Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 19. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Český pianista Michal Mašek v Zábřehu

18.04.2024 - Český pianista Michal Mašek v Zábřehu - Pozvánka na...

Počasí

19.04.2024 - Pátek

Teplota: 8 / 1 - Přeháňky-Déšť

20.04.2024 - Sobota

Teplota: 9 / 4 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

AKTUALIZOVÁNO: Policii zmizel spis k nevyřešené vraždě v Mohelnici

22. února 2012 - 10:37

Zpět na seznam článků

Najde se vrah Ireny Čížkové?

AKTUALIZOVÁNO: Policii zmizel spis k nevyřešené vraždě v Mohelnici

Irena Čížková zdroj:sumpersko.net

Ani po patnácti letech, které uběhly od doby, kdy si zákeřný vrah počíhal na mohelnickou angličtinářku a přímo v jejím bytě ji zabil, se neví, kdo zločin spáchal. Situace se teď ještě zkomplikovala - kriminalistům se totiž objemný spis, zahrnující všechno, co vyšetřovatelé o vraždě shromáždili, ztratil. Informace vyšla najevo před několika dny, když krajská státní zástupkyně na náš podnět požádala ostravskou policii, aby jí spis předložila. „Ve snaze seriozně vyřídit vaši žádost ze dne 2. 11. 2011 jsem se neprodleně obrátila na Policii ČR, Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje, odbor obecné kriminality Olomouc a požádala jsem o zaslání policejního spisu, který byl ve věci vraždy paní Čížkové veden. Do dnešního dne mi nebyl zaslán, s tím, že se ho nepodařilo nalézt...,“ uvedla v  minulých dnech v odpovědi pro sumpersko.net státní zástupkyně Marie Kodytková. 

Že se spis ztratil a kriminalisté jej nemají, potvrdil také šéf odboru obecné kriminality Krajského ředitelství v Olomouci Libor Šamšula v pátek 17. února. „Došlo k tomu v době, kdy na policii probíhala spousta systémových změn,“ říká kriminalista. On sám ani jeho podřízení nemají na ztrátě spisu vinu, přesto teď budou  muset spis znovu rekonstruovat a začnou shromažďovat data od samého začátku.

Známý pražský advokát Milan Hulík, považuje událost za krajně podezřelou. „Je to mimořádně podezřelá věc, kterou umocňuje fakt délky doby liknavosti, pasivity orgánů policie a jejího nezájmu - to vše i po tolika upozornění zástupců veřejnosti. Chce to podat trestní oznámení na odpovědné osoby z vedení příslušné součásti policie,“ navrhuje Hulík, známý tím, že za totality obhajoval odpůrce tehdejšího režimu. 

Aktualizováno  - stanovisko JUDr.Milana Hulíka Ph.D. v plném znění: "Ke ztrátě spisu, spíše k jeho založení může dojít. Nejen na policii, stává se to i u soudu, či jinde. Zejména tam, kde je spisů hodně a kde se s nimi často manipuluje – dochází k přehlédnutí, zapomenutí, chybnému založení, omylu v evidenci. V takovém případě se musí spis rekonstruovat z kopií písemností  u  jiných osob, účastníků řízení, advokátů, z paměti lidí zpracovávajících spis. V dnešní době však mohou mizet spisy úmyslně. Děje se příliš podivného u soudů, státního zastupitelství, na policii a u jiných orgánů. V zemi, kde korupce je největším společenským problémem, klientelismus druhým a porušování zákonů třetím problémem, či v pořadí opačném, existuje silné podezření, že spis zmizel záměrně v zájmu pachatele vraždy. Jak si jinak vysvětlit, že za víc jak 15 let není případ oficiálně uzavřen? Jistě ne každý případ se podaří úspěšně vyřešit, ale každý se musí oficiálně ukončit. Zde zřejmě někdo spoléhá na to, že „princip presumpce neviny“ bude spočívat ve ztrátě spisu. Je to mimořádně podezřelá věc, kterou umocňuje fakt délky doby liknavosti, pasivity orgánů policie a jejího nezájmu – to vše i po tolika upozornění zástupců veřejnosti. Chce to trestní oznámení na odpovědné osoby z vedení příslušné součásti policie."

Pokusy o vypátrání vraha tehdy jedenačtyřicetileté středoškolské učitelky Ireny Čížkové, učinila policie ve větším rozsahu v roce 2006. Česká televize v té době mimo jiné odvysílala reportáž Na stopě, v níž kriminalisté diváky vyzvali, aby s objasněním případu pomohli. O necelé dva roky později kontaktoval šéfredaktora týdeníku Týden na severu Jiřího Marečka anonym a nabídl, že výměnou za několik desítek tisíc korun mu poskytne informace, které pomohou zločin usvědčit a vraha dopadnout. „Na sjednanou schůzku s neznámým mužem jsem se tehdy vydal přesto, že mi bylo jasné, že může jít třeba jen o pokus vylákat mě na opuštěné místo, kde by si se mnou někdo chtěl vyřídit účty za nějakou reportáž, anebo článek, které mohly být pro někoho nepříjemné,“ říká novinář. „K žádnému setkání ale nakonec nedošlo, na domluvené místo nikdo nepřišel. Vnímal jsem to tehdy jako obrovskou šanci, že se skutečně podaří získat nějaké důkazy, které by pomohly ten zločin rozkrýt,“ dodává Jiří Mareček.

„Poslední informace o pohybu spisu je z roku 2007,“ uvedl vedoucí odboru obecné kriminality Libor Šamšula. „Budeme muset začít od začátku a shromáždit znovu všechny informace, které ještě půjdou dohledat,“ připouští  Šamšula. Podle vyjádření státní zástupkyně Marie Kodytkové byla na případ upozorněna Generální inspekce bezpečnostních sborů. Její mluvčí Radka Sandorová v pondělí 20. února uvedla: „Dnes  jsme obdrželi podnět z Krajského státního zastupitelství v Ostravě k prověření, zda se ve věci nejedná o podezření ze spáchání trestného činu.“

O případu jsme již informovali:

Patnáct let neobjasněná vražda - 31.října 2011 - článek ZDE

Jak postupuje policie v případu Ireny Čížkové  - 8. listopadu 2011 - článek ZDE

Vrah je stále mezi námi - 18. listopadu 2011 - článek ZDE

Opakujeme naši výzvu:

Máte-li nějakou informaci k případu, pište na mail: redakce@sumpersko.net

Autor: Stanislava Adoltová

Fotogalerie

Irena Čížková                   zdroj:sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.