Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 30. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z jeřábu

30.05.2024 - FOTO: Hasiči při výcviku zachraňovali sebevraha z...

Počasí

30.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 24 / 10 - PoloJasno

31.05.2024 - Pátek

Teplota: 21 / 13 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Aby vstup do nového roku byl bezpečný

31. prosince 2015 - 09:42

Zpět na seznam článků

„Pozor na používání zábavné pyrotechniky při silvestrovské oslavě,“ varují hasiči!

Aby vstup do nového roku byl bezpečný

ČR - zajištěné padělky zábavné pyrotechniky zdroj foto: Generální ředitelství cel

S blížícím se koncem roku opakovaně varuje krajská tisková mluvčí hasičů, Vladimíra Hacsiková, občany kraje před nesprávným používáním zábavní pyrotechniky.

Lidé totiž každoročně na přelomu roku způsobí nejen sobě, ale i jiným mnoho zranění, stále častěji také zaviní nejrůznější nešťastné události. „Loňského Silvestra vyjížděli hasiči v kraji celkem k jedenácti požárům, což zařadilo náš kraj v celorepublikovém srovnání na druhé místo hned za kraj Středočeský. Hasiči se nejvíce zapotili během dne, silvestrovská noc už byla klidnější a kromě požárů kontejnerů nepřinesla žádnou velkou událost,“ uvedla tisková mluvčí.

tabulka zdroj: HZS Olk.

Problém může nastat již při prodeji tohoto zboží. Mnohdy se lidé snaží ušetřit nějakou tu korunu a kupují pyrotechniku, která nemá odpovídající povolení či atesty nebo k ní není přibalen leták s návodem na použití v českém jazyce. Pak se stává, že nesprávným použitím dochází k vážným zraněním a požárům.

Během 29. a 30. prosince provedli celníci na podnět majitele ochranné známky celorepublikovou kontrolu zaměřenou na prodej pyrotechniky. „Zajistili téměř sedm set balení padělků,“ uvedla tisková mluvčí GŘ Celní správy Martina Kaňková.

ČR - zajištěné padělky zábavné pyrotechniky zdroj foto: Generální ředitelství cel

Cílem kontrol byla síť kamenných provozoven a tržnic. „Napodobeniny se lišily od originálních výrobků obalem, cenou, ale i rozdílnými popisy. U padělků jakéhokoliv zboží není znám výrobce, složení, ani jeho kvalita výrobku. Použití takového zboží může vážně ohrozit zdraví, dokonce i život,“ informovala mluvčí Kaňková.

ČR - zajištěné padělky zábavné pyrotechniky zdroj foto: Generální ředitelství cel

Velkým problémem, se kterými se hasiči setkávají, je prodej rachejtlí dětem. Často pak u nich vznikají úrazy kvůli tomu, že petardy neumí používat nebo například po Silvestru sbírají nepoužitou pyrotechniku, kterou se pak snaží použít. „V minulých letech jsme zaznamenali případ, kdy hoši zašli do parku a jeden z nich začal házet petardy do nedaleko stojících dívek. Znenadání chlapec hodil jednu petardu na dívku. Ta ji zapadla za zimní bundu, kde došlo k explozi. Doma dívka zjistila, že je popálená na zádech a má propálený svetr a zimní bundu. Upozorněte proto vaše děti na nebezpečí zmíněných výrobků a dohlédněte, aby je používaly pouze pod vaší kontrolou,“ obrací se na veřejnost Vladimíra Hacsiková.

Vystřelovaní petard a pouštění silnějších světlic by se měly také vyvarovat podnapilé osoby. Stává se pak, že místo do vzduchu zamíří na kolemjdoucí osoby, na obydlí nebo auta, protože neudrží předepsaný směr. „Pyrotechniku odpalujte podle návodu venku, ne v bytě. Volte především volné prostranství, aby nemohla rachejtle zalétnout na střechu nebo oknem do objektů, kde by způsobila požár,“ doporučuje mluvčí.

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková mluvčí HZS Olomouckého kraje foto: sumpersko.net

I přes každoroční varování hasičů dochází v období Silvestra k řadě tragických událostí, při kterých se zraní desítky osob a materiální škody dosahují miliónů korun. Varováním a připomenutím některých událostí z minulých let se snaží mluvčí hasičů minimalizovat nepříjemné události a připomenout, že vstup do nového roku má být šťastný, bez úrazů, požárů a nehod.

Autor: red., v.h.,m.k.

Fotogalerie

ČR - zajištěné padělky zábavné pyrotechniky   zdroj foto: Generální ředitelství cel

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.