Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 02. prosince 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Vandal se v Šumperku vyřádil na zaparkovaném autě

01.12.2023 - Vandal se v Šumperku vyřádil na zaparkovaném autě -...

Počasí

02.12.2023 - Sobota

Teplota: 0 / -3 - Sníh

03.12.2023 - Neděle

Teplota: -2 / -6 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

AKTUALIZOVÁNO:Mezinárodní Schubertova soutěž oslaví v Jeseníku 35 let

11. dubna 2013 - 20:41

Zpět na seznam článků

Po dobu své existence prošla soutěží tisícovka klavíristů ze všech koutů světa

AKTUALIZOVÁNO:Mezinárodní Schubertova soutěž oslaví v Jeseníku 35 let

ilustrační snímek zdroj foto:V.Janků

Ve dnech 17. až 20. dubna bude Jeseník patřit klavírnímu umění. Bude totiž hostit již osmnáctý ročník Mezinárodní Schubertovy soutěže pro klavírní dua, která je považována za hudební fenomén středoevropského regionu.

logo

Soutěž, jejíž letošní ročník se koná pod záštitou ministerstva kultury, hejtmana Olomouckého kraje a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, současně oslaví neuvěřitelných 35 let od svého založení v roce 1978 Věrou a Vlastimilem Lejskovými a Aloisem Složilem. Stala se tak bezpochyby jednou z nejstarších svého druhu a právem se zařadila do seznamu významných kulturních událostí Olomouckého kraje.

„V současnosti se soutěž nesoucí název velikána romantismu Franze Schuberta, jehož rodiče pocházeli z Jesenicka, rozhodně nemůže ekonomicky srovnávat se silnou konkurencí v Evropě, ovšem její bohatá historie a zvučné jméno, jež si za oněch pětatřicet let svého trvání vytvořila, stále láká klavírní dua z celého světa a ne jinak tomu bude i letos,“ doplňuje tajemník soutěže Jiří Juráš.

V jubilejním ročníku v jednokolové I. kategorii je registrováno jedenáct soutěžních klavírních duí a ve II. kategorii, která má tři soutěžní kola, se představí pět duí. V Jeseníku přivítají soutěžící z Česka, z Polska, Slovenska, Rakouska, Maďarska, Bulharska, ale i Vietnamu a Japonska. Program soutěže je tradičně rozdělen do tří celků: zahájení s koncertem, samotnou soutěž a závěrečný večer. Rozhodovat o výsledcích bude tradičně sedmičlenná mezinárodní porota.

ilustrační snímek

Celá soutěž bude zahájena ve středu 17. dubna v 18.00 hodin v tzv. Kapli. Pozvání k zahajovacímu koncertu letos přijali vítězové II. kategorie z roku 2011 Esther Lee S. (USA) a Chang Sung (Jižní Korea). V jejich připraveném programu zazní W. A. Mozart, G. Gershwin, C. Saint-Saëns, A. Arensky a samozřejmě Franz Schubert. Celá soutěž potom odstartuje ve čtvrtek 18. dubna v 8.00 hodin v Kongresovém sále Priessnitzových léčebných lázní, které se staly hlavním partnerem pro letošní ročník. Vyvrcholení XVIII. Mezinárodní Schubertovy soutěže pro klavírní dua je potom naplánováno na sobotu 20. dubna od 19.00 hodin v Kongresovém sále.

Samozřejmě celá soutěž je přístupná veřejnosti a pořadatelé srdečně zvou na skvělé klavírní výkony a společné setkání. „Pěvně doufáme, že nás čekají silné a krásné zážitky a napíšeme tak tučným písmem další kapitolu kulturního života v kraji Franze Schuberta,“ uzavírá Jiří Juráš.

Na Zahajovací koncert a Koncert laureátů je vstupné 90 korun, děti a senioři 70 korun a vstupenky je možno zakoupit ve všech místech rezervačního systému MKZ Jeseník a také v den konání na místě.

AKTUALIZOVÁNO 11.dubna: Na zahajovacím koncertu Schubertovy soutěže pro klavírní dua Jeseník bohužel muselo dojít ke změně interpretů!

"Na zahajovacím koncertě nevystoupí dvojice Lee Esther S. (USA) a Chang Sung (Jižní Korea), neboť klavíristka si zranila ruku a nemůže tedy koncertovat. Dvojici nahradí klavírní duo Inna Aslamasová a Ema Jedlička Gogova," uvedla Věra Janků v Městského úřadu Jeseník.

Dvojice z brněnské JAMU již v Jeseníku před třemi lety vystupovala.

 

Autor: red.,V.Janků, zdroj foto:V.Janků

Fotogalerie

ilustrační snímek            zdroj foto:V.Janků

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.