Aby Vánoce byly letos bez požárů
23. prosince 2016 - 13:56
Během tří vánočních svátků v loňském roce museli hasiči likvidovat 127 požárů
Bohuňovice - požár v RD zdroj foto: HZS Olk.
Vánoční svátky jsou symbolem rodinné pohody, štěstí a radosti. Každoročně ale znamenají také více požárů v domácnostech, a tím pádem více práce pro hasiče.
Zvláště v předvánočním shonu, při vaření, pečení a přípravách se snadno zapomene na bezpečnostní pravidla, která je potřeba dodržovat, když máme doma hořící svíčky. A ty právě v tomto období zapalujeme nejčastěji. Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je dnes vyrobeno z umělých vláken, která snadno hoří.
V prosinci loňského roku evidovali hasiči 1 323 požárů, které si vyžádaly jedenáct životů a sto pět osob se při nich zranilo. „Škody na majetku se při požárech vyšplhaly přes 173 milionů,“ uvedla tisková mluvčí generálního ředitelství HZS Nicole Zaoralová.
Během tří vánočních svátků museli hasiči likvidovat 127 požárů. „Požáry si vyžádaly čtyři lidské životy, z toho tři přímo na Štědrý den. Nejčastěji vyjížděli hasiči ke vzníceným potravinám při vaření, evidují ale také požáry od hořících svíček, při nichž hořely zejména adventní věnečky, ubrusy, záclony, dárky, podlahoviny a další hořlaviny,“ informovala mluvčí.
Loňský Štědrý den byl také pro hasiče z Olomouckého kraje náročný. Vyjížděli k téměř dvěma desítkám událostí. V průběhu dne zasahovali u několika technických pomocí spojených s otvírání bytů a asistovali u osmi dopravních nehod, spíše drobnějšího charakteru.
Ve večerních hodinách nemuseli řešit žádný požár. To na Boží hod hořelo více. „Během dne došlo dvakrát k zahoření vánočních věnečků v bytech. První případ v Chomoutově v ranních hodinách se obešel bez účastí jednotek, majiteli se požár podařilo svépomocí uhasit, nicméně po požáru vyčíslil škodu na 200 tisíc korun. Druhý podobný případ se v podvečer odehrál v Olomouci na ulici Dlouhá. Hasiči po příjezdu zjistili, že požár vznikl v jedné místnosti bytu od věnce se svíčkami. Při požáru byl poškozen stůl a židle a majitel vyčíslil škodu na 40 tisíc korun,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.
Také druhý svátek vánoční hořel adventní věnec v Olomouci na ulici U Solných mlýnů. „Věnec se zapálenou svíčkou zůstal bez dozoru a oheň zničil drobné vybavení bytu. Výše škody byla vyčíslena na 50 tisíc korun,“ sdělila mluvčí.
Opatrnost se vyplatí také při „přípravě“ vánoční pohody v kuchyni. Hasiči evidují každoročně požáry, kdy došlo ke vznícení potravin. „Pamatujte, že např. horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může snadno dojít k popálení především v obličeji a na rukách. Pokud se vám na pánvi vznítí potraviny, tak je nejlepší pánev zakrýt pokličkou, mokrou utěrkou nebo plechem na pečení. Tím zamezíme přísunu kyslíku a oheň zhasne,“ radí mluvčí Zaoralová.
Když přece jen dojde k požáru, snažte se v prvé řadě zachovat klid a nepodlehnout panice. „Nejdříve chraňte život a zdraví, teprve potom majetek. Jestliže je to možné, snažte se požár uhasit nebo alespoň zabránit jeho dalšímu šíření. Využijte hasicí přístroje, hydrant na chodbě, kusy látek apod., dávejte si přitom pozor, aby vám oheň neodřízl únikovou cestu. Pozor na elektrické přístroje napojené do elektřiny. Pokud dojde např. k požáru vánočního stromku s elektrickými svíčkami, musí se nejprve vypnout proud a teprve pak lze hasit. A pamatujte, zařízení, které může být pod elektrickým proudem, nikdy nehasíme vodou ani pěnovým hasicím přístrojem,“ uzavřela výčet doporučení Nicole Zaoralová.
Autor: red., a.č., v.h., zdroj foto: HZS Olk.
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.