Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 19. ledna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové zkušební otázky v autoškolách lépe připraví

18.01.2022 - Nové zkušební otázky v autoškolách lépe připraví -...

Počasí

19.01.2022 - Středa

Teplota: 0 / -4 - Zataženo

20.01.2022 - Čtvrtek

Teplota: 1 / -3 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

200. výročí narození Boženy Němcové

28. ledna 2020 - 16:47

Zpět na seznam článků

ČNB vydává stříbrnou minci od Jiřího Harcuby

200. výročí narození Boženy Němcové

200. výročí narození Boženy Němcové. ČNB vydává stříbrnou minci od Jiřího Harcuby zdroj foto: ČNB

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou dvousetkorunu u příležitosti 200. výročí narození spisovatelky Boženy Němcové, jejímž autorem je mistr českého medailérství Jiří Harcuba (1928–2013). Mince budou v prodeji od středy 29. ledna 2020.

Stříbrná mince je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Vydává se ve dvojím provedení – v běžném a ve špičkovém (proof). V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou bude emitováno 5, 6 tisíc mincí, ve špičkové (proof) kvalitě s vysoce leštěným provedením, matovaným reliéfem a hladkou hranou bude vydáno 11,1 tisíc kusů.

Mince s pozdním portrétem Boženy Němcové je dílem zesnulého špičkového medailéra Jiřího Harcuby, který odkázal své umělecké práce České národní bance. „Harcubův návrh mince s portrétem spisovatelky v levém profilu vznikl v roce 1994 k 175. výročí jejího narození. Tato mince nakonec nebyla vydána a bankovní rada České národní banky se rozhodla využít návrh letos, kdy na 4. února připadá 200. výročí narození Boženy Němcové,“ uvedla tisková mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

Tímto způsobem by Česká národní banka ráda připomněla široké veřejnosti specifickou tvorbu tohoto mistra českého medailérství a sklářství, autora poslední československé pětikoruny i současné české pětikoruny a mnoha mincí pamětních. „Část jeho prací je vystavena v brněnské expozici ČNB Lidé a peníze. Na lícní straně dvousetkoruny je kompozice stylizovaných heraldických zvířat z velkého státního znaku České republiky a pod ní text ČESKÁ REPUBLIKA. V dolní polovině mince je vyražena nominální hodnota 200 korun a značka České mincovny, která minci vyrobila. Rubová strana nese portrét Boženy Němcové z levého profilu s náznakem ramene. Při spodním okraji je ozdobným písmem umístěn text Božena Němcová, při pravém horním okraji jsou umístěny letopočty 1820–2020. Iniciála akademického sochaře Jiřího Harcuby – písmeno H – se nachází při levém okraji mince,“ upřesnila Markéta Fišerová.

Nominální hodnota mince 200 korun není totožná s prodejní cenou. „Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů,“ upřesnila mluvčí.

Dvousetkoruna 200. výročí narození Boženy Němcové je v pořadí druhou letošní pamětní stříbrnou mincí vydávanou Českou národní bankou. Další bude stříbrná pamětní mince v nominální hodnotě 500 korun připomínající 100. výročí schválení československé ústavy a vzniku Ústavního soudu Československé republiky. Tato mince bude emitována 26. února 2020.

Autor: red., M. Fišerová

Fotogalerie

200. výročí narození Boženy Němcové. ČNB vydává stříbrnou minci od Jiřího Harcuby  zdroj foto: ČNB

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Zima v Jeseníkách 2021

Zima v Jeseníkách 2021

Fotek: 18
Přidáno: 19.12.2021

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.