnována plnění zákonem stanovených oznamovacích povinností,“ upřesnil mluvčí, který dodal: „Bylo pravomocně uloženo jednapadesát pokut v celkové hodnotě 11,4 milionu korun.“
Největší pokutu v částce 2,5 milionů obdržela společnost IQ TELESHOPPING, která porušila zákon o ochraně spotřebitele. „Mimo jiné použila nekalé obchodní praktiky a například v kupních smlouvách uváděla nepravdivé údaje a dále jasně, srozumitelně neinformovala o nabízených výrobcích a službách,“ sdělil Jiří Fröhlich.
Druhá nejvyšší sankce, která nabyla ve sledovaném období právní moci, byla uložena společnosti Sweet Garden ve výši 1, 4 miliony korun. „Za nekalé a klamavé praktiky, kdy obchodníci po spotřebiteli záměrně požadovali např. vrácení zboží na vlastní náklady, uhrazení případného poškození zboží při vrácení až do výše padesáti procent,“ dodal mluvčí obchodní inspekce.
Autor: red., J. Fröhlich
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.