AKTUALIZOVÁNO:ROZHOVOR s Lucií Hoškovou, zakladatelkou Farmářských trhů v Šumperku
03. dubna 2013 - 21:06
Nejvíce práce je samozřejmě s tím vybrat kvalitní a slušné prodejce
ROZHOVOR s Lucií Hoškovou, zakladatelkou Farmářských trhů v Šumperku zdroj foto:sumpersko.net
AKTUALIZOVÁNO:Když jsme v polovině března zveřenili rozhovor s Lucii Hoškovou, zakladatelkou a organizátorkou trhů, vůbec jsme netušli, kolik článek osloví čtenářů. Farmářské trhy mají do svého záčku 2013 jen pár hodin. Počasí sice moc nepřeje,prodeji na ulici, ale myslíme si, že už jsme tak natěšeni na prodej venku, že nás od toho žádné počasí neodradí. Navíc rozhovor s Lucii Hoškovou je pro spotřebitle skvělým návodem, jak postupovat. V pátek 5. dubna na shledanou.
Farmářské trhy v Šumperku budou za necelé tři týdny vstupovat do svého již třetího ročníku. Veřejnost velmi rychle vzala za své, že minimálně jednou za měsíc může vyzkoušet nákup přímo od výrobců.
Trhy začínají v pátek 5. dubna, a poté vždy první pátek v měsíci se budou konat až do října. Místo trhů organizátoři ponechali na původním již zavedeném prostoru - pěší zóna mezi OD Jednota a hotelem Grand.
Ženu, která je zakladatelkou a hnacím motorem celého úspěšného projektu, Lucii Hoškovou, budete brzy potkávat mezi stánky na Hlavní třídě v Šumperku.
Drobná tmavovláska s neuvěřitelnou energií a zápalem dokáže nejen vymyslet, ale hlavně organizačně zajistit, půlroční nákupní akci v centru města. Lucie Hošková zodpověděla na otázky, které zaujmou nejen kupující, ale mohou oslovit i další prodejce v Šumperku.
Třetí ročník Farmářských trhů v Šumperku je na dohled. V jakém stavu jsou přípravy, co bude nového? Kdo z „oblíbených“ prodejců se opět zúčastní.
Lucie Hošková: V současné době probíhá přihlašování a výběr prodejců, musí se také sepsat řádné smlouvy tak abychom měli daná jasná pravidla hned od začátku. Podpisem přihlášky – smlouvy se totiž prodejce zavazuje k dodržování tržního řádu, který vychází z Kodexu Farmářských trhů. Konečný seznam přihlášených prodejců bude zveřejněn na našich webových stránkách - odkaz ZDE, stejně tak aktuální plakát a přihláška. Návštěvníci se mohou těšit na loňské prodejce, budeme hledat ale i nové, tak aby byla na trhu vždy pestrá a zajímavá nabídka.
Hodně se lidí se dotazuje na prodej živých zvířat (slepice, králíky, atd.) uvažujete o tom?
Lucie Hošková: Prodej živých zvířat dle pravidel veterinární správy opravdu není jednoduchý proces. Jiná věc je prodej živých ryb, ovšem žádný z mnou oslovených chovatelů ryb o toto neměl zájem. Šumperanům mohu proto pouze doporučit zajet si pro živou rybu na „Bělidlo“, kde ji seženou po celý rok.
O co je v Šumperku největší zájem. Co zajímá zase kupující v Zábřehu. Kolik zaplatí prodejce za pronájem stánku v Šumperku a kolik v Zábřehu?
