Pondělí 22. července 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

VIDEO. Červenohorské sedlo „láká“ motorkáře

22.07.2019 - VIDEO. Červenohorské sedlo „láká“ motorkáře -...

Počasí

22.07.2019 - Pondělí

Teplota: 27 / 14 - Zataženo

23.07.2019 - Úterý

Teplota: 28 / 18 - Zataženo

AKTUALIZOVÁNO! Tři sta kilogramů závadného hovězího z Polska v České republice

01. února 2019 - 18:40

Zpět na seznam článků

Veterinární inspektoři začali okamžitě prověřovat všechna místa, kam se dostalo

AKTUALIZOVÁNO! Tři sta kilogramů závadného hovězího z Polska v České republice

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Zhruba tři sta kilogramů hovězího masa z nelegálních porážek v Polsku odebraly podniky v České republice. V pátek 1. února odpoledne o tom Polsko informovalo v celoevropském systému varování pro potraviny RASFF. Inspektoři Státní veterinární správy začali situaci ihned kontrolovat v místech určení. Podniky ze čtyř míst v České republice odebraly hovězí pocházející z polských jatek, kde poráželi nemocné krávy. Z jatek se přes distribuční společnosti dostalo maso na naše území.

Vyplývá to z distribučních listů k masu, jak dnes Polsko informovalo v systému celoevropského varování RASFF. „Jsem velmi znepokojen vývojem kolem aféry s polským hovězím. Není přece možné, aby stát Evropské unie nejprve tvrdil, že hovězí z nemocných a umírajících krav neopustilo polský trh a hned v dalších dnech se zjistilo, že to není pravda. Přes ujištění se dokonce hovězí dostalo i k nám. Je z toho bohužel patrné, že Polsko nemá systém kontrol a veterinárního dohledu dobře nastavený, nebo se tam  porušují zákony. Budu po svých polských kolezích chtít záruku, že situaci napraví a změní pravidla veterinárního dozoru tak, aby skutečně fungoval a zajistil, že se podobné aféry už nebudou opakovat,“ řekl ministr Miroslav Toman. 

Vzhledem k vážnosti situace odeslal dnes ministr Toman oficiální dopis eurokomisaři Vytenisu Andriukaitisovi. Požádal jej o informace, kdy bude zahájen avizovaný audit Evropské komise v Polsku a jaké konkrétní kroky Komise přijme, aby se podobná situace neopakovala. Ministr také dopisem vyzval zpracovatele z Českého svazu zpracovatelů masa, aby alespoň do vyřešení kauzy co nejvíce preferovali maso z tuzemských chovů a u dovozového masa důsledně dbali na dosledovatelnost jeho původu. Prostřednictvím polské velvyslankyně v ČR Barbary Ćwiorové poslal ministr Toman také list polskému ministrovi zemědělství Janu Krzysztofovi Ardanowskému.

Žádá ho o aktuální informace a o návrhy na řešení celé kauzy.  „Naší prioritou je ochránit spotřebitele. S ohledem na vážnost situace bych jim proto doporučil, aby se polskému hovězímu vyhýbali. Zároveň je vyzývám, aby vždy dávali přednost potravinám s jasně doloženým původem. Konkrétně u hovězího platí, že v České republice je možné uvádět na trh pouze maso ze zvířat poražených na jatkách, kde každé zvíře projde veterinární prohlídkou před porážkou a následně také po porážce,“ uvedl Miroslav Toman.

Ihned po ohlášení aféry s polským hovězím začali už před několika dny inspektoři Státní veterinární správy s intenzivnějšími kontrolami zboží dovezeného z Polska. Do kontrol se zapojila i Státní zemědělská a potravinářská inspekce. „Ta od pondělí zintenzivnila kontroly v obchodech a provozovnách společného stravování. Jen v tomto týdnu inspektoři provedli přes šest set cílených kontrol, což je zhruba o padesát procent více než běžně. V zesílených kontrolách bude inspekce pokračovat až do odvolání,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý, který upřesnil. „Maso z polských jatek, kde se prováděly nelegální porážky, se dostalo do  Prahy, Kostelce nad Labem, Nového Bydžova a Varnsdorfu.“

Do České republiky se loni přivezlo téměř dvacet osm tisíc zásilek hovězího z Polska (hmotnost cca 14,3 tisíc tun). SVS zakázala uvolnit na trh necelých osm tun (7,6 tuny kuřecího, padesát čtyři kilo vepřového, třicet kilo drůbežího kebabu a čtyři kilogramy masných výrobků), většinou bylo prohřeškem nenahlášení zásilky veterinární správě, jak je podle českých zákonů povinné. Inspektoři Státní veterinární správy předloni provedli 7 048 kontrol zahraničních potravin, v loňském roce pak 7 175 kontrol. 

aktualizováno

 
 

Autor: red. V. Bílý

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Vyvarujte se dehydratace a následného selhání ledvin

Vyvarujte se dehydratace a následného selhání ledvin

Pijte čistou vodu, radí primář Dialýzy Šumperk

Při aukcích energií dochází ke klamání spotřebitelů

Při aukcích energií dochází ke klamání spotřebitelů

Uložené pokuty přesahují zatím tři sta padesát tisíc korun

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.