Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 20. dubna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Desetimilionová sankce hrozí některým zaměstnavatelům na Zábřežsku a Litovelsku

19.04.2018 - Desetimilionová sankce hrozí některým zaměstnavatelům...

Počasí

polojasno

20.04.2018 - Pátek

Teplota: 24 / 11 - PoloJasno

oblacno

21.04.2018 - Sobota

Teplota: 22 / 11 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Advent v zahraničí

28. listopadu 2016 - 22:37

Zpět na seznam článků

Na co si dát pozor v sousedních zemích

Advent v zahraničí

Na co si dát pozor na adventních trzích v sousedních zemích ilustrační foto: zdroj: Olk

Mnozí Češi se chystají na adventní trhy ve Vídni, Drážďanech a jiných místech sousedních zemí. Jaké problémy provázejí stánkový prodej v Německu, Rakousku, Polsku či na Slovenku a jaké triky používají tamní prodejci i kapesní zloději, informuje síť Evropských spotřebitelských center.

Prodejci na adventních trzích používají různé taktiky a triky. „V Německu se stává, že prodejce získá pozornost hloučku lidí a jeho kolega na oko zakoupí nějaký výrobek, čímž strhne k nákupu i ostatní zákazníky – zvlášť, pokud je na pultu vystaveno málo kusů zboží. Nakupující jsou lákáni i na bezplatné ochutnávky,“ říká Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra České republiky. Příjemnou atmosféru k utrácení má navodit i hudba, osvětlení trhů a typické vůně dřeva a pochutin.

Ve všech zemích by si spotřebitelé měli dát pozor na slevové akce typu tři za cenu dvou a podobně. Cena totiž nemusí vždy být nutně výhodná. Konkrétně na Slovensku patří mezi časté problémy u stánků chybějící informace o ceně nabízených nápojů, což může vést k výraznému předražení nákupu.

V Polsku je radno kontrolovat datum spotřeby nebo minimální trvanlivosti, protože během adventu může být prodáváno i dlouho neprodané zboží, jak upozorňuje tamní pobočka sítě Evropských spotřebitelských center. V Německu se za velmi kvalitní zboží považuje to označené „vyrobeno v Německu“, „ručně vyráběné“ nebo „řemeslný výrobek“, a je radno zkontrolovat štítek na výrobku, který zákazníkům prozradí jeho opravdový původ. „Platí, že ani na adventních či vánočních trzích v sousedních zemích neexistuje právo na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu. Leda že by prodejce dobrovolně přijal zakoupené zboží zpět,“ uvádí Ondřej Tichota.

Někteří prodejci v Polsku rádi vylepují nápis s textem „Po odchodu od pokladny nepřijímáme žádné reklamace“, ale to neplatí v případě vadného zboží. Díky právu Evropské unie má spotřebitel dvouletou záruku za jakost, ač s drobnými místními specifiky. Vždy si proto uschovejte účtenku. Vedle slovenských a polských prodejců jsou ji nově povinni vydat při každém nákupu i rakouští podnikatelé. Němečtí musí mít své kontaktní údaje vystavené na stánku, v případě dražšího nákupu je vhodné si je zaznamenat.  

Dobrá zpráva je, že na trzích v Německu a Rakousku se spotřebitelé zpravidla nesetkají s padělky. Na druhé straně tamní policie vydává varování před kapesními zloději. Člověk by měl mimo jiné nosit peněženku ve vnitřní kapse bundy nebo kabátu a kabelku či batoh mít být dobře zamčené a při těle držené tak, aby zip nebyl snadno přístupný. Kapsáři také používají různé typy kontaktu s vyhlédnutou obětí – jeden se třeba ptá na cestu a ukazuje mapu, zatímco druhý tázaného okrádá. Jindy může jeden zloděj požádat o rozměnění, a když člověk vyndává peníze z peněženky, druhý mu ji vytrhne a zmizí. Klasikou je polití kabátu a následná „pomoc“ ze strany kriminálníka, během níž peněženka zmizí z kapsy kabátu nebo bundy.

V některých příhraničních městech, například v Drážďanech, vydávají průvodce adventními trhy i v češtině. Ty poskytují praktické informace o možnostech parkování, ubytování a veřejné dopravě. Ve Vídni je pak vhodné nechat vůz na parkovišti typu „Park and ride“ s dopravní návazností na místa konání trhů, nebo lze využít i zóny s maximální dobou parkování dvě hodiny.

Lidé si někdy chtějí ponechat skleničku na svařené víno se symbolem daného adventního trhu. To je možné, protože prodejci ji vydají proti záloze, nicméně je příhodné se jich na tuto možnost zeptat. Někteří pak nabídnou spotřebiteli skleničku čistou místo použité.

Autor: red., K. Navrátilová

Fotogalerie

Na co si dát pozor na adventních trzích v sousedních zemích ilustrační foto: zdroj: Olk

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.