Lucie Hošková: Snažím se o to, aby šumperský trh byl co do sortimentu vyvážený, takže nakoupit se zde dá téměř vše co je dle dané sezóny možné. Zájem je samozřejmě o ovoce a zeleninu, která je kvalitou úplně na jiné úrovni než ze supermarketů, dále o čerstvé maso a uzeniny od místních výrobců, a v neposlední řadě také o čerstvé pečivo. Já osobně si zde nakoupím vše, co potřebuji minimálně na víkend. Pronájem stánku v Šumperku stojí 300 korun/den, v Zábřehu 200/den. Zábřežské trhy jsem pomáhala rozjet, tak vím, že sortiment je zhruba stejný. Prodejců zde bývá ale mnohem méně než v Šumperku.
Tři roky se zabýváte organizování trhů. Co se Vám zatím nepovedlo a s čím bylo nejvíce práce?
Lucie Hošková: Nejvíce práce je samozřejmě s tím vybrat kvalitní a slušné prodejce. Přes veškeré podmínky stanovené v tržním řádu se i nadále hlásí prodejci, kteří na farmářských trzích nemají co dělat a jejichž sortiment patří spíše na tržnici. Přesto se bohužel najdou organizátoři farmářských trhů, kteří takovéto prodejce s vidinou většího zisku na trhy pustí, čímž ovšem snižují hodnotu farmářských trhů jako takových. A co se nepovedlo? Snad jen získat větší zpětnou vazbu od veřejnosti. Farmářské trhy Šumperk mají profil na facebooku a internetové stránky, kde je uveden kontaktní e-mail a přesto se najde jen málo lidí, kteří jsou ochotni napsat mi svoje přání, návrh nebo konstruktivní kritiku. Přitom hlavně od samotných kupujících bych měla vědět, co na trzích chtějí nebo nechtějí, co se jim líbí nebo co by chtěli změnit a i oni sami mohou například poukázat na místního výrobce, který by na trzích chtěl prodávat.
Kupující samozřejmě zajímá kvalita. V čem jim, jako organizátorka můžete poradit.
Lucie Hošková: Ptát se, ptát se a zase se ptát. Produkty prodávají sami výrobci nebo lidé z firmy takže by vám měli umět zodpovědět na jakoukoliv otázku týkající se původu, zpracování, složení apod. Samozřejmě nemůžete po nikom chtít recept na koláče nebo klobásku – ale když se zeptáte na složení nebo výrobu, určitě vám rádi odpoví. To samé platí o ovoci a zelenině – je nemyslitelné, aby v dubnu byly na trhu například papriky.
Hodně jsou v poslední době diskutované polské potraviny. Mohou se dostat na trhy?
Lucie Hošková: Rozhodně ne! Polské potraviny můžete koupit v supermarketu, ale ne u českého výrobce. Ze svých zkušeností vím, že někteří výrobci kupují některé polské suroviny a z nich poté vyrábí české výrobky, ovšem ty už jsou kontrolovány u nás a naše předpisy jsou mnohem přísnější než v Polsku. Samozřejmě ani nálepka „vyrobeno v Česku“ nemusí být zárukou kvality – ale na trzích se opět dostáváme k otázce důvěry v prodejce.
Zájem měli lidé také o oceněné regionální potraviny. Budete pokračovat v jejich prezentaci na trzích, nebo bude záležet jen na prodejci, jestli se zúčastní?
Lucie Hošková: Oceněné regionální potraviny a jiné regionální produkty mají na trzích vždy dveře otevřené. Prioritou trhu je podporovat místní – tedy regionální produkty. Na trzích se můžete setkat se značkou Regionální potravina, Výrobek OK a Jeseníky originální produkt. Právě jejich ocenění svědčí o kvalitě a originalitě. Co se týče prodeje ve stáncích – můžete tyto produkty koupit v průběhu celé sezóny, samotná propagace spojená s ochutnávkou výrobků oceněných značkou regionální potravina bude probíhat v září.
„Chtěla bych poděkovat Olomouckému kraji, který nám již potřetí poskytl finanční podporu a můžeme tak myšlenku Farmářských trhů v Šumperku realizovat,“ dodává Lucie Hošková.
Autor: kik.,foto:sumpersko.net
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.