Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 31. července 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Letní Flora Olomouc – Souznění s přírodou

30.07.2021 - Letní Flora Olomouc – Souznění s přírodou -...

Počasí

31.07.2021 - Sobota

Teplota: 25 / 16 - Bouřky

01.08.2021 - Neděle

Teplota: 19 / 14 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

AKTUALIZOVÁNO! Představujeme Šumperáky bez jejichž pomoci by zemřela mladá žena

03. července 2015 - 02:14

Zpět na seznam článků

Osud před nás staví složité životní situace, které ukazují, jací jsme. Tito lidé nezklamali a bez zaváhání zachránili život.

AKTUALIZOVÁNO! Představujeme Šumperáky bez jejichž pomoci by zemřela mladá žena

Šumperští občané se podíleli na záchrané života mladé dívky foto: sumpersko.net

Skutečné životní příběhy jsou plné emocí a vypjatých situací. Ne jinak tomu bylo v Šumperku v pondělí 22. června kolem desáté dopoledne.  Přes přechod na Lidické ulici přecházela pětadvacetiletá dívka. Náhle zkolabovala. „Zpočátku jsme mysleli, že spadla ze schodů, ale jeden pán nám říkal, že jí viděl jít přes přechod a pak už ležela," přibližuje první momenty dramatické chvíle Lucie Hoždorová ze Šumperka.

Šumperk - poblíž přechodu Lidická foto: sumpersko.net

Šumperk - poblíž přechodu Lidická foto: sumpersko.net

Právě Lucie Hoždorová s manželem Jiřím Hoždorou a Markétou Smrčkovou byli lidé, kterým ve čtvrtek 3. července v obřadní síni šumperské radnice poděkoval starosta Zdeněk Brož a zástupci spolku Bezpečný Šumperk, vedeným Martinem Žaitlíkem za záchranu života mladé ženy.

Jiří a Lucie Hoždorovi, Markéta Smrčková foto: sumpersko.net

Vraťme se zpět na Lidickou ulici. Mladá žena ležela na zemi. Bohužel ji pár lidí minulo, aniž ji pomohli.  První u ní zastavili s vozidlem manželé Hoždorovi a zavolali pomoc. V té chvíli u nich zastavila Markéta Smrčková, která pracuje, jako ošetřovatelka šumperské Charity.

starosta Zdeněk Brož, Martin Žaitlík, lékařka ZS Kateřina Davidová foto: sumpersko.net

Během sekund, které se ale při této dramatické události zdály věčnost, u nich zastavila další žena, která podle slov je zdravotní sestra. Tito lidé, kteří se dříve neznali, začali společně poskytovat umělé dýchání, masáž srdce až do příjezdu sanitky. „Byli jsme v tu chvíli, jako naprosto sehraný spolek lidí,“ vzpomínala dnes na radnici Markéta Smrčková.

lékařka Kateřina Davidová děkuje Markétě Smrčkové foto: sumpersko.net

Rychlá zdravotní služba přijela asi za 5 minut. „Zdálo se nám to strašně dlouho,“ vše bylo dáno tím šíleným stresem, shodli se manželé Hoždorovi.“  

starosta Brož předává ocenění manželům Hožďorovým foro: sumpersko.net

Lékařka šumperské záchranné služby Kateřina Davidová, která si o případu zjistila všechny dostupné informace, pochválila velmi odborně poskytovanou první pomoc. „Srdce dívce naskočilo po příjezdu záchranářů, kteří dvakrát použili defibrilátor. Rozhodující byly ovšem první minuty pomoci, bez ní by mozek zůstal bez přísunu kyslíku,“ řekla Davidová.

