Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 25. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Podpora paliativní péči v kraji

24.05.2024 - Podpora paliativní péči v kraji - Nejvíce se zaměřuje...

Počasí

25.05.2024 - Sobota

Teplota: 20 / 15 - Bouřky

26.05.2024 - Neděle

Teplota: 23 / 13 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Aby silvestrovské oslavy byly bez úrazů a požárů

31. prosince 2016 - 09:50

Zpět na seznam článků

Vladimíra Hacsiková varuje před nesprávným používáním zábavné pyrotechniky

Aby silvestrovské oslavy byly bez úrazů a požárů

Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková - tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje zdroj foto: archiv sumpersko.net

S blížícím se koncem roku varují hasiči, před nesprávným používáním zábavní pyrotechniky a otevřeného ohně. Lidé totiž každoročně na přelomu roku způsobí nejen sobě, ale i jiným mnoho zranění, stále častěji také zaviní nejrůznější nešťastné události.

Loňského Silvestra a letošní Nový rok vyjížděli hasiči v Olomouckém kraji celkem k deseti požárům. „Rušná byla pro hasiče zejména silvestrovská noc, kdy několikrát vyjížděli likvidovat požáry tújí a keřů, odpadu a velkoobjemových kontejnerů. Šlo však především o události drobnějšího charakteru bez výraznějších škod,“ uvedla tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Více pozornosti věnuje mluvčí krajských hasičů zábavní pyrotechnice. Lidé se totiž již s předstihem hromadně zásobili nejrůznějšími rachejtlemi, petardami či domácími ohňostroji. Problém může nastat již při prodeji tohoto zboží. Mnohdy se lidé snaží ušetřit nějakou tu korunu a kupují pyrotechniku, která nemá odpovídající povolení či atesty nebo k ní není přibalen leták s návodem na použití v českém jazyce.

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Pak se stává, že nesprávným použitím dochází k vážným zraněním a požárům. Velkým problémem, se kterým se hasiči setkávájí, je prodej rachejtlí dětem. „V minulých letech jsme zaznamenali případ, kdy hoši zašli do parku a jeden z nich začal házet petardy do nedaleko stojících dívek. Znenadání chlapec hodil jednu petardu na dívku. Ta jí zapadla za zimní bundu, kde došlo k explozi. Doma dívka zjistila, že je popálená na zádech a má propálený svetr a zimní bundu. Upozorněte proto vaše děti na nebezpečí zmíněných výrobků a dohlédněte, aby je používaly pouze pod vaší kontrolou,“ nabádá rodiče Vladimíra Hacsiková.

Vystřelovaní petard a pouštění silnějších světlic by se měly také vyvarovat podnapilé osoby. Stává se pak, že místo do vzduchu zamíří na kolemjdoucí osoby, na obydlí nebo auta, protože neudrží předepsaný směr. „Pyrotechniku odpalujte podle návodu venku, ne v bytě. Volte především volné prostranství, aby nemohla rachejtle zalétnout na střechu nebo oknem do objektů, kde by způsobila požár,“ obrací se s vážným varováním na veřejnost mluvčí.

tabulka zdroj HZS Olk.

I přes každoroční varování hasičů dochází v období Silvestra k řadě tragických událostí, při kterých se zraní desítky osob a materiální škody dosahují miliónů korun. „Zamyslete se proto nad požární bezpečností u vás doma, abyste se do této smutné statistiky nezařadili i vy. Přeji veselého Silvestra a šťastný vstup do nového roku bez úrazů, požárů a nehod,“ dodává Vladimíra Hacsiková.

Autor: red.,a.č., V. Hacsiková

Fotogalerie

Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková - tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje           zdroj foto: archiv sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.