AKTUALIZOVÁNO! Tři sta kilogramů závadného hovězího z Polska v České republice
01. února 2019 - 18:40
Veterinární inspektoři začali okamžitě prověřovat všechna místa, kam se dostalo
ilustrační snímek zdroj foto: archiv
Zhruba tři sta kilogramů hovězího masa z nelegálních porážek v Polsku odebraly podniky v České republice. V pátek 1. února odpoledne o tom Polsko informovalo v celoevropském systému varování pro potraviny RASFF. Inspektoři Státní veterinární správy začali situaci ihned kontrolovat v místech určení. Podniky ze čtyř míst v České republice odebraly hovězí pocházející z polských jatek, kde poráželi nemocné krávy. Z jatek se přes distribuční společnosti dostalo maso na naše území.
Vyplývá to z distribučních listů k masu, jak dnes Polsko informovalo v systému celoevropského varování RASFF. „Jsem velmi znepokojen vývojem kolem aféry s polským hovězím. Není přece možné, aby stát Evropské unie nejprve tvrdil, že hovězí z nemocných a umírajících krav neopustilo polský trh a hned v dalších dnech se zjistilo, že to není pravda. Přes ujištění se dokonce hovězí dostalo i k nám. Je z toho bohužel patrné, že Polsko nemá systém kontrol a veterinárního dohledu dobře nastavený, nebo se tam porušují zákony. Budu po svých polských kolezích chtít záruku, že situaci napraví a změní pravidla veterinárního dozoru tak, aby skutečně fungoval a zajistil, že se podobné aféry už nebudou opakovat,“ řekl ministr Miroslav Toman.
Vzhledem k vážnosti situace odeslal dnes ministr Toman oficiální dopis eurokomisaři Vytenisu Andriukaitisovi. Požádal jej o informace, kdy bude zahájen avizovaný audit Evropské komise v Polsku a jaké konkrétní kroky Komise přijme, aby se podobná situace neopakovala. Ministr také dopisem vyzval zpracovatele z Českého svazu zpracovatelů masa, aby alespoň do vyřešení kauzy co nejvíce preferovali maso z tuzemských chovů a u dovozového masa důsledně dbali na dosledovatelnost jeho původu. Prostřednictvím polské velvyslankyně v ČR Barbary Ćwiorové poslal ministr Toman také list polskému ministrovi zemědělství Janu Krzysztofovi Ardanowskému.
Žádá ho o aktuální informace a o návrhy na řešení celé kauzy. „Naší prioritou je ochránit spotřebitele. S ohledem na vážnost situace bych jim proto doporučil, aby se polskému hovězímu vyhýbali. Zároveň je vyzývám, aby vždy dávali přednost potravinám s jasně doloženým původem. Konkrétně u hovězího platí, že v České republice je možné uvádět na trh pouze maso ze zvířat poražených na jatkách, kde každé zvíře projde veterinární prohlídkou před porážkou a následně také po porážce,“ uvedl Miroslav Toman.
Ihned po ohlášení aféry s polským hovězím začali už před několika dny inspektoři Státní veterinární správy s intenzivnějšími kontrolami zboží dovezeného z Polska. Do kontrol se zapojila i Státní zemědělská a potravinářská inspekce. „Ta od pondělí zintenzivnila kontroly v obchodech a provozovnách společného stravování. Jen v tomto týdnu inspektoři provedli přes šest set cílených kontrol, což je zhruba o padesát procent více než běžně. V zesílených kontrolách bude inspekce pokračovat až do odvolání,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý, který upřesnil. „Maso z polských jatek, kde se prováděly nelegální porážky, se dostalo do Prahy, Kostelce nad Labem, Nového Bydžova a Varnsdorfu.“
Do České republiky se loni přivezlo téměř dvacet osm tisíc zásilek hovězího z Polska (hmotnost cca 14,3 tisíc tun). SVS zakázala uvolnit na trh necelých osm tun (7,6 tuny kuřecího, padesát čtyři kilo vepřového, třicet kilo drůbežího kebabu a čtyři kilogramy masných výrobků), většinou bylo prohřeškem nenahlášení zásilky veterinární správě, jak je podle českých zákonů povinné. Inspektoři Státní veterinární správy předloni provedli 7 048 kontrol zahraničních potravin, v loňském roce pak 7 175 kontrol.
Autor: red. V. Bílý
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.