Martin Žaitlík děkuje Marcele Smrčkové foto: sumpersko.net

Podle nahlášení situace z místa přijela dvě vozidla, protože dispečer vyhodnotil situaci, jako kolapsový stav. „U mladé ženy se jednalo o vážnou srdeční arytmii, z Nemocnice Šumperk byla převezena do FN Olomouce," kde jí lékaři voperovali přístroj, který zabrání obdobným zdravotním komplikacím. „Dnes byla propuštěna do domácího léčení“ informovala lékařka Davidová. Podle Davidové osádky obou vozidel velmi ocenily vysokou úroveň poskytnuté první pomoci, díky které může mladá žena žít téměř plnohodnotným životem.

Všichni tři záchranci se na místě shodli, že to byla pro ně nejdramatičtější situace z pohledu záchrany života. Jiří Hoždora, jako nadšený motorkář byl přítomen u několika nehod, ale tuto situaci vyhodnotil jako, nejvážnější. Zdravotnice  Markéta Smrčkové  pečuje o seniory. „Jsem na různé situace připravena, mnohokrát jsem je zažila, ale toto bylo něco úplně jiného.“ Lucie Hoždorová také uvedla, že se jednalo o prvního zachráněného v jejím životě.

Čtvrtá zachránkyně se stále hledá. „Dovolím si využít této příležitosti a prostřednictvím médií oslovit ženu, která pomáhala, aby se přihlásila,“ žádá předseda spolku Bezpečný Šumperk Martin Žaitlík.

Martin Žaitlík předává ocenění manželům Hoždorovým foto: sumpersko.net

V průběhu pěti let, co Bezpečný Šumperk působí na území města, bylo takto oceněno téměř deset osob. „Bylo by opravdu slušné a žádoucí, kdybychom mohli poděkovat každému, kdo tak záslužnou věc vykoná. Často se však stává, že právě tito lidé jsou nesmírně skromní a zůstávají v anonymitě,“ konstatoval starosta Brož, který dodal: „Jsem rád, že se podařilo tuto trojici vypátrat, abych jim mohl jménem města poděkovat. Jejich čin si zaslouží obdiv a úctu nás všech.“

Každý příběh má svoji pointu a ne jinak to bylo u té šumperské. Manželé Hoždorovi i Marcela Smrčková, přestože udělali maximum pro záchranu života mladé ženy, neměli klid, dokud si sami nezjistili, že událost přežije. „Když nám řekli, že bude v pořádku, moc se nám ulevilo. Stejně jsme ale nemohli spát celou noc,“ svorně konstatovali manželé řekl Hoždorovi i Marcela Smrčková.

manželé Hoždorovi a markéta Smrčková foto: sumpersko.net

Přesný popis zdravotního stavu mladé ženy nebudeme poskytovat, protože si myslíme, že bude velmi ráda, když na tuto zásadní epizodu ze svého života raději zapomene.

Spíše se zaměříme na Spolek Bezpečný Šumperk, který je složen převážně ze samých profesionálních záchranářů, kteří si nesmírně váží toho, když člověk nezištně pomůže člověku v krajní, nebo extrémní siutaci. Navíc svými životními i profesními zkušenostmi se rádi zapojí do osvětové činnosti, která je právě v extrémních situacích nenahraditelná.

kousek od přecodu na Lidické foto: sumpersko.net

Za redakci Šumpersko.net děkujeme třem zachráncům, mladé ženě přejeme nejen brzké uzdravení, ale i brzké zapomenutí. Vyzýváme čtvrtou ženu, která pomáhala při nehodě, aby se ozvala do redakce.

AKTUALIZOVÁNO 3. července: Poděkování patří čtenářům Šumpersko.net, kteří zareagovali na naši výzvu a poskytli informace ke čtvrtému zachránci.Usmívající se Kontakt jsme předali předsedovi spolku Bezpečný Šumperk, Martinu Žaitlíkovi, který skromnou ženu oslovil.

Samozřejmě přineseme další informace k tomuto mimořádně lidsky hezkému případu.

Autor: kik.,foto:sumperko.net

Fotogalerie

Šumperští občané se podíleli na záchrané života mladé dívky    foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.